PRIPREMA ZA ČAS INTEGRATIVNE NASTAVE “UPOZNALI SMO CRNU GORU”

Realizatori: Silva Đukanović,  Stanislavka Tomašević, Danijela Gardašević

Naziv škole: OŠ “Braća Labudović“, Nikšić

Nastavni predmet: Crnogorsko-srpski, bosanski, hrvatski jezik  i književnost, Poznavanje društva, Poznavanje prirode, Muzička kultura, Likovna kultura

Nastavna tema: Crna Gora

Cilj časa: Upoznali smo Crnu Goru

Operativni ciljevi:

- razlukuju crnogorsku mušku i žensku nošnju, znaju različite prirodno –geografske regije CG, znaju date poljoprivredne kulture datih regija, uočavaju različite vjere i nacije u CG, upoznali su glavni grad, prijestonicu kao i druge veće gradove CG, državne simbole CG, pjevaju i igraju crnogorske narodne pjesme

Tip časa: Sistematizacija  stečenih znanja

Oblici rada: Frontalni, individualni, rad u grupi

Metode rada: Metoda razgovora, učenje putem otkrića, rješavanje problema, kooperativna (u-u, u-n, n-u), demonstrativna, projekat metoda

Nastavna sredstva: Projektor, sličice za podjelu grupa, plakat sa nijemom kartom, sličice za rad na nijemoj karti, pano za bilježenje poena grupama, slike zagađene životne sredine, gusle, CD-plejer, palice sa oznakom a, b, c…

                            TOK ČASA:

Gledanje video snimka

-U ovom dijelu časa puštamo video snimak (Photo Story) sa motivima CG uz pratnju muzičke pjesme ,,Crna Goro kapljo rose” od Montenegro benda

Ističem cilj časa

Posle odgledanog snimka navodimo učenike da zaključe o čemu ćemo govoriti na ovom času i istaknem cilj

Podjela grupa

Učenike dijelim u grupe pomoću malih slišica čijim spajanjem dobijamo jednu veću sliku  sa motivom CG (5 grupa)

 

 

I  dio kviza

-U ovom dijelu časa u Power Pointu su urađena pitanja za kviz, odgovori su dati pod A, B, V. Učenici će tačan odgovor potvrditi dizanjem palice A, B ili V i dobiti bod za tačan odgovor

 II dio kviza

-U ovom dijelu grupe će dobiti kovertu sa 4 slike koje će lijepiti na nijemoj karti na panou (po 1 učenik iz grupe po dogovoru)

Pjevanje i igranje crnogorske narodne pjesme

-Učenici će posle završenog kviza i proglašenja  pobjednika odigrati i otpjevati crnogorsku narodnu pjesmu ,,Vrsuta”

-Pisanje poruke-Sačuvajmo našu Crnu Goru

Posle pogledanih slika zagađene životne sredine u Power Pointu, učenici imaju zadatak da ih prokomentarišu i napišu poruku ,,Sačuvajmo našu CG”

Upoznajmo crnogorski narodni instrument gusle

Na kraju časa jedan učenik će opisati sa nekoliko rečenica crnogorski narodni instrument i odsvirati na istom

Prezentacija Školskog elektronskog časopisa

-Tokom prethodne školske godine, prilikom ostvarivanja navedenih ciljeva sakupili smo mnoge učeničke radove, slike, neumjetničke sastave, fotografije sa izleta i objednili ih u navedeni časopis

Back to Top