Rektor Nikolić: POVEĆATI ULAGANJE U NAUKU KAKO BI SE ZADRŽALI NAJBOLJI STUDENTI

Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) održan je dan posvećen problemima nauke i njenom finansiranju, na kojem je rektor prof. dr Danilo Nikolić istakao da naučna istraživanja, razvoj i inovacije u modernim društvima predstavljaju pokretačku snagu u društvenom razvoju, blagostanju građana i ekonomskom rastu.

Rektor Nikolić je istakao napore Univerziteta, kao vodeće istraživačke i obrazovne institucije u Crnoj Gori,  koja kontinuirano raste na svjetskim rang listama uprkos maloj akademskoj zajednici kada je riječ o istraživačkim aktivnostima. Međutim, dodao je on, istraživačima je potrebno održivo finansiranje i istraživačke aktivnosti se ne mogu oslanjati samo na finansiranje univerziteta, kako bi se pokrili troškovi istraživanja.

„Potrebno je izdvojiti veća sredstva kako bi se zadržali najbolji studenti, a jedan od najefikasnijih načina je da država poveća ulaganja u nauku. Kao jedna od preko 30 univerziteta članica Rektorskog foruma univerziteta Zapadnog Balkana i Jugoistočne Evrope, podržali smo inicijativu koja je upućena vladama zemalja članica da se izdavajanja za nauku povećaju na najmanje jedan posto  BDP-a“, rekao je Nikolić.

Na događaju, podijeljenom u tri sesije, govorilo se o problemima u SAD-u, Evropi i globalnim problemima nauke, kao i načinima njenog finansiranja.

O stanju i savremenim tokovima u nauci u SAD pročitan je govor Nobelovca Džeroma Fridmana, poznatog po otkriću kvarkova, čestica od kojih je izgrađena  vasiona.

„Potrebno je razvijati nove nauke i tehnologije, ali na pametan način, čuvajući ekološka bogatsva od katastrofa koje uništavaju životnu okolinu“, poručio je između ostalog Fridman govoreći o savremenim problemima nauke.

„Da bi se suprotstavili svim prijetnjama, nacije širom svijeta moraju razviti političku volju da se donesu ispravni izbori – da se na adekvatan način podrži nauka, tehnologija i obrazovanje“, navodi se u govoru.

Hauvard Moskovic, Sigma Xi Laureat, tvorac horizontalne segmentacije i genomike uma, govorio je o važnosti umrežavanja i podešavanja ideja nauke sa potrebama ljudi, stvaranju tehnologija baziranih na razmjeni ideja i podudarnosti sa potrebama.

O stanju i savremenim tokovima u nauci u SAD govorili su i Gergard Klimek sa Perdue Univerziteta i Veljko Milutinović sa Univerziteta u Indijani. O Problemima u savremenoj nauci Evrope govorio je predsjednik COST akcije i predsjednik Akademije Evrope Sird Kloting, potom prof. na Univerzitetu u Beču Ivona Brandić i urednik za IEEE ACCESS, iz Slovenije Anton Kos.

Učesnici su na kraju diskutovali o univerzalnim problemima u nauci i njenom finansiranju.

Organizatori ovog događaja su, pored Univerziteta Crne Gore, Ministarstvo nauke, Crnogorska akademija nauka i umjetnosti i  MECO.net institut, u saradnji sa Akademijom Evrope (sa sjedištem u Londonu).

O. Đ.

Back to Top