Ivanova korita su svakoga ljeta mjesto okupljanja ljubitelja nauke svih generacija. Fondacija za promovisanje nauke PRONA je od 6. do 14. avgusta organizovala XI Istraživačku stanicu „Lovćen“, u okviru koje su održani kampovi za mlade talentovane učenike i to Ljetnja škola nauke i istraživački kamp „Planeta u tvojim rukama“. Ovogodišnja Istraživačka stanica okupila je preko 100 zaljubljenika u nauku, najboljih crnogorskih učenika, asistenata, Proninih saradnika iz različitih oblasti koji su mahom bivši polaznici ovih kampova, te predavača, eminentnih stručnjaka iz različitih oblasti. Ove godine učestvovali su predavače iz Srbije, Holandije, Švedske, Poljske, Ujedinjenog Kraljevstva, Južne Koreje i Crne Gore.
„Polaznici su birani na osnovu javnog konkursa, a prilikom odabira ocjenjivani su dosadašnji uspjesi, preporuka nastavnika i kvalitet motivacionog pisma. Izrazito teško je bilo odabrati najbolje među najboljima, ali sada kada se Istraživačka stanica završila, sa zadovoljstvom mogu konstatovati da nijesmo pogriješili. Bilo je pravo zadovoljstvo ugostiti 50 najboljih crnogorskih učenika, uživati u njihovoj mladosti, elanu, naučnom poletu ali i u pitanjima koja su postavljali predavačima, kao i u stavovima koje su iznosili na panel-diskusijama“, kazao je za portal „Prosvjetni rad“, kooridinator škole Milovan Roganović.
On je poručio da će najboljima od njih biti otvorena vrata i Zimske škole nauke, koja se tradicionalno održava takođe na Ivanovim koritima, tokom zimskog raspusta.
Roganović objašnjava da su polaznici svakog dana imali 4-5 predavanja i dva puta po dva sata praktikuma. Na praktikumima su se obrađivale usko naučne teme iz oblasti za koju su se prijavili (matematika, fizika, hemija, biologija, astronomija, elektronika i medicina), a sa polaznicima u naučne vode su uronili asistenti. Prvi put ove godine organizovan je i Omladinski naučni forum na kojem su polaznici diskutovali o problemima mladih, o izazovima koji su pred njima kao i o modalitetima za prevazilaženje tih problema. Takođe, organizovan je i seminar pod nazivom ,,Koherentne kvantne tehnologije na nanoskali,, koji je okupio eminentne stručnjake iz oblasti nanotehnologija.
Istraživački kamp „Planeta u tvojim rukama“ je bio usmjeren ka širenju svijesti o Crnoj Gori kao mogućem evropskom modelu održivog ekološkog razvoja. Učenici su imali priliku da se upoznaju sa izazovima u očuvanju životne sredine i biodiverziteta kao i osnovama energetske efikasnosti i zelene energetike, arhitekture, proizvodnje organske hrane, klimatologije i elementima istraživačkog rada i različitim ekološkim aspektima današnjice.
Roganović je naglasio da su svi kampovi bili besplatni uz pomoć dugogodišnjih prijatelja manifestacije: Skupštine Crne Gore, ministarstava sporta, nauke, prosvjete i ekonomije, KfW Banke, Univerziteta Crne Gore i Radio kluba Podgorica.
On je podsjetio da je Prona do sada organizovala 11 ljetnjih škola nauke, osam istraživačkih kampova, 10 zimskih škola nauke, sedam festivala nauke – Noći istraživača, preko 30 mini festivala nauke – Nauka u pokretu, širom Crne Gore; sedam međunarodnih naučnih konferencija i desetine seminara i tribina. Kroz škole na Lovćenu prošlo je 600 mladih talentata i oko 350 predavača sa svih meridijana, uključujući i one sa prestižnih univerziteta kakvi su Oksford, Kembridž, Lomonosov, Harvard, Berkli, Tokio, Vasjman, Karlsrue, Bordo i drugi.
Utisci polaznika
Jelena Leka, učenica trećeg razreda Gimnazije ,,Petar I Petrović Njegoš“, Danilovgrad je na ovogodišnjoj Ljetnjoj školi nauke pohađala praktikum hemije i o doživljenom ima samo riječi hvale: „Za Školu sam čula od drugarice, i na mene je ostavila mnogo lijepih utisaka. Upoznala sam mlade ljude koji imaju slične poglede na svijet, i sada sam još više motivisana da nastavim da se bavim naukom. Posebno su mi se dopali eksperimentalni radovi, kojima u školskoj nastavi nije posvećena dovoljna pažnja. Nadam se da ću ponovo imati priliku da budem Pronin polaznik, a ko zna, možda jednog dana i asistent“.
Slično misli i Matija Pejović, učenik drugog razreda Gimnazije ,,Slobodan Škerović“ iz Podgorice.
„Kao za mladog fizičara odluka da se prijavim za Školu nauke je bila više nego isplativa. Pored toga što sam saznao mnogo novih stvari o mom predmetu izučavanja, proširio sam horizonte znanja iz drugih naučnih oblasti koje sam našao vrlo interesantnim. Isto tako, upoznao sam nove prijatelje sa istim ambicijama i kvalitetima poput mojih. Pošto smo mi budućnost Crne Gore, zahvalan sam što postoji Škola poput Pronine koja nas za budućnost priprema na najbolji mogući način“, priča Matija.
Sara Milinković, učenica trećeg razreda Gimnazije ,,Tanasije Pejatović“ iz Pljevalja je za ovu školu školu nauke saznala od svojih prijatelja, bivših polaznika. „Slušajući njihova iskustva, odmah sam se zainteresovala i odlučila da apliciram. Ovo je novo iskustvo za mene jer sam prvi put polaznica Pronine Ljetnje škole i veoma sam zadovoljna. Velika je čast biti među najboljim srednjoškolcima naše države, mladim ljudima željnih novih znanja. Upoznala sam nauku iz potpuno novog ugla i naučila mnogo stvari o kojima nemam priliku da slušam u školi. Pored učenja od uspješnih profesora i studenata sa prestižnih svjetskih univerziteta, imamo priliku da upoznamo vršnjake sličnih ineteresovanja i međusobno razmijenimo lična iskustva. Nadam se da ću opet biti dio ovog tima već na narednoj školi. Sigurna sam da ću se uvijek s osmijehom sjećati svih trenutaka, ali će mi ipak najdraža ostati poznanstva koja sam stekla i druženje tokom škole“, zaključila je naša sagovornica.
O. Đuričković