Na Univerzitetu Crne Gore (UCG) održana je promocija njemačkih stipendija DAAD koje nude master, istraživačke i ostale stipendije našim studentima, kao i intenzivne kurseve jezika.
Prorektorica UCG prof. dr Nataša Kostić kazala je da Univerzitet prepoznaje međunarodnu mobilnost studenata, akademskog i neakademskog osoblja, kao važan segment aktivnosti u pravcu bolje međunarodne pozicioniranosti Univerziteta, te da bi studenti, profesori i istraživači trebali na najbolji način iskoristiti dobrobiti dugogodišnje saradnje UCG sa univerzitetima i naučnoistraživačkim institucijama Njemačke.
„Saradnja se odvija kroz zajedničke projekte, odlaznu i dolaznu mobilnost studenata, nastavnog i nenastavnog osoblja i to kroz istraživačke, nastavne i stručne aktivnosti”, rekla je ona.
Kroz lektorat na studijskom programu za Njemački jezik i književnost Filološkog fakulteta, kako navodi Kostićeva, imamo dugogodišnju saradnju i sa Njemačkom službom za akademsku razmjenu – DAAD, a Info dani o stipendijama koje ova služba nudi, potvrđuju zainteresovanost studenata UCG da studije nastave u Njemačkoj, kao i interesovanje naših profesora i istraživača da dio svojih istraživanja obave na nekoj od njemačkih visokoškolskih institucija.
Prorektorica je saopštila da, u ovom trenutku, Univerzitet ima potpisane bilateralne ugovore za kreditnu mobilnost sa njemačkim univerzitetima u Berlinu, Marburgu, Hajdelbergu, Frajburgu, Sarbrikenu i Freisingu i od ove akademske godine.
„U okviru ovih ugovora u protekle tri godine na UCG je predavalo 19 profesora iz Njemačke, dok je sa našeg Univerziteta 87 studenata i 52 člana nastavnog i nenastavnog osoblja boravilo na razmjeni na partnerskim institucijama u Njemačkoj“, navela je prorektorica prof. dr Kostić.
Zamjenik ambasadora SR Njemačke u Crnoj Gori Kristof Breunig kazao je da je akademska saradnja Crne Gore i Njemačke veoma važna za obje zemlje i ima za cilj snaženje dobrih njemačko-crnogorskih odnosa.
O DAAD programu i dodatnim mogućnostima koje se pružaju studentima, profesorima i istraživačima govorili su i lektorka DAAD-a Eli Mak, direktorica Njemačkog doma Crne Gore Jelena Božović, alumnista DAAD stipendije dr Džemal Elezagić, kao i Marija Lakićević stipendistkinja Programa stipendija njemačke privrede za zemlje Zapadnog Balkana.
Oni su objasnli šta podrazumijevaju DAAD master stipendije, istraživačke stipendije za doktorske studije u trajanju od četiri godine maksimum, kratke stipendije u trajanju od jednog do šest mjeseci, godišnje stipendije u trajanju od sedam do 10 mjeseci, istraživački boravak za predavače na fakultetu i naučnike, ljetnji kursevi za sve studente, kao i intenzivni kursevi jezika.
O. Đ.