Prepoznavši problem vršnjačkog nasilja među osnovnoškolskom populacijom kao dio šireg društvenog problema koji se tiče i porodica učenika i svih segmenata društva, čiji je škola samo jedan dio, Sindikat prosvjete Crne Gore pokrenuo je projekat „Otvorena škola-kulturna zona“. Njegova primjena počela je u septembru prošle godine u osnovnim školama “Jugoslavija” u Baru, “Pavle Rovinski” u Podgorici i “Olga Golović” u Nikišiću.
U Sindikatu prosvjete ističu da je nasilje koje su učenici ispoljavali prema svojim drugovima i drugaricama i prema svojim nastavnicima u ranijem periodu bilo samo kroz incidentne situacije. Zanemarivanjem vaspitne uloge škole, usljed donošenja raznih reformskih rješenja, česti slučajevi ispoljavanje nasilja i nevaspitanja učenika mogu da postanu opasna društvena pojava .
“Ovakvo izražavanje nasilja u školama direktno utiče na vaspitnoobrazovni rad zaposlenih u prosvjeti, konkretno u školi, tj. dovodi do otežanog rada sa učenicima i u konačnom dovodi do narušavanja društvenog položaja zaposlenih u prosvjeti. Sindikat prosvjete je interesna organizacija čiji je zadatak zaštita i promocija društvenog položaja zaposlenih u prosvjeti. Imajući sve ovo u vidu mi, kao odgovoran partner, želimo kroz ovaj projekat da ponudimo Ministarstvu prosvjete određene načine prevencije i otklanjanja uzroka mogućih uzroka nasilja među učenicima”, naglašeno je na konferenciji za nvoinare.
Timovi Sindikata prosvjete uradili su u okvru ovog projekta istraživanje sa učenicima osmog i devetog razreda u ove tri škole.
Ono je, pored ostalog, pokazalo da učenici završnih razreda sa izrečenim vaspitnim mjerama ne doživljavaju školu kao prijateljsko okruženje. Takođe, oni ne pronalaze uzore među svojim nastavnicima i među članovima uže prodice.
Uočeno je povećano izricanje vaspitnih mjera učenicima petog i šestog razreda,
što do sada nije bilo uočljivo. Primijećen je trend sve većeg međusobnog otuđivanja učenika u odjeljenju, a najčešći razlozi su socijalna pripadnost, loš uspjeh i izrečene vaspitne mjere, a sa druge strane izolacija i psihičko nasilje nad učenicima sa odličnim uspjehom. Povećano je i izricanje vaspitnih mjera učenicima koji dolaze iz imućnijih porodica.
Na osnovu istraživanja i procjene stručnih timova iz ove tri škole, pristupilo se radu u otvorenim parovima sa odabranim učenicima koji imaju izrečene vaspitne mjere i učenicima koji su doživjeli neku vrstu psihofizičkog maltretiranja, a i jedni i drugi potiču iz istog učeničkog okruženja. Timovi nastavnika i pedagoško-psihološke službe imali su zadatak da osmisle najbolje modele zajedničkog druženja parova ili grupe, u cilju međusobnog upoznavanja i socijalizacije učenika. Aktivnosti se izvode van škole i poslije nastave.
Nakon sprovedenih aktivnosti u prvoj polovini projekta, članovi projektnog tima, ističu da mogu dati javne preporuke Ministarstvu prosvjete, Zavodu za školstvo, široj društvenoj zajednici i zaposlenima u prosvjeti.
Pored ostalog, potrebno je za učenike koji imaju izrečene vaspitne mjere zbog nediscipline na časovima organizovati vanškolske aktivnosti sa nastavnicima na čijim časovima su zabilježena devijantna ponašanja. Aktivnosti treba da budu vezane za predmet koji nastavnici podučavaju. Svrha je da se učenici izmjeste iz sredine gdje su neuspješni i da pokažu inicijativu prema predmetu i nastavniku.
Predlažu i da se u vaspitno-obrazovnim ustanovama organizuje što više vanškolskih aktivnosti čiji će nosioci biti učenici sa izrečenim vaspitnim mjerama, a čiji je cilj pomoć drugovima iz odjeljenja i iz okruženja škole. Na primjer, prikupljanje novčanih i drugih sredstava, pomoć pri kupovini ljekova i namirnica starim i nemoćni, popravke oštećenog školskog inventara, posjeta kulturnim i sportskim priredbama itd.
Potrebno je organizovati zajednička druženja učenika koji su ispoljili nasilje i učenika prema kojima je ispoljeno nasilje u kontrolisanom okruženju. Cilj je njihovo međusobno upoznavanje, jer je zaključeno da učenici ispoljavaju nasilje najčešće zbog straha i nepoznavanja interesovanja i osobina svojih drugova.
Sve ove aktivnosti treba započeti sa učenicima petog i šestog razreda zbog uočenog trenda povećanja izricanja vaspitnih mjera.
Neophodno je uključiti roditelje učenika kojima su izrečene vaspitne mjere i za nih organizovati manifestacije „otvorenih vrata“ u školama. U okviru ovih aktivnosti roditeljima bi nastavnici prenosili sve informacije o učenicima i njihovom ponašanju. Cilj je da stvori prijateljsko okruženje i interakciju roditelja, nastavnika i učenika.
U Sindikatu prosvjete Crne Gore kažu da će u završnoj fazi ovog projekta ponuditi Ministarstvu prosvjete i Zavodu za školstvo konačne rezultate i svoja istraživanja.
Pripremila: Lj. V.