
Dekan Muzičke akademije Univerziteta Crne Gore Bojan Martinović kazao je da će 2020. godina biti u znaku proslavljanja velikog jubileja Muzičke akademije – 40 godina od osnivanja.
„Najveći broj naših programa će se realizovati u okviru ove incijative. Koncertna sezona studenata i profesora, Međunarodni simpozijum muzičkih pedagoga, Festival umjetničke muzike Espressivo, ali i brojni drugi umjetnički programi prethodiće centralnoj proslavi koja je planirana za kraj godine i na kojoj ćemo na najbolji način predstaviti najveće pedagoške i izvođačke domete naših studenata i profesora u proteklih 40 godina, najavio je dekan Martinović.
On je iskazao posebnu radost što u ovu godinu Muzička akademija ulazi sa obnovljenom opremom u tonskom studiju, koji će biti važno mjesto i centar za nove produkcije.
„Tonski studio biće mjesto stvaranja nove muzike, interpretacije i snimanja nove i stare muzike, očuvanja i zaštite muzičke baštine ali i jedinica na kojoj ćemo organizovati stručnu praksu i osposobljavanje za rad u studiju za sve naše studente. U ovoj godini očekuju nas prva CD izdanja koja će biti producirana upravo u našem studiju“, navodi dekan Martinović, i dodaje da se Muzička akademija sa posebnom pažnjom posvetila pripremi projektne dokumentacije za nekoliko međunarodnih projekata kao što su ERASMUS+, Kreativna Evropa i IPA.
„Projekti treba da doprinesu internacionalizaciji, boljoj međunardonoj vidljivosti, mobilnosti profesora i studenata, obnavljanju postojeće opreme i instrumenata, ali i da kroz umjetničke programe koje organizujemo zajedno sa partnerima iz Evrope naši profesori i studenti dobiju satisfakciju, učešćem na brojnim scenama i festivalaima u regionu“, ističe Martinović, i ukazuje da će realizacija nacionalnog projekta „MusiH“ imati svoju punu inplementaciju upravo u ovoj godini.
„Ovaj projekat obezbjeđuje novo sagledavanje crnogorske muzičke baštine i njeno oživaljavanje kroz apikativne aspekte do sada neprimjenjivane u Crnoj Gori. Projekat ima za cilj intenziviranje aktivnosti radi podsticanja naučnih i umjetničkih istraživanja na polju muzičkog nasljeđa Crne Gore, koji će u saradnji etnomuzikologa, teoretičara muzike i stvaralaca u polju muzičke umjetnosti dati doprinos radi njene dalje prezervacije i afirmacije u novim tumačenjima“, objasnio je Martinović.
On je najavio da se planiraju aktivnosti u sakupljanju i istraživanju građe s područja narodnog i sakralnog umjetničkog stvaralaštva, ta građa će se naučno obraditi i objedinjavati.
„U 2020. očekujemo još jaču saradnju sa svim kulturnim institucijama u zemlji, kako bi zajedničkim snagama na istom putu i dalje radili na unapređenju crnogorske kulture i obrazovanju svih naših građanki i građana“, zaključuje Martinović.
Izvor: ucg.ac.me