Predstavljena crnogorska onlajn platforma Digitalna škola: ZA KVALITETNO I INKLUZIVNO OBRAZOVANJE

Omogućavanje kvalitetnog i inkluzivnog obrazovanja tokom i nakon pandemije glavni je cilj  crnogorske onlajn platforme Digitalna škola  koja je danas predstavljena u Podgorici. Strategija je komplementarna sa nastavom i učenjem uživo. Pruža čitav niz kvalitetnih digitalnih sadržaja, uključujući 400 kurseva sa 8.000 lekcija. Zasnovana je na platformi „Pasoš za učenje“, koju su zajednički razvili UNICEF, Microsoft i Univerzitet u Kembridžu, a koja se trenutno koristi u 17 zemalja širom svijeta

Digitalna škola objedinjuje resurse za učenje za djecu i adolescente, njihove roditelje i nastavnike i druge zaposlene u obrazovnom sistemu. Dok je trenutni fokus na podršci ranom učenju i prva tri razreda osnovnog obrazovanja, ova strategija takođe nudi niz digitalnih materijala i za druge nivoe obrazovanja. U planu je njeno širenje platforme tako da pokrije sve razrede do kraja srednje škole.

Predškolsku djecu očekuje obilje edukativnih interaktivnih igara, a osnovce i srednjoškolce nastava sa platforme #UčiDoma, koja je dopunjena smjernicama za samostalno učenje, vježbama, testovima i interaktivnim aktivnostima. Dostupni su i materijali za podršku inkluzivnom obrazovanju, kao i korisni resursi koji se odnose na bezbjednost na internetu. Nastavnicima će platforma biti korisna za izradu efektnih planova rada, jačanje kvaliteta inkluzivnog obrazovanja, unapređenje pedagogije, pristup obukama o informaciono-komunikacionim tehnologijama, itd. Konačno, platforma roditeljima nudi niz korisnih sadržaja o roditeljstvu i zdravim načinima života.

Crnogorska digitalna školska platforma podržava i neformalno obrazovanje. Bezbjednost na internetu, sprečavanje nasilja, sport, zdravlje, digitalne tehnologije – samo su neke od tema za koje su sadržaji neformalnog obrazovanja dostupni djeci i adolescentima u Crnoj Gori putem ove platforme.

Korisnici mogu pratiti svoj napredak, vidjeti koje lekcije i kurseve su završili i šta ih još čeka.

Predsjednik Vlade Crne Gore Zdravko Krivokapić kazao je na prezentaciji da je ovaj projekat, koji je bio izazovan i zahtjevan, rezultirao platformom koja predstavlja preduslov da se nadogradi sistem obrazovanja u Crnoj Gori.

On je ukazao na važnost sinergije digitalnog obrazovanja i žive riječi nastavnika.

„Digitalni svijet nas vraća da budemo više sami sa sobom i zato Digitalna škola mora da bude podrška onome što ne možemo da ostvarimo u određenom vremenskim intervalima, ali nikako i presudni dio sistema obrazovanja. Učitelj ne može da bude digitron, ni onljan nastava, jer se gubi esencijalni dio, a to je komunikacija“, istakao je predsjednik Vlade.

 

POKRENUTI SISTEMSKE I DUGOROČNE REFORME

 

Ukazujući da je nastava na daljinu bila neophodnost, ali ne i oprimalno rješenje, ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta dr Vesna Bratić naglasila je da se u saradnji sa UNICEF-om traži optimalno rješenje.

„Naša ambicija nije bila da riješimo trenutni problem, već da situaciju u kojoj se nalazimo iskoristimo da pokrenemo sistemske i dugoročne reforme koje će uz upotrebu digitalnih tehnologija učiniti naš obrazovni sistem kvalitetnim, inkluzivnijim i bližim potrebama svakog djeteta. UNICEF je naš ključni partner u ovim naporima.

Istraživanja u svijetu pokazuju da informacione tehnologije omogućavaju drugačiji način organizacije nastave, podsticanje samostalnig učenja uz pomoć tehnologije i onlajn kolaboracije u značajnoj mjeri može da utiče na podizanje nivoa znanja svakog pojedinca učenika i nastavnika. Riječ je sinergiji, o zajedništvu. U tradicionalne oblike  nastave koji ne mogu i ne smiju da se izbjegnu inkorporiraju se digitalna sredstva koja bi pomogla u učenju i učinila ga interesantnijim učeniku. U tome je ključna uloga nastavnika.

Uspostavljanje Digitalne škole kao platforme za onlajn učenje, nastavu i saradnju i razvoj digitalnih materijala jeste prvi krupan korak ka ostvarivanju ovih reformi. Platforma je namijenjena djeci i učenicma,  njihovim roditeljima, nastavnicima, kao i upravama škola i stručnim službama“, istakla je ministarka Bratić.

Kako je rekla, u ovoj fazi na platformi se nalaze materijali iz 20 oblasti, koji su grupisani u oko 400 kurseva kroz koje je obuhvaćeno preko 8.000 lekcija. Trenutno je na platformi oko 180 interaktivnih aktivnosti za djecu predškolskog uzrasta, edukativne igre, korisni savjeti za roditelje, savjeti o bezbjednom korišćenju interneta i prevenciji od sajber nasilja, procedure za vođenje elektronske pedagoške evidencije za nastavnike itd.

„Ovo je samo početak. U narednom periodu planiramo da svakodnevno radimo na novim sadržajima i imamo dobre i pouzdane partnere koji znaju kako. Značaj ovog resursa za obrazovni siistem prepoznaje se i time što je u Strategiji za digitalizaciju obrazovnog sistema predviđen dalji rad na unapređenju platforme za samostalno učenje, što predstavlja planski i dugotrajni rad. Sada se postavljaju temelji, treba da budemo bolji i dostignemo maksimum“, naglasila je ministarka.

Izvršna direktorica UNICEF-a  Henrijeta For istakla je  da je pandemija uticala na svaki aspekt života djece, a posebno na obrazovanje.

„Kako bismo osigurali kontinuitet učenja za djecu iz cijelog svijeta i otpornost obrazovnih sistema na buduće šokove moramo promijeniti način na koji razmišljamo o obrazovanju i modelima po kojima djeca uče. Poremećaji u obrazovanju uzrokovani pandemijom pružili su nam jedinstvenu priliku da ponovo osmislimo obrazovanje, da transformišemo način na koji djeca uče i stiču vještine kako bismo odgovorili na zahtjeve 21. vijeka“, rekla je ona, i dodala da se lansiranjem Digitalne platforme preduzimaju konkretni koraci.

Prema njenim riječima, platforma neće podržati samo kontinuitet učenja tokom pandemije, već će služiti i kao izvor kvalitetnih digitalnih alata za učenju za djecu, roditelje, nastavnike i zaposlene u školama.

Regionalna direktorica UNICEF-a za Evropu i Centralnu Aziju Afšan Kan smatra da je od ključnog  značaja da Vlada i njeni partneri utvrde kao prioritet povezivanje sve djece i mladih, uključujući one najranjivije, na internet i da se postaraju da digitalno učenje bude od značaja za svu djecu i mlade.

„Ne treba zaboraviti nastavnike i njihovo usavršavanje pošto nijedan digitalni alat ne može sasvim da zamijeni tu interakciju“, naglasila je ona.

 

AMBICIOZAN  I INOVATIVAN PRISTUP 

 

Voditeljka Microsoft-ovog programa za obrazovanje za Centralnu i Istočnu Evropu Albena Spasova podsjetila je da je platforma proistekla „Pasoša za učenje“ koji se pokazao kao moćno sredstvo da se djeci omogući obrazovanje kod kuće. Zbog toga ga je i časopis „Tajm“ izabrao za jedan od 100 najboljih izuma u 2021. godini.

„Crna Gora je jedna od 16 zemalja koje pokreću ovu platformu. U tome primjenjuje ambiciozan  i inovativan pristup  koji istovremeno i sistemski. Njime je zapravo proširen opseg platforme tako što su od nas tražena nova rješenja i što je fokusirana na potrebe učenika, a omogućena je bolja podrška sistemu obrazovanja.

O perspektivi ove strategije u ime roditelja govorila je Jelena Đurović.

Ona je istakla da je za nju od kada je postala roditelj velika dilema koliko su digitalni sadržaji koji su dostupni djeci kvalitetni, čemu djeca mogu da pristupe i koliko vremena treba da provedu pred ekranom, te da joj je pristupanje Digitalnoj školi ulilo sigurnost.

„Sadržaj je kvalitetan i daje konkretne smjernice roditeljima kako da odgovorimo izazovima koji su pred nama i na koji način pomognemo našoj djeci. Dobra stvar je što je sadržaj povezan s aktivnostima koje oni realizuju u vrtiću“, ocijenila je Đurovićka.

Nastavnik i ICT koordinator Mladen Janković  ukazao je da je ovo alat koji đacima treba da pruži drugačiji i njima bliži oblik učenja. Takođe je bitan za učenike koji mogu da izučavaju oblasti koje ih interesuju, a nisu obuhvaćene planom i programom, ali i za one koji iz nekog razloga odsustvuju iz škole, da nadomjeste propušteno.

Prema njegovim riječima,  važno je što je dosta obuka dostupno nastavnicima i mogu da ih pohađaju svojim tempom i u periodu kada njima najviše odgovara. Značajni su

sadržaji za vođenje pedagoške dokumentacije, za bezbjedno korišćenje informacionih tehnologija, za prevenciju sajber nasilja. Posebno je velika pomoć nastavniku početniku da se upozna sa svojim administrativnim obavezama na poslu.

„Korišćenjem ove platforme učenici i nastavnici su u prilici da unaprijede svoje digitalne vještine na kreativan način. Drago mi je što se izradi ove platforme pristupilo sistemski tako da je dostupna svim akterima“, naglasio je Janković.

 

KORISTAN I PREGLEDAN MATERIJAL

 

Učenica srednje škol i UNICEF-ova mlada reporterka  Ana Lazović istakla je da je njen prvi utisak o platformi pozitivan, jer je laka za korišćenje.

„Dopalo mi se što je materijal za srednjoškolce podijeljen po kategorijama, grupama kojima pripadaju što platformu čini preglednijom. Dobro je i što imam uvid u lekcije koje sam prošla do sada i one koje me očekuje pa mogu da napravim plan i organizujem učenje“, istakla je ona, i dodala: „Platforma u budućnosti treba da ima mogućnost da je ocijenimo, tj. da damo infomaciju o našem korisničkom iskustvu. Bilo bi dobro da možemo da dijelimo svoje sadržaje kako bi učestovali u njenom unapređenju“.

„Predstvaili smo danas jednu ambicioznu, ali i praktičnu viziju Vlade da obezbijedi pristup inkluzivnom i kvalitetnom obrazovanju za svako dijete. To je njihovo pravo, ali moramo da oslobodimo taj potencijal i talenat u korist kompletne zemlje“, ocijenio šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Huan Santander, koji je bio moderator ovog događaja.

Digitalna škola dostupna je sa pametnih telefona, tableta ili računara na www.digitalnaskola.edu. Svi učenici, roditelji i nastavnici joj mogu pristupiti sa edu.me email adresa..

Lj. V.

 

Back to Top