Odjeljenje za obrazovanje Savjeta Evrope u saradnji sa Programskom kancelarijom ove organizacije u Podgorici i partnerima u Crnoj Gori − Ministarstvom prosvjete i Zavodom za školstvo realizovaće projekat „Kvalitetno obrazovanje za sve“ (Quality Education for All – Quality ED Montenegro). Riječ je o trogodišnjoj aktivnosti koju zajednički finansiraju Evropska unija i Savjet Evrope, a u okviru zajedničkog programa pod nazivom „Horizontal Facility for Western Balkans and Turkey – 2. faza“.
Postjeći projekat se nadovezuje na rezultate prethodnog „Podsticanje demokratske kulture u školama“ koji je sproveden od 2017. do 2019. godine, takođe u partnerstvu sa Ministarstvom prosvjete, Zavodom za školstvo, kao i 25 pilot škola, lokalnim zajednicama i drugim partnerima.
Novi projekat ima za cilj da promoviše kvalitetno obrazovanje pružanjem podrške školama i lokalnim zajednicama u naporima na uklanjanju predrasuda i diskriminatornih pristupa prema osetljivim grupama, kao i prevenciji nasilja u školama. Aktivnosti će se oslanjati na Okvir kompetencija za demokratsku kulturu Savjeta Evrope u cilju pružanja sistematske podrške na dva nivoa – školskom, uključujući lokalne zajednice, kao i na nivou obrazovnih politika.
Projekat će trajati 36 mjeseci, a realizovaće ga 40 pilot škola (25 već uključenih i 15 novih), lokalnim zajednicama i drugim partnerima. Do sada su bile uključene uglavnom srednje škole, pa će sada u projekat biti uključene osnovne škole.
Škole koje budu izabrane za učešće u projektu treba da promovišu koncept demokratske i inkluzivne kulture kroz nastavne i vannastavne sadržaje, obuku zaposlenih, uspostavljanje prakse i aktivnosti kojima se kroz pružanje novih znanja, vještina i razumijevanja, razvijanjem stavova i ponašanja učenika, kako bi mogli da štite svoja demokratska prava i preuzmu građansku odgovornost.
U komisiji za izbor novih 15 osnovnih škola biće predstavnici Ministarstva prosvjete, Zavoda za školstvo, Savjeta Evrope i Delegacije Evropske unije (u svojstvu posmatrača).
Potrebno je da škole koje su zainteresovane za učešće u projektu popune formular za prijavu i dostave prateća dokumenta: izjave koje potpisuje uprava škole, zaposleni i savjet roditelja kojima se iskazuje posvećenost unapređenju uslova u školi sa ciljem stvaranja ambijenta demokratske i inkluzivne kulture kako je to proklamovano ciljevima projekta. Škole takođe moraju iskazati spremnost za prenošenje primjera dobre prakse i podršku drugim školama u okruženju. Rok za dostavljanje prijavnog formulara, prateće izjave, kao i dokumenta je 1. novembar ovr godine na email adresu: education.podgorica@coe.int