Rektor UCG Danilo Nikolić: KONTINUIRAN RAD NA POBOLJŠANJU NASTAVE

Sumirajući rezultate rada u ovoj godini rektor Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Danilo Nikolić istakao je među najvažnijim usvajanje Strategije razvoja kojom je definisan petogodišnji plan razvoja i strateški prioriteti te visokoobrazovne ustanove.

„Jačanje internacionalizacije i konkurentnosti, odnosno povećanje međunarodne vidljivosti i uporedivosti u okviru Evropskog prostora visokog obrazovanja i Evropskog istraživačkog prostora, predstavljaju stratešku viziju i razvojnu paradigmu UCG. Ovim dokumentom sistematizovane su aktivnosti, strateški ciljevi i ključni indikatori upješnosti njihove realizacije, kroz strukturnu orijentaciju na pet prioritetnih oblasti: nastavni proces, nauka i istraživanje, međunarodna saradnja, Univerzitet i okruženje, i organizacija i resursi”, objasnio je on.

Nikolić je izrazio zadovoljstvo postignutim rezultatima u godini u kojoj je UCG obilježio četiri i po decenije rada.

„Kontinuirano radimo na kvalitetu i inoviranju nastavnog procesa, odnosno razvoju savremenih studijskih programa sa tržišno-primjenjivim i međunarodno-uporedivim ishodima učenja. Posvetili smo se daljem razvoju nastavnog procesa kroz izmjene i dopune pravila studiranja na osnovnim i postdiplomskim studijama, kroz započeti proces optimizacije studijskih programa i kroz pripremu za uvođenje kombinovanih metoda nastave. U svrhu povećanja dolazne i odlazne mobilnosti, po prvi put smo prepoznali module predmeta na engleskom jeziku u okviru postojećih studijskih programa, započeli smo pripreme za akreditaciju studijskih programa na engleskom jeziku, kao i programa cjeloživotnog učenja”, naveo je on.

U saradnji sa Savjetom Evrope, Univerzitet je dobio Sertifikat u oblasti akademskog integriteta, koji dodjeljuje Međunarodni institut za istraživanje i djelovanje protiv akademske prevare i plagijarizma u Ženevi. Shodno Zakonu o akademskom integritetu, usvojen je novi Etički kodeks i formiran Etički odbor, umjesto dosadašnjeg Suda časti.

Univerzitet je iz sopstvenog Razvojnog fonda izdvojio preko milion eura za održavanje objekata, za računarsku i nastavnu opremu, i za održavanje i nabavku novog namještaja za potrebe amfiteatara, učionica, bilblioteka i čitaonica.

U toku 2019. godine, nastavljen je značajan porast broja citata domaćih naučnika na Google scholar-u, koji je u decembru iznosio preko 103.000, što je povećanje za čak 83.000 u odnosu na početak kampanje povećanja vidljivosti istraživačke aktivnosti Univerziteta krajem 2017. godine i za 46 odsto više u odnosu na isti period prošle godine.

U pravcu stimulisanja naučne izvrsnosti, Univerzitet je obezbijedio iz sopstvenih sredstava, po prvi put, pristup Web of Science naučnoj bazi iz svih područja nauke, sa više od 33.000 indeksiranih časopisa. Usvojene su dopune Pravilnika o postupku, uslovima vrednovanja i načinu nagrađivanja zaposlenih za poseban doprinos razvoju i međunarodnom pozicioniranju UCG, kojim se po prvi put nagrađuje međunarodna prepoznatljivost naučnih rezultata kroz: citiranost, recenziranje naučnih radova, uredništvo u naučnim časopisima i uspješne projektne aplikacije. Za nagrađivanje zaposlenih za izuzetne naučne rezultate izdvojeno je preko 250.000 eura u ovoj godini.

“Usvojili smo Strategiju ljudskih resursa u istraživanju i Akcioni plan, čime smo stekli uslove za prijavljivanje za Logo izvrsnosti, prestižno priznanje Evropske komisije, za izvrsnost u istraživanju. Nije izostalo ni učešće naših naučnika i studenata na svjetskim, evropskim i nacionalnim naučnoistraživačkim, nastavnim, umjetničkim smotrama, sa kojih su se vraćali sa novim znanjima, iskustvima, ali i priznanjima za svoj uspješan rad i razultate.

Posvećen rad naših zaposlenih je rezultirao u povećanju međunarodne vidljivosti našeg Univerziteta i na akademskim rang listama. Univerzitet CG se po prvi put našao među najboljim svjetskim univerzitetima prema renomiranom Times Higher Education rangiranju, gdje smo svrstani u ulaznu kategoriju od 1300 najboljih univerziteta prema opštim kriterijumima. Kada su u pitanju pojedine naučne oblasti, Univerzitet je u oblasti fizike svrstan u kategoriji 801+, dok je u oblasti tehničko-tehnoloških nauka najbolje rangirani, u kategoriji 601-800 najboljih univerziteta. Kada je u pitanju rangiranje Univerziteta Crne Gore prema vidljivosti na webu bilježimo kontinuirani napredak. Prema poslednjem rangiranju Webometrics-a iz jula ove godine rangirani smo na najboljoj poziciji do sada”, naglasio je Nikolić.

Prema njegovim riječima, konstantno se radi na proširivanju međunarodne saradnje koji studentima i svim zaposlenima omogućavaju kreditnu, stručnu i istraživačku mobilnost na više od 200 univerziteta iz više od 30 zemalja. Konkretizovali smo i operativnu podršku programima mobilnosti donošenjem novih Pravila o međunarodnoj mobilnosti osoblja.

Postignut je do sada najveći uspjeh kada je riječ o programu Erasmus plus i Interreg program prekogranične saradnje, jer je potpisano nekoliko koordinatorskih projekata, za koje je opredjeljeno skoro 2,5 miliona eura. Ako se uzmu u obzir i dobijeni značajni nacionalni projekti, kao i drugi međunarodni projekti, to je više od 3,1 milion eura dobijenih za finansiranje projekata.

Uz ostalo, pokrenuta je inicijativa za izmjenu Kolektivnog ugovora, kako bi se zarade zaposlenih na Univerzitetu približile zaradama zaposlenih u javnom sektoru. Usvojena je Strategija za rješavanje stambenih potreba dodjelom novčanih sredstava i Strategija za rješavanje stambenih potreba zaposlenih obezbjeđenjem stambenog prostora pod povoljnim uslovima, naveo je rector Nikolić.

Priredila O. Đ.

Back to Top