Pravni fakultet Univerziteta Crne Gore (UCG) u posljednje tri godine realizuje Erasmus + projekat pod nazivom „Unapređenje kapaciteta Pravnog fakulteta UCG - revizija kurikuluma, podsticanje međunarodne saradnje i unapređenje ljudskih, tehničkih i bibliotečkih resursa” – CABUFAL, saopšteno je iz te visokoobrazovne institucije.
Prema riječima dekanka Pravnog fakulteta prof. dr Anete Spaić, ovaj projekat omogućio je uspostavljanje dugotrajne institucionalne i individualne akademske saradnje ovog fakulteta i partnerskih univerziteta na evropskim i regionalnim adresama, koja će biti nastavljena i nakon projekta.
Partneri na ovom projektu bili su Evropski institut Univerziteta u Saarlandu, Regent Univezitet u Londonu, univerziteti u Ljubljani, Zagrebu i u Splitu, Pravni fakultet u Skoplju, ali i partneri iz Crne Gore: Sudski savjet i Centar za obuku u sudstvu i državnom tužilaštvu.
„Iskustva partnera su bila od presudne važnosti. Osnovni cilj projekta je bio da kroz organizaciju studijskih posjeta partnerskim institucijama, i odgovarajućim obukama akademskog osoblja Pravnog fakulteta, omogući usavršavanje nastavnih vještina i usklađivanje nastavnih programa pojedinih predmeta koji se izvode na Pravnom fakultetu sa sličnim kursevima koji se izvode na partnerskim institucijama. Akcenat je bio ne samo na reviziji kurikuluma, već i na podsticanju međunarodne saradnje i unapređenju ljudskih, tehničkih i bibliotečkih resursa. Time bi se i crnogorskim studentima ponudilo izučavanje predmeta sa elementima prava Evropske unije, te i ako tako približili pravu i tržištu EU. Ovaj cilj je u potpunosti ostvaren, uz veliko interesovanje nastavnika za učešće u ovim aktivnostima“, kazala je Spaićeva.
Krajnji rezultat je, dodaje ona, bio i podsticaj za nastavnike da stalno prate nove razvoje u oblasti prava Evropske unije i stalno rade na unaprjeđenju kurikuluma.
„Ovaj projekat je u završnoj fazi realizacije i u toku je postupak nabavki knjiga za biblioteku Pravnog fakulteta, kao i objavljivanje Vodiča/priručnika o najboljim metodama nastave i istraživanja prava Evropske unije u Crnoj Gori, koji će osim najnovijih nastavnih metoda u Evropi, imati u vidu i specifične karakteristike i istoriju crnogorskog pravnog sistema, uključujući i način prenošenja evropskog prava u crnogorski pravni sistem“, objasnila je Spaićeva.
OSAVREMENJENI TEHNIČKI KAPACITETI PRAVNOG FAKULTETA
Kroz ovaj projekat su osavremenjeni ukupni tehnički kapaciteti Pravnog fakulteta Univerziteta Crne Gore kroz kupovinu nove računarske opreme koju koristiti akademsko osoblje uključeno u izvršenje projekta, kao i interaktivnih projektora. Dio sredstava za nabavku interaktivnih projektora izdvojili su i Pravni fakultet i Univerzitet Crne Gore, kako bi pored planiranih nabavki u okviru projekta, istom opremom bila opremljena svaka sala na Pravnom fakultetu.
POVEĆANA DOSTUPNOST PRAVNE LITERATURE
Dekanka Spaić navodi da je kroz projekat nabavljena i pravna literatura iz oblasti prava EU i srodnih oblasti prava i omogućen pristup prestižnim bazama naučne literature o pravu koja se fokusira na pravo EU.
„Projektom je predviđeno jačanje kapaciteta biblioteke Pravnog fakulteta pa su projektom u tom smislu opredijeljena sredstva u ukupnom iznosu od 90.000 eura. Sredstva su iskorištena za nabavku štampanih publikacija i obezbjeđivanje pristupa elektronskim bazama podataka“, kazala je ona.
U toku je, dodala je, procedura realizacije tendera za poslednju nabavku štampanih publikacija, čime će biti više nego ostvareni ciljevi projekta u smislu broja publikacija koje će biti nabavljene za potrebe biblioteke Pravnog fakulteta.
„U toku realizacije ovog projekta nastavnici i studenti su bili u prilici da posredstvom biblioteke Pravnog fakulteta koriste EBSCO bazu pravnih časopisa, bazi podataka pravne literature HeinOnline, određenom broju Kluverovih i Degrojterovih pravnih časopisa. Za nabavku ovih baza podataka za tri godine trajanja projekta utrošeno je planiranih 45000 eura“, ukazala je Spaićeva.