Program Erasmus+: ZAVIDNI REZULTATI U IZGRADNJI KAPACITETA U VISOKOM OBRAZOVANJU

U organizaciji Nacionalne Erasmus + kancelarije u Crnoj Gori danas je u rektoratu Univerziteta Crne Gore (UCG) održan Erasmus+ Info dan na kojem je ocijenjeno da je Crna Gora postigla zavidne rezultate na izgradnji kapaciteta u visokom obrazovanju.

UCG je u protekle tri godine učestvovao u velikom broju međunarodnih projekata, uglavnom u obrazovnim i razvojnim/strukturnim projektima. Tokom ovog trogodišnjeg perioda, vrijednost međunarodno finansiranih projekata iznosi 7,5 miliona eura što predstavlja 78,2% ukupne ugovorne vrijednosti svih projekata na UCG.

Univerzitet je, kaže rektor prof. dr Danilo Nikolić, učestvovao u Erasmus+ programu kao koordinator ili partner u projektnim konzorcijumima. Ugovorna vrijednost ovih projekata za Univerzitet je porasla sa 123.335 euta u 2017. godini na 1.123.510 eura u 2020. godini. Ukupan iznos finansiranih projekata za Univerzitet u ovom periodu je nepunih tri miliona eura, što čini ovaj EU program najznačajnijim za UCG u odnosu na iznos dobijenih fondova.

Nikolić ističe da UCG nastoji da obezbijedi atraktivne uslove za naučni i umjetnički rad, kako za svoje zaposlene, tako i za strane istraživače, kroz stvaranje kvalitetnih predispozicija za kratkoročne ili dugoročne periode dolazne i odlazne mobilnosti.

„Cilj nam je i privući što veći broj stranih studenata, kroz akademsku otvorenost i ponudu određenog broja predmeta i studijskih programa na engleskom jeziku. Aktivnosti na polju internacionalizacije su takođe usmjerene i na jačanje postojećih i izgradnju novih partnerstava s renomiranim visokoobrazovnim ustanovama iz regiona i šire u oblastima od zajedničkog interesa, na uspostavljanje zajedničkih studijskih programa na svim nivoima studija, na pripremi i realizaciji zajedničkih istraživačkih, umjetničkih i strukturnih projekata, na aktivnom učešću u međunarodnim univerzitetskim asocijacijama itd”, kazao je Nikolić.

U ovoj godini, Univerzitet se može pohvaliti sa sedam odobrenih projekata u okviru programa Erasmus+ izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanju, od kojih je jedan koordinatorski i šest partnerskih. Koordinatorski projekat koji je napisan na UCG svrstan je u prvu kategoriju odobrenih projekata koju čine 13% najkvalitetnijih aplikacija. Projekat je označen kao inovativan, i odnosi se na „plavu ekonomiju“, i po prvi put se predviđa osnivanje zajedničkog magistarskog programa na engleskom jeziku u Crnoj Gori.

Ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta Vesna Bratić istakla je da Crna Gora svake godine ostvaruje sve bolje rezultate u programu Erasmus+, pa je tako u okviru poziva za prošlu godinu, za ključnu akciju I koja se odnosi na Međunarodnu kreditnu mobilnost Crne Gore odobreno 125 projektinih predloga uz 1.549 stipendija za mobilnost.

Ona je dodala da kroz ključnu akciju II - Izgradnja kapaciteta u visokom obrazovanja Crna Gora učestvuje u osam projekata sa ukupnim budžetom od 6,8 miliona eura.

„Ministarstvo će i u narednom periodu nastaviti sa aktivnostima koje će obezbijediti odgovarajuće mehanizme, kao i osiguranje kvaliteta u visokom obrazovanju, praktičnu nastavu za studente uz primjenu savremnih metoda, bolji standard studenata, kao i jačanje naučnoistraživačke komponentne visokog obrazovanja“, poručila je Bratićeva.

Ona je takođe istakla da je i sama bila tri puta, kao profesor, korisnica međunarodne kreditne mobilnosti, i da je to iskustvo zaista nemjerljivo. Takođe je učestvovala u kreiranju i sprovođenju projekta reforme studija stranih jezika na Filološkom fakulteta u Nikšiću, kroz projekat Reflame.

Vanja Drljević direktorka Nacionalne Erasmus+ kancelarije u Crnoj Gori ističe da je u toku protekle tri decenije učešće u tom programu pozitivno uticalo na lični i profesionalni razvoj više od 10 miliona ljudi u Evropi.

U narednom ciklusu programa, za koji je namijenjen budžet u iznosu 26 milijardi eura, Erasmus+ će biti još inovativniji i inkluzivniji, s akcentom na digitalizaciju i zeleni razvoj.

Drljevićeva je podsjetila da Crna Gora učestvuje u ovom programu od samog početka, a ali i da nije bila početnik u EU projektima u oblasti obrazovanja, jer u njima učestvuje već dvije decenije.

„Ako govorimo u brojkama rezultati koje je Crna Gora ostvarila su izuzetni. Učešćem u 35 projekata u oblasti izgradnje kapaciteta u visokom obrazovanju, od kojih osam koordiniraju crnogorske institucije visokog obrazovanja, sa budžetom koji premašuje 23,4 miliona eura, to je zaista veliki uspjeh i rezultat je kojim bi se mogle pohvaliti i mnogo veće države nego što je Crna Gora. Novoodabrani projekti donose  i inovativnost u pristupu, obrađujući teme kao što su plava ekonomija, digitalizacija, dualno obrazovanje, razvoj multimedijalnih platformi za onlajn učenje, inkluzivno obrazovanje, jačanje autonomije univerziteta, upravljanje stranim vodenim vrstama, i sl.

Ukupno 352 sporazuma međunarodne kreditne mobilnosti, kroz saradnju sa preko 200 univerziteta u EU, predstavljaju izuzetan rezultat, kao i broj studenata koji su uspjeli da dobiju stipendije za zajedničke EM master programe, programe izvrsnosti, izuzetno konkurentne ne samo na nivou Evrope, već i svijeta”, zaključuje Drljevićeva.

Ono u čemu se ogleda najveći uticaj programa jesu dragocjeni kontakti ostvareni sa institucijama iz regiona i EU, koji su bili generatori dalje saradnje u postojećim ili novim oblastima. EU integracija prisutna je na direktan ili indirektan način u gotovo svim projektima Erasmus+ programa. Približavanje sistema obrazovanja i razumijevanje kultura je veoma značajno i prožima  sve pomenute projekte. Ovaj program naučio je učesnike je da sarađuju između sebe više i inspirisao kreativnost, poručeno je sa skupa.

O. Đ.

 

Back to Top