
Crna Gora se pridružila eTwinning programu 1. aprila 2022. godine, pružajući prosvjetnim radnicima od predškolskog do srednjoškolskog obrazovanja priliku za profesionalno usavršavanje i međunarodnu saradnju. Ova onlajn platforma, dio programa Erasmus+, omogućava nastavncima za upoznavanje sa kolegama iz evropskih škola i rad na zajedničkim virtuelnim projektima i konkurisanje za evropsku oznaku kvaliteta.
Kako ocjenjuje nacionalni koordinator eTwinninga u Crnoj Gori Rade Keković, savjetnik u Zavodu za školstvo, program je izuzetno koristan za prosvjetne radnike, jer im je omogućio da se profesionalno usavršavaju i povezuju.
„Ova obrazovna platforma udružuje nastavnike iz cijele Evrope na taj način što im omogućava da zajednički realizuju projekte i konkurišu za nagrade za izvrsnost koje dodjeljuje Evropska komisija. U kratkom periodu od uključivanja Crne Gore u ovaj program već su tri nastavnice osvojile nagrade. To su Danka Medunjanin, Obrazovni centar, Plužine, Duda Vujičić, OŠ Ratko Žarić“, Nikšić, i Olivera Lučić, Srednja ekonomska-ugostiteljska škola Nikšić“, kaže on, i dodaje da su Duda Vujičić i Olivera Lučić i ambasadori eTwinninga, a edukovane su da samostalno održavaju seminare i webinare za nastavnike objašnjavajući im osnove i benifite ovog projekta.
Inače, na kraju svake godine eTwinning tim, nakon sumiranja rezultata, organizuje dodjelu nagrada učesnicima projekta, a nagrađeni nastavnici dobijaju prigodne poklone za svoj rad.
U Nacionalnoj organizaciji za podršku eTwinning programu u Crnoj Gori, pored Kekovića, su i asistent ‒ profesor mašinske grupe predmeta u SSŠ „Ivan Uskoković“ u Podgorici Lazar Stupar, kao i Pedagoški tim koji ima devet članova ‒ iz Ministarstva prosvjete, Centra za stručno obrazovanje, Zavoda za školstvo, Ispitnog centra i Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva ‒ Podgorica. Direktnu podršku korisnicima pruža NSO HELPDESC koji je sastavljen od ICT koordinatora iz škola iz cijele Crne Gore.
KONKURISANJE ZA EVROPSKU OZNAKU KVALITETA
Prema riječima Kekovića, nastavnici i škole koje su uključene u eTwinnning mogu da konkurišu za nacionalnu oznaku kvaliteta koju dodjeljuje Nacionalna organizacija Crne Gore. Nakon toga mogu se kandidovati i za evropsku oznaku kvaliteta.
On ističe da eTwinning tim u Crnoj Gori veoma aktivno radi na promovisanju ove platforme i edukaciji zainteresovanih nastavnika.
„Tokom prošle godine pozvali smo sve osnovne i srednje škole, kao i vrtiće da učestvuju u aktivnostima u okviru ovog projekta i 95 škola se odazvalo. U tim obrazovno-vaspitnim ustanovama formirali smo timove na čijem čelu su direktori, a obavezno je da u njima budu ICT koordinator i barem jedan zaposleni koji dobro govori engleski jezik. Formiranje tih timova je veoma bitno zato što na taj način želimo da podstaknemo da direktor kao rukovodilac ustanove angažuje svoj tim da stalno bude u kontaktu sa Nacionalnom organizacijom koja pruža podršku za sprovođenje eTwinninga, dajući šansu nastavnicima da se što više uključuju u projekte“, navodi Keković, dodajući da su on kao nacionalni koordinator i Pedagoški tim otvoreni za komunikaciju, uvijek spremni da podrže škole i nastavnike, tj. da odgovore svakom pozivu da posjete školu i pruže konkretnu pomoć.
„Obrazovno-vaspitnim ustanovama šaljemo smjernice za rad, a na kraju godine i upitnik koji su dužni da popune i pošalju kao izvještaj šta su uradili tokom te godine u okviru programa u skladu sa pomenutim smjernicama. Na osnovu toga pratimo kako je koja škola napredovala i planiramo nove smjernice i zadatke“, kaže Keković, i dodaje:
„Stalno pozivamo nastavnike da se prijave sa projektima za evropsku oznaku kvaliteta. Promovišemo eTwining na svim platformama, obrazovnim medijima i televizijama. Ovaj projekat je predstavljen i na društvenim mrežama, uključujući Facebook stranicu na kojoj su zabilježene sve aktivnosti. Takođe organizujemo i onlajn i on-site konferencije, sastanke i webinare, kao i skupove uživo o klimatskim promjenama, evropskom identitetu i digitalnim kompetencijama. Održavamo i veliki broj onlajn seminara i trudimo se da dospijemo do ruralnih sredina, tj. nastojimo da budemo podrška čitavom sistemu obrazovanja u Crnoj Gori“.
On podsjeća da je krajem prošle godine u Podgorici održana regionalna konferencija koja je okupila nastavnike i ambasadore ove platforme iz Bosne i Hercegovine, Hrvatske, Makedonije iz Crne Gore, a planirana je i nova krajem septembra ove godine u Budvi. Takođe su, kako kaže, u Zavodu za školstvo krajem septembra prošle godine organizovali obilježavanje Evropskog dana jezika i Dana pismenosti.
„Kao nacionalni koordinator svake godine podnosim Evropskoj komisiji u Briselu ili nekom drugom evropskom gradu izvještaj o aktivnostima u okviru ovog projekta u Crnoj Gori i istovremeno dobijam smjernice za dalji rad. Tom prilikom su prisutni i nacionalni koordinatori iz ostalih zemalja i međusobno razmjenjujemo iskustva. Primjeri dobre prakse obrazovnih zajednica iz zemalja koji su duže u ovom projektu veoma su nam potrebni za unapređenje našeg rada“, kaže Keković.
DIGITALNO OSPOSOBLJAVANJE
On dodaje da su nastavnici koji učestvuju u ovim aktivnostima u prilici i da se digitalno usavršavaju, ali i da putuju na edukaciju kada se ukaže prilika.
Zato, objašnjava on, pogrešno je ako nastavnici učešće u ovom projektu prihvate kao dodatni posao. Naprotiv, ove aktivnosti omogućavaju da njihov rad dođe do izražaja, tj. da ono što rade u učionici prezentuju široj zajednici.
„Škole i nastavnici su izuzetno zainteresovani za eTwinning što je potvrdilo njihova reakcija kada sam ih pozvao da učestvuju u projektu. Bio sam iznenađen koliko je nastavnika bilo upoznato sa ovom platformom, a neki su već bili učesnici ovog projekta prije nego što je počela njegova realizacija u Crnoj Gori. Nastavnici prepoznaju benefite jer je cilj da se širi ova zajednica i pripremi za izazove u Evropskoj uniji“, navodi naš sagovrnik.
Prema riječima Kekovića, program eTwinning je namijenjen i studentima na fakultetima za nastavnike. U okviru ove kategorije, takođe su predviđene ITA nagrade i studenti sa pomentih visokoškolskih ustanova iz Evrope mogu da zajedno pripremaju projekte. U Crnoj Gori ova novina počeće da se realizuje ove godine.
On ukazuje da je veoma važno da Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija, čiji je ovo projektat, i Zavod za školstvo prepoznaju njegov značaj i pruže neophodnu podršku u njegovoj realizaciji više nego do sada.
„I ove godine naše aktivnosti biće fokusirane na organizaciju seminara i webinara kako bi nastavnicima još više približili eTwinning i pomogli im da pripremaju dobre projekte. U tom cilju obezbijedili smo brojne ilustracije i priručnike koje im šaljemo, kao i prevedene materijale koji im korak po korak objašnjavaju kako se stvara projekat“, zaključuje Rade Keković.
Lj. V.