
Država Crna Gora, kroz institucije sistema, strpljivo i uporno stvara društveni ambijent u kojem se zaštita i očuvanje kulturne baštine, u skladu sa jasno definisanim preporukama EU, afirmiše kao prioritet, kazao je ministar kulture Aleksandar Bogdanović na otvaranju regionalne radionice o borbi protiv nelegalne prekogranične trgovine kulturnim dobrima, koja se u organizaciji Italijanskog Predsjedništva OEBS-a, u koordinaciji sa Jedinicom za graničnu bezbjednost i upravljanje Sekretarijata OEBS-a, Misijom OEBS-a u Crnoj Gori i Ministarstvom kulture, održava u Podforici. Na skupu je zaključeno da nijedna zemlja ili institucija ne može se sama nositi sa problemom nelegalne prekogranične trgovine kulturnim dobrima, već nadležni organi moraju udružiti svoje snage na regionalnom nivou u cilju sprovođenja odgovarajućih istraga i gonjenja u skladu sa vladavinom prava.
“U proteklom višedecenijskom periodu, država je kroz rad institucija, koje su mijenjale svoj naziv ali ne i ulogu službe zaštite kulturnih dobara, štitila vrijednosti svoje kulturne baštine i u kontinuitetu bila pokretač i realizator brojnih aktivnosti, čiji je cilj zaštita, očuvanje i unaprjeđenje njenog stanja, radi prenošenja budućim generacijama u autentičnom izgledu. Iz tog razloga, problematika zaštite kulturnih dobara u Crnoj Gori obezbjeđuje se Zakonom o zaštiti kulturnih dobara, koji se u kontinuitetu usklađuje sa pripisima EU, i u okviru kojeg se uređuje i iznošenje kulturnih dobara u inostranstvo, kao i monitoring iznošenja kulturnih dobara”, istakao je Bogdanović, I dodao da je zato intenziviranje razmjene iskustava, savremenih praksi i metoda u borbi protiv nelegalne trgovine kulturnim dobrima, jedan od prioriteta Ministarstva kulture. Zamjenik stalnog predstavnika Italije u OEBS-u Luca Fratini naglasio je da zemlje iz cijelog svijeta doživljavaju dramatičan uspon u uništavanju i degradaciji arheoloških lokaliteta i trgovini kulturnim dobrima, ne samo u regionu Mediterana, već i u cijelom regionu OEBS-a i šire.
“Postaje sve jasnije da je ova vrsta trgovine suštinski povezana sa transnacionalnim organizovanim kriminalom i korupcijskim mrežama i finansiranjem terorizma. Borba protiv uništavanja kulturne baštine i trgovine kulturnim dobrima je prioritet italijanskog predsjedavanja u 2018. godini. OEBS je odlična platforma za efikasno rješavanje ove bezbjednosne prijetnje“, kazao je ambasador Fratini.
Šefica Misije OEBS-a u Crnoj Gori Maryse Daviet rekla je da je primarni cilj ove radionice da se podigne svijest o prirodi i obimu nelegalne prekogranične trgovine kulturnim dobrima.
“U ovom trenutku moramo prihvatiti činjenicu da postoji mnoštvo dokaza o pljačkama kulturnih dobara i artefakata od strane organizovanih kriminalnih mreža čiji je jedini cilj da profitiraju i finansiraju terorizam. Ovo ne samo da pokreće transnacionalni organizovani kriminal, već i uništava zajedničko i istorijsko nasljeđe“, istakla je ambasadorka Daviet.
Šefica Odjeljenja za transnacionalne prijetnje OEBS-a Rasa Ostrauskaite podsjetila je da se OEBS priključio borbi protiv nelegalne prekogranične trgovine kulturnim dobrima u 2016. godini i da su od tada razvijeni veoma ambiciozni projekti i obuke.
“Trudimo se da promoviše podizanje svesti, multifunkcionalni odgovor na ovaj problem i međudržavni pristup koji se tiče bezbjednosti granica. Nijedna zemlja, niti institucija ne može sama da se nosi sa ovim problemom koji ima transnacionalni karakter i zbog čega moramo da udružimo snage kako bismo bili uspješni u toj borbi”, ukazala je Ostrauskaite.
