Umrežavanje nastavnika je jedan od prioriteta u savremenom obrazovanju. Razmjena nastavničke prakse doprinosi pospješivanju nastave i čini je kvalitetnijom. Mr Sava Kovačević, učitelj iz OŠ ,,Oktoih“ u Podgorici i mr Mirsada Šabotić, profesorica maternjeg jezika u Gimnaziji ,,30. septembar“ u Rožajama osmislili su projekat pod nazivom ,,Spektar“ i uspjeli da povežu nastavnike u državi i regionu. Projekat podrazumijeva dvije aktivnosti:
1. Nastavnici su važni;
2. Učenje je značajno.
Projekat se implementira uz podršku Centra za obuku i obrazovanje, a učesnici koji budu realizovali aktivnosti dobiće sertifikate na kojima će biti logo i pečat Centra za obuku i obrazovanje.
„Spektar“ je međunarodni obrazovni projekat i temelji se na uniji različitosti, interkulturalnosti i prihvatanju. To je simbioza funkcionalnih znanja, vještina i vrijednosti koje se temelje na pozitivnim stavovima prema obrazovanju. Međunarodni obrazovni projekat „Spektar“ ima za cilj da promoviše vrijednosti i značaj nastavničke profesije, promoviše aktivnosti kojima učenička postignuća postaju funkcionalna, koja se temelje na znanjima, vještinama, vrijednostima i stavovima, promoviše cjeloživotno učenje i globalno obrazovanje. Ovaj projekat je namijenjen učenicima predškolskih ustanova, osnovnih i srednjih škola, studentima nastavničkih fakulteta kao i roditeljima, nastavnicima, predstavnicima lokalnih zajednica i svima onima koji kroz nastavne ili vannastavne aktivnosti mogu da daju doprinos na polju obrazovanja i vaspitanja.
Projekat je započeo sa realizacijom 1. oktobra 2019. i trajaće do 1. decembra 2019. Do sada se projektu priključilo 567 nastavnika i 14.175 učenika iz Turske, Pakistana, Srbije, Bosne i Hercegovine, Makedonije, Slovenije, Rumunije, Poljske, Bugarske i Crne Gore. Vrijedno je pomenuti da su nastavnici samo u Crnoj Gori, u okviru ovog projekta, povodom Međunarodnog dana nastavnika, realizovali 200 aktivnosti širom naše države.
Učenici SMŠ „Bećo Bašić“ u projektu „Spektar“
U ovom projektu plavski srednjoškolci imali su zadatak da urade nekoliko aktivnosti.
Na početku projekta, nastavnica Senada Đešević podijelila ih je u nekoliko radnih grupa. Svaka grupa je imala cilj i zadatak da nakon orađene aktivnosti objasni i iznese svoj rad. Rad na projektu je trajao nekoliko dana.
Prva aktivnost: učenice Nejla Jasavić, Adelisa Huseinović, Sara Markišić i Elma Krcić su putem prezentacije objasnile razlog obilježavanja Dana učitelja, kao i važnost i ulogu učitelja u vaspitanju i obrazovanju učenika.
Druga aktivnost: učenici Lejla Dešić, Adelisa Jasavić i Stefan Nivićević pozvali su na čas profesora maternjeg jezika penzionera Sefera Kojića, predstavivši mu reformu obrazovanja.
Treća aktivnost: učenik Arijan Musić je iskoristio prisustvo prof esora, uradivši intervju sa njim na temu „Formalno i neformalno obrazovanje“.
Četvrta aktivnost: učenici Marko Bolević i Amil Đešević imali su ulogu profesora u pravom smislu riječi, od zapisivanja sadržaja časa, odsutnih učenika, do izlaganja planirane nastavne jedinice ‒ „Promašenost likova u Čehovljevoj impresionističkoj drami 'Ujka Vanja'“.
Šesta aktivnost: učenici Samed Mehmedivić, Alija Canović i Almina Šahmanović su putem postera i crteža predstavili citate koji govore o nastavniku, kao i svoja mišljenja o ulozi nastavnika u obrazovnom sistemu.
Sedma aktivnost: učenik Damjan Rajković je napisao pjesmu „Najboljoj“, za najbolju nastavnicu, pročitavši je pred svima.
Osma aktivnost: učenice Šejla Cecunjanin, Semra Markišić i Selima Musić su uradile diplome za najbolje nastavnike: Seferu Kojiću, najboljem bivšem nastavniku i Senadi Đešević, najboljoj sadašnjoj nastavnici, koje su im na kraju projekta i uručile.
N. N.