
Aktuelni model kombinovane nastave − dio učenika ima časove u školi, a dio online, nije jednostavno organizovati ni u jednoj vaspitno-obrazovnoj ustanovi. Posebno je teško resursnim centrima u kojima se obrazuju djeca sa smetnjama u razvoju.
O tome kako su se pripremili i kako funkcioniše nastava u Resursnom centru za djecu i mlade „Podgorica“, pitali smo direktoricu mr Mirjanu Popović.
Prema njenim riječima, ova ustanova započela je rad uz poštovanje preporuka koje su kreirali Institut za javno zdravlje Crne Gore i Ministarstvo prosvjete.
„U skladu sa preporukama organizovali smo rad u osnovnoj i srednjoj školi, zatim u Posebnom programu i programima Rane intervencije. Preporuke smo strogo poštovali i kod organizovanja produženih boravaka i svih onih sadržaja koji postoje u našoj ustanovi, a podrška su kako djeci, tako i njihovim roditeljima. To znači da jedan dio djece dolazi na nastavu, odnosno uključen je u realizaciju programa, dok drugi dio djece nastavne sardžaje i preporuke za rad dobija online“, kaže Popović.
Ona ističe da su za djece koja imaju nastavu na daljinu obezbjedili konsultacije i mogućnost stručnog rada, kao i uključenost u druge programe koje ustanova pruža. „Programi rane intervencije funkcionišu kroz individualni rad sa stručnim saradnicima (defektolozima, logopedima, fizioterapeutima, psihologom) uz kontinuirane konsultacije sa roditeljima koji dobijaju preporuke za rad sa djecom i u kućnim uslovima. Takođe trudimo se da pružimo podršku i djeci sa posebnim obrazovnim potrebama u redovnom sistemu vaspitanja i obrazovanja, kako kroz stručnu podršku i preporuke, tako i kroz aktivnosti asistivnog kabineta u okviru kojeg izrađujemo prilagođene sveske i druge nastavne sadržaje imajući u viodu potrebe djeteta odnosno učenika“, rekla je Popović.
Lj. V.