PREDSTAVLJEN PROJEKAT „UNAPREĐENJE OBRAZOVNIH PROGRAMA I USLUGA ZA MARGINALIZOVANE GRUPE“

Cilj projekta „Unapređenje obrazovnih programa i usluga za marginalizovane grupe“ je uspješnija integracija učenika sa posebnim obrazovnim potrebama i Roma i Egipćana na tržište rada, istaknuto je na današnjoj konferenciji za novinare u Centru za stručno obrazovanje na kojoj je predstavljen ovaj program. 

Predstavnica projekta Irena Bogićević kazala je da program fokusiran na tri komponenete. Prva je prilagođavanje modularizovanih  obrazovnih programa djeci sa posebnim obrazovnim potrebama i djeci RE zajednice. Druga je edukacija nastavnika u srednjem stručnom obrazovanju za rad sa ovom djecom. Naglasak će biti i na stvaranju podsticajnog okruženja, prevenciji odustajanja od školovanja i rizičnih ponašanja poput ranih brakova, prosjačenja, kao i radu sa roditeljima te djece.

Treća komponenta je povećanje efikasnosti Informacionog sistema Ministarstva prosvjete u prikupljanju, procesuiranju i interpretaciji podataka o školskom uspjehu učenika sa posebnim obrazovnim potrebama, kao i Roma i Egipćana.

„Projekat je uz pomoć Centra za stručno obrazovanje i Ministarstva prosvjete uspio da prilagodi 54 stručne kvalifikacije iz 16 modularizovanih obrazovnih programa − na drugom nivou  obrazovanja 17, na trećem 19 i na IV 18“, rekla je Bogićević.

Riječ je o obrazovnim programima: Automehnaičar, Ekonomski tehničar, Elektrotehničar računarskih sistema i mreža, Elektrotehničar za razvoj veb i mobilnih aplikacija, Frizer, Gastronom, Kuvar, Muzički saradnik, Poslastičar, Pekar, Pravno-administrativni tehničar, Prodavač, Proizvođač prehrambenih proizvoda, Tehničar automehatronike, Tehničar prodaje i Prehrambeni tehničar.

Savjetnik u Odjeljenju za istraživanje i razvoj kvalifikacija u Centru za stručno obrazovanje Dušan Bošković ukazao je da modularizovani obrazovni programi omogućavaju postupno sticanje kvalifikacija u skladu sa individualnim mogućnostima i sposobnostima učenika. Oni omogućavaju učenicima sa posebnim obrazovnim potrebama i učenicima RE populacije, kao i đacima koji iz različitih razloga ne mogu da uspješno završe punopravno stručno obrazovanje koje vodi do diplome, da polože određeni broj modula i samim tim steknu kvalifikacije drugog ili trećeg nivoa. Dobiće i sertifikate tako da mogu da se uključe u tržište rada.

Načelnica Direkcije za predškolsko i inkluzivno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Tamara Milić naglasila da ovaj projekat na najbolji način praktično primjenjuje Strategiju inkluzivnog obrazovanja.

Ona je kazala da on omogućava efikasno sprovođenje Individualno tranzicionog plana 1 (ITP1) koji omogućava bolju povezanost i saradnju osnovne sa srednjom školom i pomaže djeci da izaberu program stručnog obrazovanja koji im najbolje odgovara, kao i Individualno tranzicionog plana 2 (ITP2) koji podržava i olakšava pripremu djece za tržište rada.

Glavni korisnici ovog projekta su Ministarstvo prosvjete, Centar za stručno obrazovanje, srednje stručne škole u kojima se realizuju ove aktivnosti i porodice učenika sa posebnim obrazovnim potrebama i RE zajednice. Program  sufinansira Evropska Unija i dio je obaveza koje je Vlada Crne Gore preuzela u vezi sa pretpristupnim statusom u Evropskoj uniji.

Primjena ovog projekta počeće ove školske godine u više stručnih škola u Crnoj Gori.

Lj. V.

Back to Top