Ministarstvo prosvjete objavilo je konkurs za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata nevladinih organizacija koji se bave talentima, tj. darovitim učenicima „Slijedi snove za uspjehe nove“. Jedan od zahtjeva je da se ti programi realizuju u saradnji sa samim školama, kao i da se konkurs raspisuje za one nevladine organizacije koje djeluju kao strukovna udruženja nastavnika ili udruženja učenika i studenata.
Ovim konkursom može se raspodijeliti najviše 93.714,88 eura Najniži iznos koji se može dodijeliti pojedinom projektu je 5.000 eura, a najviši 15.000 eura.
„Ministarstvo prosvjete je odlučilo da se strateški i sistemski posveti talentima. To smo uradili osnivanjem Fonda za kvalitet i talente, iz koga je prošle godine dodjeljeno oko pola miliona eura talentovanim učenicima i najboljim nastavnicima, a Konkurs za sredstva iz tog fonda će biti otvoren i ove godine. Upravo stvarajući uslove za transparentno i sistemsko bavljenje mladim, talentovanim ljudima, odlučili smo da ove godine finansiramo i projekte NVO koje se bave talentima“, kazala je Vesna Gajević, predsjednica Komisije za sufinansiranje projekata NVO.
Ona je istakla da se sa djecom mora ozbiljno raditi na jačanju motivacije i to ne samo kada dobijaju, već i kad gube.
Strateški ciljevi čijem ostvarenju treba da doprinesu programi NVO u ovoj godini jesu: motivisanje učenika za dodatna znanja i metode kreativnog rada za sticanje primjenljivih i trajnih znanja; unapređenje profesionalnih znanja i kompetencija darovitih učenika; kontinuirano promovisanje značaja talenata; permanentno obezbjeđenje praćenja i unapređivanja kvaliteta obrazovno-vaspitnog procesa u školama usmjerenog napostignuća učenika.
Prioritetni problemi u oblasti podrška darovitim učenicima koji se planiraju rješavati finansiranjem pomentih projekata jesu nedovoljna zastupljenost aktivnosti usmjerenih: na razvoj motivacije učenika; na razvoj vannastavnih aktivnosti; na razvoj dodatnih znanja i vještina iz pojedinih oblasti; na razvoj takmičarskog duha.
Ciljne grupe su daroviti učenici osnovnih i srednjih škola, a njihove prepoznate potrebe su: pohađanje vannastavnih i slobodnih aktivnosti; pohađanje sekcija učenika iz pojedinih oblasti; podrška talenata; promovisanje i unapređivanje znanja i postignuća darovitih učenika; povećanje podrške razvoju čitalačke, matematičke i digitalne pismenosti učenika kako bi se razvila njihova kreativnost i interesovanja za specifične oblasti.
Nevladine organizacije treba da organizuju aktivnosti koje će treba da doprinesu ostvarenju strateških ciljeva i zadovoljenju potreba ciljnih grupa, a to su: unapređenje vannastavnih i slobodnih aktivnosti, sekcija učenika; unapređenje podrške darovitim učenicima kako bi se unaprijedila njihova kreativnost i interesovanja za specifične oblasti; promocija znanja i postignuća darovitih učenika; promocija i unapređivanje raznovrsnih oblika saradnje škole, zajednice, učenika i studenata; aktivnosti na unapređenju razvoja čitalačke, matematičke i digitalne pismenosti učenika kako bi se razvila njihova kreativnost i interesovanja za specifične oblasti.
Nevladina organizacija može prijaviti najviše dva projekata, ali joj se mogu dodijeliti sredstva samo za jedan. Ta NVO može biti i partner na samo jednomprogramu u okviru ovog javnog konkursa.
Raspodjela sredstava biće urađena na osnovu više kriterijuma: doprinosa prijavljenog projekta, odnosno programa ostvarivanju javnog interesa i realizaciji strateških ciljeva u navedenoj oblasti; kvaliteta prijavljenog projekta, odnosno programa; kapaciteta nevladine organizacije da realizuje prijavljeni projekat, odnosno program i transparentnosti njenog rada.
Rok za podnošenje prijava na ovaj konkurs je 30 dana od dana objavljivanja, tj. zaključno sa 30. martom ove godine.
Prijava projekta/programa dostavlja se isključivo na obrascu propisanom Pravilnikom o sadržaju javnog konkursa za raspodjelu sredstava za finansiranje projekata i programa nevladinih organizacija i izgledu i sadržaju prijave na javni konkurs (“Službeni list CG“, br. 14/18).
Uz prijavu na ovaj konkurs, treba dostaviti: fotokopiju rješenja o upisu u registar NVO; izjavu da organizacija okuplja nastavnike određene struke, učenike osnovnih i/ili srednjih škola ili studente; fotokopiju dijela statuta u kome su definisani ciljevi i djelatnost, odnosno oblast djelovanja NVO; fotokopiju akta o podnesenoj prijavi za prethodnu fiskalnu godinu poreskom organu (bilans stanja i bilans uspjeha).
Neophodno je dostaviti dva primjerka prijave u štampanoj verziji i jedan primjerak u elektronskoj formi na CD-u čiji je sadržaj istovjetan štampanom primjerku. Ukoliko pojedini djelovi prijave ne budu popunjeni, prijava će se odbaciti.
Prijavu sa potrebnom dokumentacijom, uključujući i CD treba poslati na adresu: Ministarstvo prosvjete, Ulica Vaka Đurović b.b, Podgorica.
Pripremila: Lj. V.