Prorektorica UCG Nataša Kostić: POVEĆANA MEĐUNARODNA SARADNJA KLJUČNA ZA STUDENTE U VRIJEME PANDEMIJE

Prorektorica Univerziteta Crne Gore (UCG) prof. dr Nataša Kostić kazala je da se u vrijeme izbijanja pandemije virusa Korona mnogo ovdašnjih studenata nalazilo na razmjeni u zemljama Evropske unije. U toj situaciji ključnu ulogu su imale, i svakodnevno imaju, kancelarije za međunarodnu saradnju partnerskih univerziteta i UCG. Kako bi studenti dobili pravovremene i tačne informacije svakodnevna komunikacija sa partnerskim univerzitetima je bila od neprocjenjivog značaja. Službenici kancelarija za međunarodnu saradnju su u kontaktu sa svim studentima, i odlaznim i dolaznim, prate situaciju, informišu i savjetuju. 

Prema njenim riječima, UCG je kao i svi partnerski univerziteti, tokom pandemije virusa obezbijedio nastavu na daljinu i za svoje i za studente Erasmus programa koji su se zatekli na razmjeni u trenutku izbijanja krize. Određeni broj studenata UCG se vratio u zemlju i prati nastavu na daljinu na stranim univerzitetima na kojima su započeli mobilnost, dok ima i onih koji to čine u inostranstvu budući da su odlučili da tamo borave do kraja semestra.

„Univerziteti su stavili sve svoje kapacitete na raspolaganje kako bi pomogli studentima i dopustili im da sami odluče da li ostaju u inostranstvu ili se vraćaju kući. Za one koji su odlučili da se vrate svojim kućama Univerzitet je pružio podršku u stalnoj komunikaciji sa nacionalnim agencijama EU zemalja, Nacionalnom Erasmus+ kancelarijom, a po potrebi i sa našim ambasadama u stranim državama. Kancelarija za međunarodnu saradnju, kao i prodekani za međunarodnu saradnju univerzitetskih jedinica, u stalnoj su komunikaciji sa onim stranim studenatima koji su odlučili da ostanu u Crnoj Gori u periodu krize i pružaju im u kontinuitetu sve potrebne informacije kako bi ovaj period iskoristili na najbolji mogući način, uz poštovanje svih mjera koje nadležni organi uvode u borbi na suzbijanju pandemije”, objasnila je Kostićeva.

Prema njenim riječima, novonastala situacija izazvana pandemijom Korona virusa utiče na sve aspekte funkcionisanja Univerziteta pa i na oblast međunarodne saradnje. Taj uticaj ogleda se u izmjeni modaliteta realizacije aktivnosti u ovoj oblasti, mada ne nužno i na obim tih aktivnosti. Imajući na umu sve aspekte međunarodne saradnje kao što su međunarodne mobilnosti studenata i osoblja, realizacije međunarodnih projekata, članstva u međunarodnim asocijacijama i drugi oblici saradnje sa stranim univerzitetima, trenutna situacija zbog uvedenih mjera ograničenja putovanja najveći uticaj ima na mobilnost studenata i nastavnika, organizaciju konferencija, seminara i sličnih događaja, te organizaciju studijskih posjeta planiranih međunarodnim projektima. 

Kada je riječ o međunarodnim projektima, komunikacija se obavlja onlajn, putem imejla, skajpa i Zoom aplikacije. U ovoj sferi mogu se očekivati izvjesna kašnjenja u realizaciji studijskih posjeta i onih aktivnosti koje su u vezi sa tim studijskim posjetama. Sve ostale aktivnosti realizuju se planiranom dinamikom, a u svakodnevnoj komunikaciji sa partnerima iz inostranstava razmjenjuju se informacije i iskustva rada u novonastaloj situaciji.

“U periodu od početka krize radili smo i na pripremi projektnih predloga u okviru međunarodnih konkursa za prijavu projekata. Podnijet je zavidan broj prijava na konkurs u okviru programa Kreativna Evropa. Prijave su podnijete i na konkurs Centralno-evropske inicijative, tematski posvećenog upravo učenju na daljinu, koje je u datoj situaciji postalo izuzetno aktuelno kao jedini način organizacije nastave za studente širom svijeta”, dodala je ona.

O. Đ.

 

Back to Top