Treći je dan od kada se u Crnoj Gori primjenjuje koncept učenje na daljinu #UciDoma. Ovaj vid nastave u postojećim okolnostima naišao je na pozitivne reakcije svih aktera − roditelja, uprava škola, nastavnika, pedagoga i psihologa i, što je najvažnije, učenika.
Roditelji o početnim aktivnostima govore dosta afirmativno, iako je to za njih, kako ocjenjuju, dosta velika obaveza.
Tamara Bošković-Begenišić, majka dva učenika koji pohađaju II i IV razred u OŠ „Pavle Rovinski“ u Podgorici, kaže da nastavu prate na II programu RTCG i ocjenjuje da je velika prednost što postoje dva termina – prije i poslije podne, za slučaj da se „neki od nas uspavaju“.
„Djeci je nastava zanimljiva, budući da postoji mogućnost zaustavljanja i ponovnog reprodukovanja određenih sekvenci. Naročito su se obradovala kada su na malom ekranu prepoznala lica učiteljica iz njihove škole, zahvaljujući čemu im je ovaj način učenja odmah postao bliži“, ističe ona, i dodaje da djecu interesuje da li će uskoro biti uključeni omiljeni predmeti − likovna kultura i fizičko vaspitanje.
„Kao roditelj pohvalila bih učiteljice koje se svakodnevno angažuju, pripremaju i redovno šalju školski materijal. Formirane su i nove viber grupe, koristimo i google učionice kako bi olakšali djeci i učenje učinili zanimljivim u ovim izazovnim danima. Sve pohvale i za Ministarstvo prosvjete čiji su timovi za veoma kratko vrijeme spremili kvalitetan edukatiivn materijal. Budući da sam i sama bila ’s one strane katedre’ mogu da pretpostavim koliko je truda uloženo u osmišljavanje časa u virtuelnoj učionici. Za sve nas je ovo novo iskustvo i nadam se da ćemo izaći kao pobjednici“, naglašava Bošković-Begenišić.
Ona sugeriše da se tokom budućih snimanja koriste široki kadar i krupni plan, jer je u pojedinim momentima zapis nejasan.
TIM ZA PODRŠKU
I nastavnici kažu da su spremni za ovaj način rada. Pripremili su se u skladu sa dopisima Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo.
„Napravili smo tokom protekle nedjelje i vikenda Plan rada za školu i formirali Tim za podršku u novonastaloj situaciji. Nastavnci su vrijedno radili. Formirane su grupe sa učenicima i roditeljima putem društvenih mreža i platformi za elektronsko učenje.
Za sve koji nijesu imali tehničkih mogućnosti (njihov je broj mali) odštampani su nastavni listići za rad kod kuće koje su roditelji preuzeli, poštujući preporuke Ministarstva zdravlja“, ističe Valentina Perović, profesorica razredne nastave u OŠ „Braća Labudović“ u Nikšiću, i dodaje da su roditelji o svemu obaviješteni preko Savjeta roditelja i putem fejsbuk stranice škole.
„Da smo spremno dočekali ovu situaciju potvrđuju pozitivni utisci nastavnika koje su nakon prvog dana razmijenili u komunikaciji“, naglašava ona.
SARADNJOM DO BOLJEG USPJEHA
Pedagoškinja u OŠ „Luka Simonović“ u Nikšiću Ana Lalović ističe da je spremna za novi način rada.
„Uzimajući u obzir specifičnost situacije da djeca ne mogu da mi se direktno obrate u školi, ukoliko imaju neki problem ili nedoumicu, oformirala sam viber grupu sa predstavnicima đačkog parlamenta. Na taj način mogu da ukažu na sve sa čim se suočavaju u ovom trenutku i da zajednički prevaziđemo poteškoće. Nastavnici su se dobro snašli, gotovo svi su formirali google učionice, neki koriste viber, jer im je lakše na taj način da komuniciraju sa učenicima. Poseban akcenat je stavljen na djecu sa posebnim obrazovnim potrebama tako što se njihovim roditeljima putem e-maila dostavlja materijal za rad. Predsjednik Savjeta roditelja i direktor škole formirali su viber grupu sa predstavnicima Savjeta roditelja da bi se uvažile i njihove sugestije, tj. omogućilo da roditelji i dalje budu uključeni u rad škole“, ističe ona.
Prema njenim riječima, u školi su za sada zadovoljni načinom na koji sve funkcioniše, i trude se da svakog dana sve to bude još bolje i organizovanije.
„Ne sumnjamo da ćemo i ovim vidom nastave odgovoriti na adekvatan način na obrazovne potrebe djece, stručno i posvećeno. Važno je da svi budemo umreženi i da se na taj način izborimo sa izazovom sa kojim se suočava cijeli svijet“, zaključuje Lalović.
U OŠ „Dušan Bojović“ u Župi Nikšićkoj kažu da nastava na daljinu dobro funkcioniše.
„Poslije odgledanih emisija, djeca nastavljaju sa svakodnevnim učenjem, rade domaće zadatke. U stalnoj su vezi sa svojim nastavnicima, te preko video i drugih snimaka i grupa imaju osjećaj da su i fizički zajedno. U svemu ovome velika je uloga roditelja. Oni su nezamjenjivi da nam pomognu da ovaj projekat uspije“, ističu u ovoj školi.
Lj. V.