Regionalna studija: VIŠE FIZIČKE AKTIVNOSTI A MANJE SJEĐENJA ISPRED EKRANA KOD DJECE

Nova regionalna studija, koja je obuhvatila 150.651 dijete starosti između šest  i devet godina iz 25 zemalja, uključujući i Crnu Goru, je utvrdila da je nivo fizičke aktivnosti, ali i nivo adekvatnog vremena provedenog ispred ekrana i vremena spavanja heterogen na ispitivanom području. Istraživanjem su obuhvaćene Albanija, Bugarska, Hrvatska, Češka, Danska, Francuska, Gruzija, Italija, Kazahstan, Litvanija, Letonija, Malta, Crna Gora, Poljska, Portugalija, Rumunija, Rusija, San Marino, Španija, Tadžikistan, Turkmenistan i Turska.

U ovoj regionalnoj studiji, objavljenoj u prestižnom svjetskom časopisu „Obesity Facts“, sa Univerziteta Crne Gore je učestvovao prof. dr Stevo Popović, istraživač sa Fakulteta za sport i fizičko vaspitanje.

Istraživanje, koje je sprovedeno u okviru Evropske inicijative za nadzor gojaznosti djece (COSI), odnosno jedinstvenog sistema za praćenje trendova prekomjerne težine i gojaznosti djece u okviru Svjetske zdravstvene organizacije (WHO), utvrdilo je da se, ukupno gledano, 79,4%  djece aktivno igralo više od jednog sata svakog dana, 53,9% nije bilo član sportskog ili plesnog kluba, dok je 50% svakodnevno hodalo ili se prevezlo biciklom do škole. 60,2% djece je bilo ispred ekrana manje od dva sata dnevno, dok je 84,9% djece spavalo između 9 i 11 sati tokom noći.

- Ipak, utvrđene su specifične navike djece, kada su pojedine zemlje u pitanju. Utvrđeno je da postoje izrazite razlike kod djece kada se uzela nacionalna rasprostranjenosti u obzir – ističe profesor Popović, i dodaje – da su se navedene razlike pojavile u rasponu od 61,7 do 98,3% za djecu koja su se aktivno igrala više od jednog sata dnevno, zatim od 8,2 do 85,6% za djecu koja nisu bili članovi sportskog ili plesnog kluba, od 17,7 do 94% za djecu koja su svakodnevno hodala ili se prevezla biciklom do škole, zatim od 32,3 do 80% za djecu koja su bila ispred ekrana manje od dva sata dnevno i od 50 do 95,8% za djecu koja su spavala između 9 i 11 sati tokom noći.

Zaključak ove studije apeluje na kreatore politika i druge zainteresovane strane, uključujući i školske administratore i roditelje, da bi trebalo da utiču na povećanje mogućnosti da djeca učestvuju u svakodnevnim fizičkim aktivnostima, kao i da potraže rješenja koja bi uticala na smanjivanje prekomjernog vremena provedenog ispred ekrana i smanjenog trajanja sna, a sve u cilju poboljšanja sveukupnog fizičkog i mentalnog zdravlja i dobrobiti djece, saopštio je Fakultet za sport i fizičko vaspitanje UCG.

O. Đ.

Back to Top