
Sinergijsko djelovanje privrede, državnih organa i obrazovanja doprinosi razvoju projekta „Dobro iz Crne Gore“ i jačanju svijesti o značaju kupovine kvalitetnih domaćih proizvoda, ocijenjeno je tokom prezentacije projekta „Dobro iz Crne Gore“, koju je Privredna komora Crne Gore organizovala u saradnji sa Centrom za stručno obrazovanje i Zavodom za školstvo.
Kako su saopštili iz Privredne komore, ova asocijacija od 2008. godine kontinuirano radi na brendiranju domaćih proizvoda natprosječnog kvaliteta zaštićenih kolektivnim žigom „Dobro iz Crne Gore“.
„Projekat je osmišljen sa ciljem da stimuliše domaće kompanije da, unapređujući kvalitet proizvoda i usluga, postignu konkurentnost koja će im omogućiti bolji plasman proizvoda na domaćem i inostranim tržištima“, rekla je potpredsjednica Privredne komore dr Nina Drakić.
Ona je dodala da su dosadašnji rezultati potvrdili da proizvodi označeni ovim znakom predstavljaju garanciju kvaliteta proizvoda za potrošače, čime se doprinosi adekvatnijoj tržišnoj valorizaciji postojećeg vrhunskog kvaliteta crnogorskih proizvoda na domaćem i inostranom tržištu.
Drakić je navela da posljednja istraživanja pokazuju da je značajan dio javnosti upoznat sa projektom „Dobro iz Crne Gore“, ali da je potrebno raditi na njegovoj prepoznatljivosti među mlađom populacijom.
„Mladi od najranijeg doba grade sistem vrijednosti, a domaći proizvodi treba da budu na vrhu prioriteta, jer upravo kupovinom ovih proizvoda doprinosi se razvoju crnogorske ekonomije“, istakla je Drakić.
Načelnica Odsjeka za međunarodnu saradnju pri Zavodu za školstvo Nevena Čabrilo govorila je o značaju preduzetničkog učenja u obrazovnom sistemu.
„Mi smo među prvim državama koje su na sistematičan način uvele preduzetničko učenje kao jednu od ključnih kompetencija neophodnih za uključenje u tržište rada“, rekla je ona, i ukazala na podršku Privredne komore Crne Gore u realizaciji aktivnosti Zavoda.
„Tokom preduzetničkog učenja đaci se, između ostalog, upoznaju sa značajem autorskih prava, vlasništva, a poseban segment je posvećen projektu Dobro iz Crne Gore“, naglasila je Čabrilo.
Samostalna savjetnica u Sektoru za obrazovanje i kvalitet Marga Koković kazala je da su osnovni ciljevi projekta „Dobro iz Crne Gore“ povećanje izvoza/smanjenje deficita, razvoj domaće proizvodnje, nove investicije, nova radna mjesta i rast životnog standarda stanovništva. Projekat je primarno usmjeren na promovisanje domaćih resursa i stimulisanje njihovog profitabilnog korišćenja.
Prema njenim riječima, trenutno je 20 kompanija – korisnika žiga „Dobro iz Crne Gore“. Kampanje „Kupujmo domaće“ i „Domaći ukusi“ su nova dimenzija i kvalitet više Komorinog dugogodišnjeg zalaganja za poboljšanje konkurentnosti crnogorskih preduzeća.
Aktivnosti u 2021. godini biće usmjerene na inovacije, edukaciju, promotivne aktivnosti, informisanje i popularizaciju ovog projekta.
Direktor SSŠ Pljevlja Miljan Mitrović osvrnuo se na problem velikog uvoza vode iz inostranstva. On je rekao da evropske zemlje štite svoje vode na način što ih u marketima izlože na najvidljivije mjesto i po povoljnijim cijenama.
Lj. V.
Izvor: privrednakomora.me