Rimski grad Dokleja

Publikacija Rimski grad Dokleja, prvo je izdanje nove Biblioteke Eppur Patrimonium, Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva – Podgorica, u kojoj objavljujemo djela o materijalnom i nematerijalnom kulturnom nasljeđu Crne Gore. Bibliteka nosi naziv po knjizi akademika Pavla Mijovića Ipak, nasljeđe (Eppur Patrimonium).

             Publikacija o antičkom gradu Dokleji, nastala je u realizacije naučnog projekta „Budućnost prošlosti: istraživanje i valorizacija antičkog grada Dokleje u Crnoj Gori“, koji od 2018. godine realizuju Nacionalni istraživački savjet Italije iz Rima (L’Istituto di Scienze del Patrimonio Culturale del Consiglio Nazionale delle Ricerche) i Istorijski institut UCG, u okviru granta „Projekti od velike važnosti“, koje podržavaju Ministarstvo inostranih poslova Italije i Ministarstvo nauke Crne Gore. Istraživački tim, koji je sastavljen od istoričara, arheologa, istoričara umjetnosti, fizičara i arhitekata, radio je na pripremi aplikacije za mobilne telefone i publikacije za djecu školskog uzrasta (stariji osnovci i srednjoškolci).

Autorski tim nastojao je zainteresovati učenike za antičko nasljeđe Crne Gore, ukazati im na njegov značaj i pomoći da razviju osjećaj za proučavanje kulturne baštine i brigu o njoj.

Publikacija ima 11 poglavlja. U prvom poglavlju opisana je istorija istraživanja lokaliteta od 1890. godine do danas. Drugo poglavlje posvećeno je istoriji Dokleje. Od  trećeg do desetog poglavlja opisani su položaj i bedemi Dokleje i njene glavne građevine: forum sa bazilikom i kapitolnim hramom, terme, Prvi hram, Drugi hram, Dijanin hram, privatne kuće, vodovod i kanalizacija, nekropole, kao i hrišćanske građevine u istočnom dijelu grada: Bazilika A, Bazilika B i Krstoobrazna crkva. Posljednje poglavlje posvećeno je zaštiti lokaliteta i artefaktima koji se čuvaju u muzejima. Na kraju su predložene neke od mogućnosti valorizacije arheološkog lokaliteta Dokleja.

Publikacija Rimski grad Dokleja obogaćena je fotografijama, skicama, planovima, rekonstrukcijama, ilustracijama, kartama, dodatnim tekstovima u kojima je dočaran svakodnevni život u rimskoj državi.

Iz recenzije dr Dejana Gazivode:

Na samom početku recenzije moram da izrazim osobito zadovoljstvo što u rukama konačno držim publikaciju koja je prilagođena našoj omladini u cilju njihove edukacije o crnogorskoj kulturnoj baštini. Posebna je čast biti prvi čitalac takvog štiva. Veoma pažljivo i sa posebnim zanimanjem sam prelazio stupce, upijao fotografije i priloge, koji su prezentovani na savremen način, bez suvoparnih rečenica koje bi umanjile želju za čitanjem.

Poglavlja su pravilno postavljena i prate razvoj grada, kao i najbitnije teme koje se tiču proučavanja Dokleje. Tekst ne zamara čitaoca, svaka stranica je obogaćena kvalitetnim fotografijama, planovima, kartama, definicijama, a vrlo je bitno što su priložene i fotografije sa kraja XIX vijeka ukazujući na mnogo bolje stanje lokaliteta u odnosu na sadašnje vrijeme. Time će se probuditi svijest o neophodnosti očuvanja naše kulturne baštine. Takođe, opisivanje savremenih metoda istraživanja zainteresovaće čitaoca i ukazaće mu na multidisciplinarni pristup današnje arheologije, a možda i pomoći u budućem odabiru profesije. U tom pravcu, interesovanja će se razviti i kroz zanimljive zadatke, pomoću kojih će biti otkriven svijet manje poznatih naučnih disciplina kod nas.

Ovom publikacijom prikazan je svakodnevni život u rimskoj epohi, pogotovo uzrasta čitaoca, što je vrlo bitno, jer se na taj način edukuju djeca u shvatanju kvaliteta življenja svojih vršnjaka prije dvije hiljade godina. Recepti će podstaći na razmišljanje o ishrani u rimskom periodu i ukazati na kvalitetna i raznovrsna jela, a doprinijeće i dodatnom proučavanju ovog segmenta putem interneta…

 

  Biljana Miranović, urednica

Back to Top