REZULTATI ANALIZE PODRŠKE I MULTISEKTORSKOG ODGOVORA NA POTREBE DJECE SA SMETNJAMA U RAZVOJU

Predstavništvo UNICEF-a za Crnu Goru uradilo je na zahtjev Savjeta za prava djeteta Analizu podrške i multisektorskog odgovora na potrebe djece sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori, koju su u Podgorici predstavili šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali i državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelić.

Kogali je ocijenio da je Crna Gora u prethodnim godinama mnogo uradila u pogledu poboljšanja prava i stanja djece i adolescenata sa smetnjama u razvoju, ali da ima još prostora za unapređenje, dodajući da je rezultati pokazuju da je neophodna bolja koordinacija među sektorima kako bi se djeci sa smetnjama u razvoju pružila integrisana podrška tokom cijelog životnog ciklusa.

„Danas, dijete sa smetnjama u razvoju u Crnoj Gori prolazi kroz niz susreta sa stručnjacima i komisijama kako bi steklo pravo na različita materijalna davanja i usluge. Ovo iscrpljuje i djecu i porodice i dovodi do uskraćivanja određenih prava, sukobljenih preporuka ili dupliranja usluga“, rekao je Kogali. On je istakao da  ovaj dokument poziva na unapređenje sistema prikupljanja i analize podataka o djeci sa smetnjama u razvoju, te da je neophodno znati sve o individualnim potrebama djece sa smetnjama u razvoju da bi mogli da dobiju pružiti podršku da ostvare svoja prava.

Državna sekretarka u Ministarstvu rada i socijalnog staranja Vukica Jelić naglasila je da je cilj ove analize  da pruži informacije i podatake profesionalcima i donosiocima odluka iz različitih sektora o tome kako primijeniti konsolidovane intervencije i multisektorsku sistemsku podršku, kao i kako odgovoriti na potrebe tokom čitavog životnog ciklusa djece sa smetnjama u razvoju.

„Na temelju ove analize, djeca i porodice bi trebalo da imaju direktne koristi od unaprijeđenog multisektorskog rada nadležnih institucija, što će neminovno uticati na poboljšanje kvaliteta usluga djeci kako na nivou porodice, tako i na nivou lokalne zajednice“, istakla je Jelić.

Objedinjena statistika o djeci sa smetnjama u razvoju, bolja međusektorska saradnja, razvoj hraniteljstva za djecu sa smetnjama u razvoju, poboljšanje kvaliteta inkluzivnog obrazovanja, zdravstvene i socijalne zaštite djece sa smetnjama u razvoju i njihovog pristupa pravosudnom sistemu, samo su neke od preporuka ove analize.

Na predstavljanju ovih rezulata govorila je i zagovornica partnerstva UNICEF-a u SAD-u i Specijalne olimpijade  Lusi Majer.

„Moja misija je da pomognem djeci sa smetnjama u razvoju širom svijeta. To mi je veoma važno, jer djeca sa smetnjama u razvoju, nažalost, u većini zemalja na svijetu ne dobijaju šanse koje zaslužuju. U školi sam imala dvije drugarice koje su imale cerebralnu paralizu, baš kao i ja. Uvijek sam željela da im pomognem kad god sam mogla, ali kad bih pokušala da im pomognem, one mi nisu dopuštale, jer su one htjele da pomognu meni. Djeca sa smetnjama u razvoju širom svijeta mogu da imaju iste mogućnosti i iskustva koja smo imale moje prijateljice i ja, da idu u školu i budu uključena, prihvaćena, isto kao ostala djeca. Zato je moja poruka − mi možemo da uradimo sve kao i ostali, samo nam je ponekad potrebna mala pomoć“, ukazala je Lusi Majer.

Pripremila: Lj. V.

Izvor: unicef.org/montenegro

Back to Top