Rekonstrukcija Jusovače: OD OZLOGLAŠENOG ZATVORA DO GENERATORA KREATIVNIH IDEJA

Nedavno je ponovo aktuelizovano pitanje rekonstrukcije Jusovače, starog zatvorskog kompleksa u centru Podgorice, koji je decenijama propadao usljed nebrige i prepuštenosti zubu vremena. Ovog puta učinjeni su konkretniji koraci, pa će Podgorica u dogledno vrijeme dobiti još jedan reprezentativan, višenamjenski objekat. Reklo bi se da je to pravi način uvezivanja istorije i savremenosti, zahvaljujući kojem se starinama udahnjuje novi smisao.

Ruševno zdanje u blizini željezničke i autobuske stanice odavno privlači pažnju prolaznika – najviše putnika kojima su oronule zidine sa stražarama jedan od prvih prizora tokom upoznavanja Glavnog grada. Osim žalosnog stanja u kome se nalazi, nedostatak informativnih tabli glavni je razlog nepoznavanja burne prošlosti vezane za ime Jusovača. Kroz istoriju je prvo bila turski, pa crnogorski zatvor, a naziv je dobila po podgoričkom zabitu Jusu Mučinu Krniću, zvanom Jusuf-beg, tadašnjem zapovjedniku policijske stanice (XIX vijek). U pitanju je jedan od rijetkih objekata koji su preživjeli Drugi svjetski rat, te stoga ni ne čudi namjera nadležnih da se rekonstrukcijom i prenamjenom sačuva i ovaj reprezent stare Podgorice.

Prvi konkretni potez na tom planu učinjen je u martu ove godine, kada su Ministarstvo kulture, Glavni grad i Savez arhitekata Crne Gore predstavili plan revitalizacije nepokretnog kulturnog dobra „Tamnica Jusovača“. Tada je projektantski biro „Masiv“ predstavio idejno rješenje „Kuće crnogorske istorije“, odnosno muzeja koji bi adekvatno prezentovao crnogorsku istoriju kroz upotrebu savremenih tehnologija. Pored toga, Studio SYNTHESSIS uradio je projektni zadatak za uspostavljenje takozvanog Kreativnog haba, koji obezbjeđuje spajanje umjetnosti sa ICT-em (Information and Communications Technologies) i preduzetništvom.

Pola godine kasnije, plan je konkretizovan ‒ Ugovor o realizaciji kapitalnog projekta koji se odnosi na izvođenje radova u okviru kompleksa Tamnica Jusovača u cilju uspostavljanja Kreativnog haba za razvoj ICT-a potpisali su ministar kulture Aleksandar Bogdanović i gradonačelnik Podgorice Ivan Vuković. Projekat će, kako je najavljeno, biti realizovan u partnerstvu Vlade Crne Gore i Glavnog grada, a obuhvatiće sanaciju, prenamjenu i rekonstrukciju pomenutog kulturnog dobra, u ukupnoj vrijednosti od 1.950.000 eura.

„Imajući u vidu stanje kompleksa, željeli smo da konačno obezbijedimo adekvatan tretman Jusovači, u smislu njene revitalizacije i zaštite od daljeg propadanja. Stoga me neizmjerno raduje što će današnje potpisivanje ugovora sa gradonačelnikom Vukovićem, i ranije sa direktorom Uprave javnih radova Rešadom Nuhodžićem, u budućnosti rezultirati funkcionisanjem Jusovače na održivoj osnovi, kroz inovativan koncept koji će spojiti umjetnost, ICT i preduzetništvo“, kazao je ministar Bogdanović.

On je naglasio i da će, kroz koncept afirmacije kreativnih industrija i različitih oblika kulturno-umjetničkih sadržaja, Jusovača doprinijeti i revitalizaciji u ovom momentu donekle zapostavljenog dijela grada.

„Po završetku radova, Jusovača će moći da animira širok dijapazon aktera i to ne samo kulturne i umjetničke scene Glavnog grada. Prema planiranoj rezidencijalnoj namjeni, kao i internacionalizaciji djelovanja, kompleks će biti u mogućnosti da privuče i regionalne aktere kulturne i umjetničke scene i na taj način podstakne razvoj kulturnog turizma u Podgorici“, istakao je Bogdanović.

Gradonačelnik Vuković je ukazao kako su ovim ugovorom stvorene pravne i finansijske pretpostavke za dugo čekanu i dugo najavljivanu rekonstrukciju i valorizaciju Jusovače.

„To je jedno od starih obećanja kako od lokalne samouprave, tako i od organa izvršne vlasti, odnosno države. U svjetlu činjenice da taj prostor predstavlja jedan od simbola Glavnog grada, prostor vrlo interesantne istorije koji je svjedočio različitim fazama društveno-političkog razvoja Podgorice i Crne Gore, svakako da zaslužuje našu dužnu pažnju“, ocijenio je Vuković.

Saopštio je i da će opredijeljena sredstva biti dovoljna da u naredne dvije godine Jusovača bude kompletno rekonstruisana i otvorena za mlade i kreativne preduzetnike.

„Kazneni zavod ‒ popularno nazvan Jusovača ‒ je sve odbolovao, zajedno sa svojim zlosrećnim žiteljima i iskupio se kroz opšte stradanje. Uveliko ruinirana, prepuštena ćudima vremena i ljudi, Jusovača više ne služi kao zatvor. Kada prođem pored nje, vidim ljude koji tamo, u upravnoj zgradi, stanuju i djecu kako se igraju i ne sluteći u kakvom zdanju su i njihov topli dom i lastavičje gnijezdo. Stanem, oslušnem glasove nevidljivih sjenki i gledam slike, stravične prizore ‒ pitajući se u čudu: je li to ružan san ili java, užasna i surova stvarnost koja prevazilazi literaturu, svaku maštu?!“, zapisao je o Jusovači publicista Marijan-Mašo Miljić. Imajući u vidu novi početak kom se bliži ovaj zapušteni kompleks, valja se nadati da će stvaralačka mašta u narednim godinama i decenijama zloglasnom imenu Jusovača nadjenuti veseliji prizvuk.

N. N.

Back to Top