PREDSTAVLJENE AKTIVNOSTI NA IMPLEMENTACIJI MIKROKVALIFIKACIJA U CRNOJ GORI

Centar za stručno obrazovanje i Srednja stručna škola „Ivan Uskoković“ predstavili su u okviru manifestacije „XXIII Dani obrazovanja i učenja odraslih“  u Podgorici, aktivnosti na implementaciji uvođenja mikrokvalifikacija u Crnoj Gori: obuka za rad na 3D štampačima koji se relaizuju u okviru projekta „MC.VET ‒ Mikrokvalifikacije ‒ Novi putevi za jačanje kapaciteta u stručnom obrazovanju“ koji se finansira kroz program ERASMUS+.

Direktorica SMŠ „Ivan Uskoković“ Sonja Dabetić kazala je da je opšti cilj  projekta da se ojačaju veze između zemalja Evropske unije i jugoistočne Evrope  kroz analizu i definiciju mikrokvalifikacija u stručnom obrazovanju i osposobljavanju kako bi se podržali relevantnost, dostupnost i prilagodljivost obrazovnog sistema na promjene na tržištu rada.

Projekat se relaizuje tokom 36 mjeseci, a ciljna grupa su učenici i nastavnici srednjih stručnih škola, kao i poslodavci i to kroz šest radnih paketa. Prvi je proizvodni menadžment, drugi definisanje mikrokvalifikacije, treći dizajn zajedničkog kursa, četvrti praćenje projekta i njegova validacija, peti upravljanje kvalitetom i evaluacija i šesti desiminaciona strategija projekta i njegov uticaj.

Aktivnosti se realizuju u saradnji sa partnerskim organizacijama iz Hrvatske, Slovenije, Bosne i Hercegovine i Srbije.

Samostalni savjetnik u Centru za stručno obrazovanje Dragiša Damjanović govorio je o dosadašnjim aktivnostima na projektu. 

On je kazao da su u okviru radnog paketa dva završene 4 PLA radionice (Zagreb, Novo Mesto, Podgorica, Kragujevac); analizirani sistemi stručnog obrazovanja u partnerskim zemljama; usaglašena definicija mikrokvalifikacije i razvijena metodologija za izradu mikrokvalifikacije.

U okviru radnog paketa tri u toku je dizajn zajedničkog VET kursa, održana je PLA3 radionica, realizovane fokus grupe sa poslodavcima i djelimično razvijeni materijali za zajednički kurs.

U narednom periodu planirano aktivnostu su: pilotiranje VET kursa (organizacija i testiranje), finalni izvještaji i evaluacija kvaliteta, kao i diseminacija i završna konferencija.

Rukovoditeljka Odjeljenja za obrazovanje odraslih i cjeloživotno učenje u Centru za stručno obrazovanje Ljiljana Garić govorila je mikrokvalifikacijama kao o novom načinu za jačanje kompetencija i kapaciteta u stručnom obrazovanju.  

Ona je istakla da su mikorokvaifikacije adekvatan odgovor na promjene na tržištu rada, podrška zaposlenima i nezaposlenima da napreduju u karijeri, te da omogućavaju lični razvoj i podrška su društvenom razvoju i ekonomiji.

Garić je kazala da je mikrokvalifikacija dokaz o znanjima, vještinama i kompetencijama koja je polaznik stekao na osnovu jednog ili više jasno definisanih ishoda učenja u obimu od jednong do pet kredita, koji pripadaju određenom sektoru i potvrđuje se javnom ispravom.

Aktivnosti projekta doprinijele su da mikrokvalifikacije budu prepoznate u Nacrtu Zakona za obrazovanje odraslih i  biće uvrštene u Nacionalni okvir kvalifikacija.

Profesor u SMŠ „Ivan Uskoković“ Željko Raičević govorio je o metodologiji razvoja mikrokvalifikacija u Crnoj Gori.

On je naveo da je u okviru ove obuke predviđen obim teorijskog dijela 20 do 40 odsto, a praktičnog 60 do 80 odsto.

Raičević je kazao da se u cilju osiguranja kvaliteta, monitoring odvija tokom svih faza implementacije programa.

Lj. V.

Back to Top