Vođene savremenim razvojem informaciono komunikacionih tehnologija cjelokupna privreda na globalnom nivou se nalazi u procesu tranzicije ka digitalnom dobu, tako da se može reći da je u toku četvrta industrijska revolucija koja je zasnovana na primjeni digitalnih tehnologija nove generacije. Centri za digitalna istraživanja i univerziteti imaju vodeću i ključnu ulogu u procesu integracije digitalnih inovacija u privredne subjekte, jačanju saradnje nacionalnih i multinacionalnih korporacija, u transferu stručnog znanja i pružanju podrške lokalnim industrijama, kroz saradnji sa inovatorima, investitorima i kupcima širom Evrope i svijeta.
Projekat Digitalno preduzetničko gnijezdo i industrija 4.0 u Crnoj Gori (DigNest), kojim koordinira Univerzitet Donja Gorica, za cilj ima podršku u modernizaciji visokoškolskih ustanova u Crnoj Gori i jačanje njihove saradnje sa vodećim preduzećima na tržištu. Partneri na projektu sa sjedištem u Crnoj Gori su Univerzitet Crne Gore, Privredna komora Crne Gore, Klinički centar Crne Gore, Minsitarstvo zdravlja Crne Gore, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Crne Gore, i Šimšić doo. Partneri iz inostranstva su: Hochschule Furtwangen (Njemačka); Budapesti Muszaki Es Gazdasagtudomanyi Egyetem (Njemačka), Ethniko Kai Kapodistriako Panepistimio Athinon (Grčka), Arctur Racunalniski Inzeniring doo (Slovenija), Comtrade System Integration d.o.o. (Srbija). Projekat finansira Evropska komisija kroz Erasmus+ program.
Primarni fokus projekta je maksimiziranje koristi od digitalnih tehnologija u prioritetnim oblastima poljoprivrede i zdravstva, istovremeno osiguravajući da se diplomci, budući stručnjaci i radna snaga uspješno prilagode digitalnom dobu. Saradnja i umrežavanje su od suštinskog značaja kako bi osigurali da se samo najbolje prakse izvoze u druge regione, dok se istovremeno uvozi neophodna stručnost, kako bi se podstakao rast efikasnog i inovativnog ekosistema.
Ciljevi projekta su: jačanje odnosa između visokoškolskih ustanova i nacionalne ekonomije u Crnoj Gori stvaranjem MNE Akademskog centra, podizanje nivoa kompetencija i vještina osoblja visokoškolskih ustanova, povećanje kvaliteta visokog obrazovanja kroz nove oblike praktičnih obuka i proučavanja digitalizovanog tržišta rada, kao i poboljšanje internalizacije visokoškolskih ustanova, kroz umrežavanja sa drugim centrima za digitalne inovacije i centrima kompetencija, razmjenu znanja i stručnosti.
Članovi tima ovog projekta su u prethodnom periodu pohađali obuke u okviru koje su se upoznali sa ranije ralizovanim projektima u oblasti poljoprivrede i zdravstva. Obuke su realizovane u saradnji sa partnerima projekta iz Slovenije, Grčke, Srbije i Mađarske. Obuke su bile na temu medicinske informatike, upotrebe blockchain tehnologije u oblasti poljoprivrede i zdravstva, digitalizacije i inovacija, kao i digitalizacije u službi javnog zdravlja. Takođe, istraživači su učestvovali na ICIMTH 2022 (International Conference on Informatics, Management and Technology in Healthcare).
O. Đ.