Kao vodeća institucija za praćenje, unapređivanje i evaluaciju reformskih procesa, Zavod za školstvo je imao je i ima veoma odgovorne zadatke, ali i uvid u stanje opšteobrazovnog sistema. O tome smo razgovarali sa direktorom ove institucije Rešadom Sijarićem.
Zavod za školstvo, kao ključna institucija za opšte obrazovanje, u čijoj nadležnosti je, prije svega, unapređivanje kvaliteta opšteobrazovnog sistema imao je i ima veoma bitnu ulogu u obrazovnom sistemu: praćenje, analiza i procjena primjene reformskih rješenja u obrazovnim ustanovama, rad na novim programima, obuka nastavnika i direktora, ciljna istraživanja. Koliko je to teško ostvariti i koje su najvažnije aktivnosti na tom planu?
− Zavod za školstvo ima veoma bitnu i nezamjenljivu ulogu u sistemu obrazovanja Crne Gore. Preduslov za to su kvalitetni ljudski potencijali koje Zavod ima, a povremeno i obnavlja novim kadrovima. Unapređivanje kvaliteta opšteobrazovnog sistema predstavlja kontinuiran i složen proces. U tom cilju Zavod sprovodi analize i istraživanja na osnovu kojih djeluje i na osnovu kojih temelji svoja mišljenja i inicijative. Na zahtjev Ministarstva prosvjete, prosvjetnih radnika, NVO sektora (uglavnom po pitanju projekata) i drugih zainteresovanih strana, Zavod daje stručna mišljenja. Stalno je angažovan na izradi i unapređenju kvaliteta programa. Profesionalni razvoj nastavnika je prateći dio svih promjena, kao i obuka nastavnika i direktora. Uticaj obuka na kvalitet nastave se takođe prati. Zavod je, kao i Centar za stručno obrazovanje, zadužen za izdavanje dozvole za rad (licence) u obrazovno-vaspitnim ustanovama. Saradnja između Zavoda i škola bitna je karika za održiv i uspješan obrazovni sistem. Naravno da može biti bolja. Zavod nastoji da upozna probleme iz ugla nastavnika i škole. Kvalitet obrazovanja pratimo i kroz vršenje nadzora. O značaju nadzora svjedoči činjenica da najveći broj zaposlenih u čine upravo nadzornici. Izvještaj o utvrđivanju kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada nadzornih timova je značajan orijentir za ostvarivanje uloge Zavoda i prepoznavanje uočenih problema na terenu, te davanje preporuka školama za njihovo rješavanje. Prepoznatljivosti Zavoda u zemlji i u inostranstvu značajno doprinosi Odsjek za međunarodnu saradnju i odnose sa javnošću. Zavod za školstvo ima svoju internet stranu koja je redovno ažurirana. Predstavnici Zavoda su članovi raznih komisija i drugih tijela od značaja za obrazovanje, učesnici su i realizatori raznih projekata u oblasti obrazovanja... Smatram da prosvjetna javnost prepoznaje, uvažava i respektuje ulogu i rad Zavoda za školstvo.
SAVREMENI PRISTUP NASTAVI
Prošle školske godine inovirani su svi nastavni programi za osnovnu školu, u kojima su ciljevi zamijenjeni ishodima. Usvojen je novi nastavni plan. Sve ovo urađeno je u cilju rasterećenja učenika i podizanja kvaliteta nastave. Koliko su, prema uvidu Zavoda, ti ciljevi ostvareni?
− Osnovni razlozi izrade novih programa nalaze se u promjeni nastavnog plana (neki predmeti su izostavljeni, dodati su neki novi, za pojedine predmete je promijenjen broj časova učenja) i potrebi usklađivanja planiranja kurikuluma sa savremenim pristupima (u većini savremenih sistema obrazovanja polazište za planiranje nastave su ishodi učenja). Uz to, naš cilj je bio da uradimo programe, koji učenicima ostavljaju dovoljno vremena za učenje (više praktične nastave i aktivnog učenja, a manje teorije i predavanja), koji doprinose razvoju sposobnosti i vještina učenika (da se pored znanja, kroz učenje razvijaju sposobnosti i vještine koje su im potrebne za život u 21. vijeku, kritičko i kreativno mišljenje, smisao za saradnju i timski rad i sl.), koji su jasni i koji ne ostavljaju prostora za različita tumačenja (ishodima se zapravo opisuju očekivana postignuća u učenju, što bi trebalo da suzi prostor različitim interpretacijama ciljeva). Ovo su osnovni zahtjevi koji su postavljeni pred komisije koje su radile na programima. U sastavu komisija su bili predstavnici Zavoda za školstvo (izuzev za predmetne programe: Fizičko vaspitanje, Njemački jezik i Sociologija), Univerziteta Crne Gore i nastavnici praktičari. Koliko su ciljevi ostvareni, teško je procijeniti u ovom trenutku. Potrebno je da prođe par godina njihove implementacije, pa da tek sa većom sigurnošću možemo govoriti o njihovim efektima kada je u pitanju uspješnost postizanja znanja, vještina, vrijednosti i stavova učenika.
Zavod je bio zadužen i za pripremu nastavnika za primjenu novih obrazovnih programa. Koliko su oni osposobljeni za primjenu novina? Sa kojim problemima su se posebno suočavali?
−U avgustu prošle godine Zavod je realizovao sedam regionalnih savjetovanja na kojima su bili prisutni direktori i stručni saradnici iz svih osnovnih i srednjih stručnih škola. Cilj je bio da upoznamo učesnike o tome: kako izgledaju novi predmetni programi, kako se planira i priprema nastava na osnovu novog predmetnog programa, kako će se voditi evidencija o uspjehu i napredovanju učenika tokom školske 2017/2018. godine i koji udžbenici će se koristiti u realizaciji programa tokom navedene školske godine. Nakon realizovanih savjetovanja škole su prišle realizaciji pripremanja i planiranja nastave u novonastalim okolnostima. Zavod je potom svim školama uputio poziv da im stoji na raspolaganju u otklanjanju eventualnih nedoumica u realizaciji nastavnog procesa, planiranju godišnjih planova rada i neposrednoj pripremi za časove i popunjavanje pedagoške dokumentacije. Obratilo nam se 25 osnovnih i srednjih stručnih škola koje su tražile dodatnu pomoć u prevazilaženju uočenih nejasnoća na početku nove školske godine. Predstavnici Zavoda su u školama realizovali dodatna savjetovanja i u interaktivnom kontekstu otklonili sve nedoumice koje su se javile u tim školama. Ostale nedoumice su bile na individualnom planu i nijesu bile sistemski problem. Zavod je izradio i dokument pod radnim naslovom „Osnovne smjernice za planiranje i izradu pedagoške dokumentacije za osnovne i srednje stručne škole“. Smjernice za planiranje su imale za cilj da se nastavnicima i školama pruži podrška i daju odgovori na uočene nedoumice, kako bi realizacija nastave u školskoj 2017/2018. godini bila što uspješnija.
POČINJE IZRADA PREDMETNIH PROGRAMA ZA GIMNAZIJU
Da li su ove godine u planu još neke novine, novi obrazovni programi?
− Zavod je tokom ove godine završio aktivnosti na izradi novih predmetnih programa zasnovanih na ishodima za osnovno muzičko i baletsko obrazovanje, koje je Nacionalni savjet za obrazovanje usvojio na sjednici održanoj 16. jula. Novi predmetni programi se primjenjuju od ove školske godine. Radi se o 33 predmetna programa (programi za baletski odsjek, programi za devetogodišnje, šestogodišnje i trogodišnje osnovno muzičko obrazovanje). Radi uspješne pripreme nastavnika za realizaciju nastave prema novim predmetnim programima, Zavod je organizovao 12 savjetovanja kojima su prisustvovali svi nastavnici osnovnih muzičkih i baletskih škola.
U oktobru ove godine počinje izrada novih predmetnih programa zasnovanih na ishodima za gimnaziju. Tačnije, u planu je izrada novih predmetnih programa zasnovanih na ishodima za opštu gimnaziju i specijalistička odjeljenja sportske, matematičke i jezičke gimnazije. Članovi komisija biće predstavnici Univerziteta, Zavoda za školstvo i nastavnika praktičara. Izrada novih predmetnih programa trebalo bi da bude završena do juna iduće godine. Njihova primjena počeće školske 2019/2020. godine.
NEOPHODAN CILJANI I OPERATIVNI NAČIN NADZORA
U nadležnosti Zavoda je eksterna evaluacija u školama. Timovi nadzornika obilaze škole po planu. Da li to funkcioniše na zamišljeni način, tj. koliko izvještaji nadzornika pomažu školama, ali i Vašoj ustanovi da se otkriju i eliminišu propusti?
−Zavod za školstvo procjenjuje efekte eksternog utvrđivanja kvaliteta sa aspekta uspješnosti nadzorisane ustanove u realizaciji dobijenih preporuka i načina utvrđivanja činjeničnog stanja, odnosno prepoznavanja mogućnosti unapređenja obrazovno-vaspitne prakse. Prema postojećoj Metodologiji utvrđivanja kvaliteta, ustanove su dužne da, na osnovu preporuka u izvještajima, sačine akcione planove poboljšanja kvaliteta i realizuju ih. Prosvjetni nadzornici procjenjuju kako je ustanova iskoristila dobijene preporuke i u kom stepenu je unaprijedila indikatore. Ukoliko primijete iste ili slične nedostatke u novim izvještajima, to obrazlažu i daju nove preporuke. Na osnovu uvida u akcione planove za unapređenje kvaliteta u svim ustanovama, koje je realizovano 2015. godine, zaključeno je da većina ustanova uradila korektan plan, ali često bez jasno formulisanih procedura za praćenje procesa implementacije. Mogućnosti unapređenja evaluacijskih procedura su prepoznate u oblastima formulisanja standarda kvaliteta ustanova i promjene Pravilnika o sadržaju, obliku i načinu utvrđivanja kvaliteta obrazovno-vaspitnog rada u ustanovama (Pravilnik o evaluaciji) sa jasnim smjernicama za način sprovođenja eksterne evaluacije. Postojeća podzakonska akta ne pretpostavljaju operativno praćenje postupanja ustanova nakon davanja preporuka, niti mjere u slučajevima neizvršavanja preporuka. Prelazak na ciljani i operativni način nadzora po identifikovanim oblastima ili predmetima, za one ustanove koje nijesu izašle ojačane nakon višestruke kompletne evaluacije, značajno bi uticao na razvoj kvaliteta ustanova. Urađen je prijedlog Pravilnika o evaluaciji, a procedure i standardi su u fazi završnog preispitivanja i usklađivanja sa Pravilnikom. Prijedlog Pravilnika omogućava operativniji pristup nadzoru ustanova, dinamičnije praćenje realizacije preporuka i fokusiranje na oblasti i ustanove kojima je potrebno unapređivanje.
OBUKA NASTAVNIKA I DIREKTORA
Odsjek za kontinuirani profesionalni razvoj godinama intenzivno sprovodi obuku nastavnika, direktora i stručnih službi. U tom cilju posebno je značajan program Profesionalni razvoj nastavnika na nivou škole (PRNŠ). Koliko je to dalo rezultate?
− U okviru redovne obuke nastavnika Odsjek za KPR na godišnjem nivou realizuje između 80 i 100 programa obuke namijenjenih nastavnicima predškolskog vaspitanja, nastavnicima u osnovnim školama, gimnazijama i nastavnicima opšteobrazovne grupe predmeta u srednjim stručnim školama, stručnim saradnicima, pomoćnicima direktora i direktorima. Redovno se realizuju i moduli „Programa obuke za direktore vaspitno-obrazovnih institucija“. Vođenjem evidencije o programima obuke u organizaciji drugih institucija, imamo uvid i da na godišnjem nivou bude realizovano između 150 i 200 akreditovanih seminara naručenih od strane pojedinaca ili škole. U Katalogu programa stručnog usavršavanja nastavnika u školskoj 2017/2018. i 2018/2019. godini nalazi se 339 akreditovanih programa obuke. Prilikom procjene potreba za stručnim usavršavanjem na nivou obrazovnog sistema u obzir uzimamo nacionalnu obrazovnu politiku, eksternu i internu evaluaciju škola, evaluaciju profesionalnog razvoja na nivou škole, kao i istraživanja obrazovne prakse. Takođe, i upitnike koje nastavnici popunjavaju na seminarima i u okviru kojih procjenjuju uspješnost realizacije seminara, ali i daju predloge tema koje smatraju nephodnim za svoj dalji rad i unapređenje nastavnog procesa. Mislimo da ovi podaci govore u prilog tome da zaposleni u školama jesu osbosobljeni da realizuju reformske zahtjeve.
Model PRNŠ/V je zaista važan dio sistema profesionalnog razvoja nastavnika. Nastao je u okviru Projekta reforme obrazovanja u Crnoj Gori kroz komponentu Razvoj sistema profesionalnog razvoja nastavnika (2005-2009). Istraživanja i analize koje je realizovao Odsjek za KPR pokazuju da je ovaj model u vaspitno-obrazovnim ustanovama veoma prihvaćen, što nam je dalo podstrek za njegovo dalje unapređivanje i razvijanje. Profesionalni razvoj nastavnika u velikoj mjeri zavisi od prepoznavanja važnosti ovog segmenta za razvoj obrazovno-vaspitne ustanove od strane njene uprave, i, u skladu sa tim, podrške koja se u tom procesu pruža nastavnicima. Uloga rukovodioca ustanove u donošenju odluka i pružanju podrške nastavnicima u tom procesu je od suštinskog značaja. Rukovodilac treba da razumije zašto su kontinuirani profesionalni razvoj i svi njegovi segmenti važni za razvoj kvaliteta rada nastavnika, i obrazovno-vaspitne ustanove uopšte, te da u potpunosti bude uključen u taj proces. Iz tog razloga, uz podršku Britanskog savjeta, autorski tim sastavljen od predstavnika Zavoda za školstvo i Centra za stručno obrazovanje izradio je ove godine „Priručnik za direktore o vođenju kontinuiranog profesionalnog razvoja nastavnika u školi/ustanovi”. On omogućava direktorima, stručnim saradnicima i nastavnicima efikasnu procjenu kvaliteta rada nastavnika, putem procjene ostvarenosti standarda kompetencija za nastavnike. Na taj način se olakšava planiranje, realizacija i evaluacija kontinuiranog profesionalnog razvoja, odnosno unapređenje kvaliteta obrazovnog-vaspitnog rada.
Na testiranjima PISA naši učenici i dalje su među posljednjima. Šta ćete kao instutucija zadužena za poboljšanje kvaliteta uraditi da se to promijeni?
−Predstavnici Zavoda za školstvo učestvovali su u izradi studije „Kvalitet i pravednost obrazovanja u Crnoj Gori“ u kontekstu rezultata PISA 2015. godine i davanju preporuka i sprovođenju aktivnosti za unapređenje od strane svih aktera u obrazovnom sistemu. Zavod za školstvo je dobio i počeo da realizuje jasna zaduženja u oblastima: promocije PISA testiranja, kvalitetnije upotrebe PISA rezultata, motivisanja i stručnog usavršavanja nastavnika, unapređivanja predmetnih programa, kriterijuma ocjenjivanja, eksterne i interne evaluacije, revizije udžbeničkih kompleta, jačanja autonomije škola, razvoja povezanog informacionog sistema u obrazovanju i drugo.
DOBRA KOORDINACIJA SA ISPITNIM CENTROM I ZAVODOM ZA UDŽBENIKE
Veoma je važna saradnja sa Ispitnim centrom, institucijom zaduženom za provjeru kvaliteta obrazovnog sistema, koja se, pored ostalog, ostvaruje maturskim i stručnim ispitom, ali i testiranjima na kraju prvog, drugog i trećeg ciklusa. Predviđeno je da rezultate i analize nakon tih provjera dobija Zavod za školstvo. Na šta one ukazuju? Koliko to pomaže Zavodu u preduzimanju mjera za unapređenje nastave?
−Detaljni izvještaji u pisanoj formi koje Zavod za školstvo nekoliko godina unazad dobija od Ispitnog centra omogućavaju ograničene kvantitativne i kvalitativne analize obrazovnog sistema u odnosu na podatke iz konkretnih škola koje su predmet nadzora. Nedostatak uvida u egzaktne i aktuelne podatke u elektronskoj formi od ustanova i obrazovnih institucija negativno utiče na proces i mogućnosti rada Zavoda za školstvo.
Akcionim planom unapređivanja kvaliteta i pravednosti obrazovanja nakon PISA 2015, predviđeno je da se prilagodi MEIS (Montenegrin Education Informaton System) i poveže sa drugim bazama podataka u obrazovnom sistemu, kako bi se obezbijedili uslovi za efikasno praćenje i unapređenje kvaliteta obrazovanja.
Na osnovu blagovreminih i kompletnih podatka moguća je rana identifikacija problema u školama i na osnovu njih identifikacija oblika podrške učenicima u zonama niske i visoke funkcionalne pismenosti.
Nastavne programe treba da prate i dobri udžbenici. Zato je neophodna saradnja sa Zavodom za udžbenike i nastavna sredstva. Kako to funkcioniše?
−Saradnja sa Zavodom za udžbenike je na najvišem nivou. Imamo punu saradnju u realizovanju aktivnosti koje su komplementarne za obje institucije. Predstavnici Zavoda za udžbenike su bili članovi radnog tijela koje je pratilo dinamiku i metodičku orijentaciju izrade novih predmetnih programa, a koje se direktno odnosilo i na mogućnost štampanja novih udžbenika s obzirom na promjene sadržaja predmetnih programa. Na taj način su bili u toku samog procesa izrade novih predmetnih programa zasnovanih na ishodima. To je omogućilo pravovremenu pripremu Zavoda za udžbenike za izradu i štampanje novih udžbenika. Treba napomenuti i da su predstavnici Zavoda za školstvo vrlo često članovi recenzentskih komisija novih udžbenika, a nerijetko i autori novih udžbenika za osnovnu i srednju školu.
ZNAČAJ MEĐUNARODNE SARADNJE
Pomoć međunarodnih eksperata bila je veoma značajna i u procesu kreiranja i u procesu primjene reforme obrazovanja. Kakva je sada međunarodna saradnja Zavoda?
−Međunarodna saradnja je i dalje važna poveznica svih oblasti djelovanja Zavoda za školstvo. Zavod sa Kancelarijom UNICEF-a u Crnoj Gori kontinuirano sarađuje i u fokusu je stalno jačanje kvaliteta obrazovanja. Ističemo podršku koju nam UNICEF pruža u osnaživanju kompetencija nastavnika da kod učenika osnovne i srednje škole razvijaju socijalne i emocionalne kompetencije. Tradicionalnim jezikom rečeno, riječ je o jačanju vaspitne uloge škole. Program „Moje vrijednosti i vrline“ koncipiran je na našim istraživanjima vaspitne uloge škole, na našim praksama, i sa domaćim snagama. Dobra postignuća djece i mladih, koja su važna za dalje školovanje i karijeru, održiva su samo ako ih prati optimalni socijalni i emocionalni razvoj učenika, odnosno – ako škola daje podršku sveukupnom razvoju djece i mladih. Kroz ovaj vid saradnje sa UNICEF-om organizujemo međunarodne konferencije o kvalitetu obrazovanja, izrađujemo materijale za nastavnike, razmjenjujemo iskustva sa kolegama iz drugih zemalja. Zavod uz podršku UNICEF-a radi i na unapređivanju inkluzivnog obrazovanja (Program integracije efikasnih i inovativnih programa podrške nastavi i učenju), kroz dvije inicijative: „Poboljšanje vještina čitanja i pisanja putem unapređenja kvaliteta nastave i učenja“ i „Jačanje kapaciteta i povećanje broja škola koje koriste DAISY udžbenike u redovnoj nastavi“. U okviru prve inicijative razvijen je materijal za rad za učenike u I ciklusu obrazovanja pod nazivom „Metodički modeli za poboljšanje čitalačke pismenosti putem unapređenja kvaliteta procesa savladavanja čitanja i pisanja u I ciklusu osnovnoškolskog obrazovanja“. Pomenuti materijal sadrži preporuke, aktivnosti i praktične zadatke za uvježbavanje bazičnih vještina čitanja i pisanja. Praćenje primjene Metodičkih modela pokazalo je da je za tri mjeseca došlo do značajnog poboljšanja kod učenika s teškoćama u čitanju i pisanju. Procenat uspješnosti je varirao u zavisnosti od postavljenih ciljeva i kretao se od 10% do 40%. Kako bi se osigurala kvalitetna primjena Metodičkih modela za ukupno 100 profesionalaca iz škola organizovane su 4 obuke (tri nastavnika i jedan stručni saradnik iz svake škole). Obuka se odnosi na program koji je akreditovan od Nacionalnog savjeta za obrazovanje i nalazi se u Katalogu programa stručnog usavršavanja nastavnika 2017-2019. Inicijativa „Jačanje kapaciteta i povećanje broja škola koje koriste DAISY udžbenike u redovnoj nastavi“ je još jedan značajan vid pružanja doprinosa razvoju efikasnog i kvalitetnog inkluzivnog obrazovanja za svu djecu u Crnoj Gori. Udžbenici su kreirani sa ciljem da omoguće kvalitetno učenje prvenstveno onim učenicima koji imaju poteškoće sa štampanom formom knjige, kao što su djeca sa smetnjama vida i poteškoćama u čitanju i pisanju. DAISY udžbenike mogu koristiti i druga djeca, u svakodnevnoj nastavi, kako bi razvili vještinu pažljivog slušanja. Crna Gora je prva zemlja u svijetu koja DAISY audio-udžbenike sistematski koristi u inkluzivnom obrazovanju. Do sada ih je urađeno 10 koji se aktivno koriste u osnovnim školama. Program obuke „Korišćenje udžbenika u DAISY formatu“ je odobren od Nacionalnog savjeta za obrazovanje i nalazi se u Katalogu programa stručnog usavršavanja nastavnika 2017-2019. Ovim programom je do sada edukovano 130 nastavnika iz 50 osnovnih škola.
Sa UNDP-om sarađujemo na polju sprovođenja međunarodnog programa Eko-škole. UNDP je prethodne godine realizovao seminare za nastavnike osnovnih i srednjih škola u cilju unapređivanja kompetencija nastavnika za implementaciju međupredmetne teme Klimatske promjene. U saradnji sa Regionalnim centrom za životnu sredinu - Kancelarija u Podgorici, Zavod kontinuirano radi na unapređivanju obrazovanja za održivi razvoj. Saradnju imamo i sa Evropskim centrom za moderne jezike koji funkcioniše kao jedna od aktivnosti Sektora za jezičko obrazovanje i politiku Savjeta Evrope čiji je cilj unapređenje nastave jezika u Evropi. Zavod takođe učestvuje u projektu Savjeta Evrope „Obrazovanje za demokratsko građanstvo i ljudska prava“, u okviru kojeg je u Crnoj Gori od 2012. do 2017. godine, svake godine na Cetinju, realizovana Regionalna ljetnja akademija za zemlje Jugoistočne Evrope „Ljudska prava u akciji“. Akademija je organizovana kao zajednička aktivnost Vlade Crne Gore (Ministarstvo prosvjete, Zavod za školstvo), Savjeta Evrope i Evropskog Vergeland centra. Pored učesnika iz Crne Gore, Akademiju su pohađali timovi iz Albanije, Bosne i Hercegovine, Bugarske, Grčke, Hrvatske, Kipra, Kosova, Bivše jugoslovenske republike Makedonije, Rumunije, Slovenije, Srbije i Turske. Nastala na iskustvima Regionalne ljetnje akademije, ove godine je na Cetinju realizovana prva Nacionalna ljetnja akademija o obrazovanju za demokratsko građanstvo i ljudska prava „Demokratska kultura škole – od teorije ka praksi“ koju je organizovao i podržao Zavod za školstvo. Uključeni smo i u zajednički program Evropske unije i Savjeta Evrope pod nazivom Horizontal Facility.
Zavod godinama ostvaruje uspješnju saradnju i sa Stalnom međunarodnom konferencijom nacionalnih i regionalnih inspektorata u obrazovanju – Standing International Conference of National and Regional Inspectorates of Education (SICI), čiji je punopravni član od 2014. godine.
NEMJERLJIV DOPRINOS PROJEKATA
Realizujete veliki broj projekata. Koliko oni doprinose unapređenju kvaliteta obrazovanja?
U Zavodu za školstvo se realizuje ili je realizovan veliki broj projekata: „Čas istorije u Prijestonici: Cetinje – jedna priča“ (kroz koji na nivou jedne školske godine prođe preko 7000 učenika sedmog razreda iz svih osnovnih škola), Ljetnja škola jezika i kulture „Crna Gora – moja postojbina“, „Kako učenicima pomoći da uspješno stvaraju usmene i pisane, umjetničke i neumjetničke tekstove“, Program za jačanje vaspitne uloge škole „Moje vrijednosti i vrline“, „Škole za 21. vijek“ (u saradnji sa Britanskim savjetom) „Jačanje demokratske kulture u školama u Crnoj Gori“, „Eko-škole“, Projekat „Škola i grad“, „Poboljšanje vještina i znanja kroz integraciju sistema srednjeg stručnog obrazovanja za Plavi razvoj i razvoj turizma „Blue SKILLS (Plave vještine)“, „Razmjena znanja među srednjim školama u Jadranskoj regiji (KEPASS)“, „Stipendiranje i mentorska podrška za studente/studentkinje i učenike/učenice srednjih škola romske i egipćanske nacionalnosti u Crnoj Gori u saradnji sa Fondom za obrazovanje Roma (REF)“, Strateško pilotiranje „Razvoj preduzetničkog društva na Zapadnom Balkanu i Turskoj", „Obrazovanje u oblasti vanrednih situacija“, „Ekoremedijacije“, „Podizanje svijesti o vrijednosti prostora kroz proces obrazovanja“, „Istraživanje humanitarnog prava“, „Zdravi stilovi života“, „Izrada udžbenika istorije za Jugoistočnu Evropu za kraj 20. i početak 21. vijeka na Balkanu“ (u saradnji sa NVU Udruženje nastavnika istorije HIPMONT) i mnogi drugi.
Svaki od ovih projekata je dao nemjerljiv doprinos naporima Zavoda za školstvo u unapređivanju predmetnih programa, programa obuke nastavnika, utvrđivanju kvaliteta rada škola, kao i kompetencija savjetnika Zavoda za školstvo.
Ljiljana Vukoslavović