Dvadeset i prvi vijek donio je mnoge mogućnosti da čovjek afirmiše svoja znanja, umijeća, svoju kreativnost, kritičko mišljenje, svoju maštu i sve to na netradicionalan način. Profesorica Mirsada Šabotić i njeni učenici Zahir Šabotić, Almira Ljaić, Aiša Kalač, Almin Nurković i Idria Adrović iz Gimnazije ,,30. septembar” u Rožajama unijeli su nesvakidašnju inovaciju u obrazovanje naše države i po prvi put u istoriji Crne Gore povezali problem na Zemlji sa problemom u svemiru. Oni su dizajnirali eksperiment koji je stao u kocku 4cm x 4cm x 4cm. Kocka u kojoj će biti eksperiment uzletjeće u Svemir putem naučnog balona koji će biti lansiran uz podršku NASE iz Novog Meksika krajem ljeta 2019.
Cubes In Space je program koji se sprovodi uz saradnji sa NASOM, za učenike od 11 do 18 godina s ciljem da se osmisle i predlože eksperimenti za lansiranje u svemir.
Od 2014. godine Cubes In Space je prošlo 700 eksperimenata što predstavlja 2.200 nastavnika i više od 21.000 učenika iz 73 zemlje svijeta.
„Činjenica da je naš eksperiment prihvaćen je, u stvari, nagrada koju smo dobili, jer su mnogi eksperimenti odbijeni. Projekat je išao u pravcu istraživačkog rada. Trebalo je pronaći problem. Na času maternjeg jezika obrađivali smo pripovijetku 'Djevojka crvene kose' Meše Selimovića. Sasvim slučajno učenici su došli na ideju da bi eksperiment imao veze sa kosom. Uključili su svoju maštu i došli na ideju da u Svemir pošalju pramenove farbane i nefarbane kose dajući hipotezu zadatku koja se odnosila na to da će se farbana kosa pretvoriti u prašinu, a nefarbana bi samo promijenila molekularnu strukturu kose ukazujući na štetnost radijacije i UV zraka. Učenici su mjesec dana istraživali u knjigama, na internetu, zatim, konsultovali se sa profesorima, studentima jer je eksperiment morao da zadovolji kriterijume koji su zahtijevali široko znanje“, navodi prof. Šabotić.
Istraživali su gradivne elemente kose i koja jedinjenja u kosi su osjetljiva na radijaciju, zatim, istraživali su stratosferu, pa su čak i posjećivali ljekare, frizere, da bi došli do određenih odgovora. Istraživši sve moguće izvore, učenici su morali da taj eksperiment opišu i da pronađu način kako će validirati hipotezu. Na poseban način su povezali maternji jezik, hemiju, biologiju, fiziku, geografiju, ekologiju, medicinu.
Cilj ovog eksperimenta ide u pravcu toga da se dođe do saznanja kako će nam uslovi iz svemira približiti opasnosti farbanja kose i pomoći da promijenimo svijest ljudi na Zemlji u cilju zdravijeg života.
Projekat je izazvao znatiželju kod učenika, naučili su mnogo novog i pružila im se bezgranična mogućnost razvoja logičkih, metodičkih i kreativnih rješenja problema.
„Takođe, vjerujem da nema veće radosti kod mladog čovjeka nego lansirati vlastiti dizajn u svemir. Timski rad, istraživanja, korišćenje interneta, usvajanje novog znanja, kritičko mišljenje, inovativnost, maštovitost, entuzijazam samo su neke od stavki koje su ojačale kompetencije mladih istraživača. Osim toga, integrativni pristup koji su učenici primijenili u ovom eksperimentu veoma će stimulativno i podsticajno da djeluje na njih, a sadržaji koji su međusobno povezani doprinose znanju koje je cjelovito, vrijedno i upotrebljivo. Bićemo u mogućnosti da pratimo svoju kocku kada bude lansirana u svemir. Ovo je posebno iskustvo i za mene, jer, iskreno, obnovila sam svoje znanje i naučila mnogo novog uz učenike“, dodaje profesorica Šabotić.