NVO „Atelje 22“ realizovala je u okviru programa „Artikulacija kreativnosti“ više interaktivnih onlajn radionica na temu „Zašto je mašti potrebna disciplina?“. One su osmišljene sa ciljem da primjenom art terapije u procesima kreativnog mišljenja doprinose razvoju i artikulaciji kreativnosti i potpomognu primjenu iste u svakodnevnom životu. Bazirane su na saznanjima i tehnikama iz oblasti ekspresivne art terapije koja se temelji na pretpostavci da svako može napraviti umjetničko djelo, bez obzira na talenat i iskustvo.
U ovom projektu učestvovale su profesorice iz barskih škola Marina Andrijević-Petrović i Ljiljana Milović. One ukazuju kako ovaj program može da se primijeni u radu sa učenicima.
„Pratile smo ovaj program jer volimo umjetnost i kreativnost, pa imamo cilj da usvojena znanja primijenimo u svakodnevnom radu sa učenicima. Oduševljene smo idejom, koncepcijom i načinom rada. Kao učesnicama omogućen nam je razvoj sopstvene kreativnosti i oblikovanje života kroz umjetničku praksu. Sadržaj vježbi koje su ponuđene imale su za cilj buđenje uspavanih kapaciteta, primjenu novih misaonih procesa što bi trebalo da dovede do krajnjeg cilja − stvaranje novih ideja“, kaže Andrijević-Petrović.
Veoma je zadovoljna i Ljiljana Milović.
„Omogućeno nam je da kroz inovativni program priliku da radimo na svom ličnom razvoju, otkrijemo nešto novo u sebi i pronađemo sopstveni izvor kreativnosti. To smo postigli tako što su naš rad na radionicama pratili instrumentali pa smo pod uticajem muzike raznim slikarskim tehnikama pravili mape/likovne radove. Imali smo priliku i da opišemo šta za nas rad predstavlja, tj. da otkrijemo tok misli tokom kreativnog procesa. Na kraju smo napravili onlajn izložbu svih crteža što je bio zajednički rezultat našeg rada tokom projekta, ističe ona.
Naše sagovornice ukazuju kako je posebno zanimljivo bilo čuti šta o mentalnom promišljanju i kreativnosti misle velikani kao što su Njegoš, Tesla, Ajnštajn i kako su oni svoj način mišljenja pretvorili u kreativni proces nakon čega su nastala njihova najbolja djela i ideje.
„Umjetnost je terapija, lijek, oslobađanje stresa, zato je važna. Bitno je živjeti umjetnost, da svakodnevno budemo u dodiru sa njom. Svi imamo kreativni potencijal, samo ga treba osloboditi. To se postiže kroz igru i umjetnost − stvaranje novih − naših svjetova. A djeci u školi je upravo to potrebno“, ocjenjuje one.
Marina Andrijević-Petrović i Ljiljana Milović ističu da će već od naredne školske godine prenijeti iskustva u nastavnu praksu. Planiraju da kroz rad sa učenicima primijene tehnike ART radionica i tako učenicima proces učenja i usvajanja znanja iz svojih oblasti − fizike, književnosti i jezika učine lakšim i kreativnijim, a u korelaciji sa drugim predmetima i temama.
Radionice je kreirala i realizovala Milena Živković, vizuelna umjetnica, kreatorka edukativnog programa „Disciplina mašte − Artikulacija kreativnosti“.
Lj. V.