Predstavljeni rezultati INTERVET WB projekta: MOBILNOST UČESNIKA STRUČNOG OBRAZOVANJA

INTERVET WB projekat (Internacionalizacija sistema za stručno osposobljavanje u zemljama zapadnog Balkana) omogućava, pored ostalog, mobilnost učesnika stručnog obrazovanja, tj. usavršavanje učenika i nastavnika  u zemljama Evropske unije, ukazano je na prezentaciji dosadašnjih rezultata ovog programa koja je u organizaciji Privredne komore održana u Podgorici.

Cilj ovog projekta Evropske unije je unapređenje stručnog obrazovanja sa posebnim osvrtom na znanja i vještine stečene kroz praksu, te rada organizacija iz ove oblasti. Privredna komora Crne Gore je partner u njegovoj realizaciji uz podršku Ministarstva prosvjete nauke, kulture i sporta i Centra za stručno obrazovanje.  Ostali partneri dolaze  iz zemalja EU (Italija, Belgija, Holandija, Francuska, Malta, Španija, Slovenija i Poljska) i država regiona. Osim Crne Gore, INTERVET WB se realizuje u Srbiji, Bosni i Hercegovini, Sjevernoj Makedonij, Albaniji i Kosovu.

V. d. predsjednica Privredne komore dr Nina Drakić kazala je da je ova organizacija   posvećena usklađivanju obrazovne ponude sa zahtjevima tržišta rada, te da implementacija ovog projekta predstavlja pilot fazu kada se govori o mobilnosti đaka.

Ona je ocijenila da se pandemija COVID-19 odrazila na tok INTERVET-a nametnuvši niz ograničenja, ali uprkos tome, aktivnosti su realizovane i učesnici su stekli dragocjeno iskustvo u mentalitetski i kulturološki drugačijoj sredini.

Drakić je čestitala projektnom timu SSŠ „Vaso Aligrudić“ u Podgorici na kvalitetnoj projektnoj aplikaciji izrađenoj uz podršku članica Komore − kompanija Amplitudo, Bild Studio, Data Design, Alicorn i Mont-inženjering, koju su međunarodni evaluatori odabrali za finansiranje sredstvima Savezne Republike Njemačke kroz Regionalni fond za izazove, a kojim za region koordinira Privredna komora.

Prema njenim riječima, u najavi je i drugi  konkurs za dobijanje sredstva iz ovog fonda, pa je pozvala direktore škola da pripreme projekte u skladu sa zahtjevima poziva i pokušaju obezbijediti vrijedne donacije za njihovu realizaciju.

„I kroz ovaj fond se potvrđuje da je neophodno da privreda i škole sarađuju, a Privredna komora je uvijek spremna da pruži puni doprinos tome“, naglasila je Drakić.

Kako je kazala v.d. generalne direktorice Direktorata za opšte srednje obrazovanje, stručno obrazovanje i cjeloživotno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Marija Lalatović, ovaj projekat omogućio jednomjesečni boravak učenicima stručnih škola iz Bara, Berana, Podgorice i Cetinja u Bolonji.

„Vjerujem da je to za učenike bilo izuzetno iskustvo  kako za unapređenje stručnih znanja, tako i upoznavanja kulture i tradicije ove lijepe zemlje. Jer, podržavanje mobilnosti u učenju, razumijevanje drugih kultura, poznavanje stranih jezika, podrška su uspješnom građenju karijere na tržištu rada“, istakla je ona, i dodala da je ova dobro osmišljena aktivnost u potpunosti u saglasnosti sa opredjeljenjima datim u Strategiji razvoja stručnog obrazovanja. Naime, u tom dokumentu je navedena mjera Unapređenje međunarodne saradnje u oblasti stručnog obrazovanja, koja treba da se realizuje kroz saradnju i povezivanje škola, razmjenu učenika i nastavnika i zajedničko učešće u međunarodnim projektima.

„Zahvalnost dugujemo Privrednoj komori na sistematičnom pristupu realizaciji ovog projekta u kojem je u prvom planu bila briga o učeniku. Dogovori sa učenicima i roditeljima, organizovanje kursa italijanskog jezika, briga o bezbjednosti i zdravlju tokom boravka pokazuju punu posvećenost da se ova aktivnost realizuje kako je i planirano. Zahvalnost iskazujemo i italijanskom partneru Uniser koji je u toku čitavog projekta bio njegov aktivni učesnik i podržavao ga“, rekla je Lalatović.

Samostalna savjetnica u Sektoru za projekte Privredne komore Ana Filipović objasnila je da se ovaj projekat finansira kroz program „Pilot VET mobility scheme Lot 1“, sa ukupnim budžetom oko dva miliona eura. Njegova realizacija traje 42 mjeseca, tokom kojih će za profesore biti organizovane ljetnje škole o srednjem stručnom obrazovanju, obuke u inostranstvu kod partnera iz zemalja EU i tematski skupovi. Učenici učestvuju u edukacijama kod partnera iz zemalja EU, u trajanju od jednog ili, što će biti novina naredne godine, tri mjeseca (za učenike završnih razreda).

U okviru ovog programa do sada je realizovano više aktivnosti, pored ostalih, onlajn tematski skup „Internacionalizacija i učenje mobilnosti“ i onlajn ljetnja škola stručnog obrazovanja.

Organizovane su i obuke nastavnika u Sevilji i Lionu, te učenika crnogorskih srednjih stručnih škola u Bolonji, o čemu su njihovi predstavnici upoznali  učesnike ovog skupa. Oni su istakli važnost sticanja novih iskustava, vještina i prijateljstava, te upoznavanja sa drugačijim metodama rada i tehnologijama. Nastavnici su posebno ukazali da su stečena znanja pomogla njihovim školama pri apliciranju za druge projekte i apostrofirali važnost podrške države obrazovnim institucijama na realizaciji ovih i sličnih aktivnosti.

Moderator skupa direktor Sektora za obrazovanje i kvalitet Privredne komore dr Mladen Perazić poručio je učenicima da, ukoliko se nakon završetka srednje škole odluče za pokretanje sopstvenih biznisa, Privredna komora ima projekat Mobilise SME koji mladim preduzetnicima omogućava plaćenu praksu u inostranim kompanijama, u trajanju od jednog do šest mjeseci i tako unaprijede znanja, vještine i kompetencije.

Za narednu godinu u okviru ovog pojekta planirane su obuke nastavnika u Holandiji i Malti, a đaka u Poljskoj, Španiji i Sloveniji.

Lj. V.

 

Izvor: Privredna komora Crne Gore

 

Back to Top