Projekat „Nastavnik za 21. vijek“: URUČENA DODATNA MIKROBIT OPREMA ŠKOLAMA U NIKŠIĆU

U Nikšiću je uručena dodatna mikrobit oprema školama koje su završile obuku u okviru projekta „Nastavnik za 21. vijek“, koji finansiraju Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta i Britanski savjet. Riječ je o projektu koji je dio šireg regionalnog programa „Škole za 21. vijek“ koji se bavi razvojem vještina kritičkog mišljenja, rješavanja problema i programiranja uz pomoć mikrobit tehnologije.

Britanska ambasadorka Karen Medoks kazala je da je Vlada Velike Britanije izuzetno ponosna što podržava pomenuti projekat koji pomaže djeci da razviju praktične vještine programiranja, kao i da prošire sposobnost pronalaženja inovativnih rješenja i razviju kritičko mišljenje.

„Želimo da uključimo više djevojčica u programiranje, da razbijemo stereotipe koji postoje i da počnemo sa izgradnjom buduće radne snage žena u tehnologiji. Ovo će poboljšati ukupne kapacitete Crne Gore u digitalnom sektoru“, istakla je ona, i dodala da je vidjela inovativne projekte učenika širom Crne Gore, a da su neki od njih bili izuzetni.

„Učenik iz Berana je dizajnirao dio opreme koja sprečava šteta po životnu sredinu izazvanu minihidroeleltranama. Bila sam veoma impresionirana, a pomenuti učenik je patentirao svoj izum“, rekla je Medoks.

Ona se zahvalila resornom ministarstvu što je finansijski podržalo projekat, kao i Britanskom savjetu koji je program osmislio i počeo da realizacije 2017. godine.

„Ponosna sam što je britanska Vlada odigrala ulogu u transformaciji crnogorskog obrazovanja. Koliko će ovo biti uspješno, zavisi od toga koliko su nastavnici koristili obuku i opremu“, poručila je ambasadorka.

Predsjednik Opštine Nikšić Marko Kovačević zahvalio se Velikoj Britaniji i Britanskom savjetu na donaciji koja može da bude korisna ne samo lokalnoj zajednici i državi, već i, kako je kazao, građanima svijeta.

On je izrazio je nadu da će Opština Nikšić sa Ambasadom Velike Britanije imati mogućnost da realizuju veći broj zajedničkih projekata.

V.d direktorice Direktorata za opšte srednje, stručno obrazovanje i cjeloživotno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Marija Lalatović ukazala je da projekat promoviše značaj digitalne kompetentnosti i upotrebu digitalnih tehnologija u školama stvarajući dalju osnovu za dalju transformciju obrazovanja i dajući snažan doprinos digitalnoj strategiji crnogorskog obrazovnog sistema.

Ona je istakla da će Ministarstvo raditi na unapređenju infrastruktunih uslova i informacionih sistema u obrazovno-vaspitnim ustanovama i nastaviti da pruža podršku projektima koji doprinose poboljšanju obrazovnog sistema, razvoju i osposobljavanju mladih. Zamolila je direktore da se potrude da mikrobit, to „malo čudo tehnike“, uvrste u nastavu i da postane redovno nastavno sredstvo.

Direktorica Britanskog savjeta Vanja Madžgalj rekla je da je mikrobit jednostavna i veoma pristupačna tehnologija sa beskonačno mnogo mogućnosti.

Prema njenim riječima, britanska vlada je uložila deset miliona funti u projekat „Škola za 21. vijek“, koji se sprovodi u šest zemalja Zapadnog Balkana i u preko pet hiljada osnovnih škola. Ovim programom, čija je realizacija počela 2017. godine, biće obuhvaćeno preko nastavnika 5.500 nastavnika. Projekat je implementiran u 162 osnovne škole, podijeljeno je preko 4.000 mikrobit uređaja, obučeno je 38 lokalnih trenera, a biće dodijeljeno 170 paketa dodatne opreme, izrađeno je niz priručnika i vodiča, kreirana dva onlajn kursa koji će trajno predati Ministarstvu na korišćenje nakon završetka projekta. Takođe je inoviran nastavni plan i program iz Informatike sa tehnikom i uvedeno kodiranje kao obavezan modul u V, VI, VII i VIII razredu.

„Rješavanje problema je osnova za razvoj inovacija i ono uključuje kako prepoznavanje problema tako i set vještina za njihovo rješavanje uz pomoć tehnologije i drugih resursa. S obzirom da je crnogorska ekonomska politika definisala razvoj inovacija kao svoj prioritet, ovaj projekat značajniji jer razvija potrebnu svijest i vještine od najranije doba u osnovnim školama“, naglasila je Madžgalj.

Ona je ocijenila da projekat razvio snažnu osnovu za dalju transfomaciju obrazovanja, i stoga je izuzetno važno da se ti resursi maksimalno stave u funkciju razvoja mladih.

Marija Martinović, direktorica OŠ „Luka Simonović“, škole u kojoj je pomenuti događaj organizovan, pozdravila je prisutne i istakla da ovakvi projekti treba da budu što češći, jer upravo oni idu u korak sa vremenom.

A koliko mikrobit tehnologija pomaže učenicima da razvije njihovu kreativnost pri rješavanju problema, pokazali su članovi mikrobit klubova iz nikšićkih škola „Ratko Žarić“, „Milija Nikčević“, „Olga Golović“ i „Braća Ribar“, koji su predstavili svoje projekte – „Pakont” – pametni kontejner“, “Alarm za kuću”, „Automatsko zvono“ i „Mayday“.

 

Izvor: vijesti.me

Back to Top