
Projekat „Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori“ započet je radi stvaranja sigurnog i podržavajućeg okruženja za svako dijete, kazala je ministarka prosvjete, nauke i inovacija prof. dr Anđela Jakšić-Stojanović na predstavljanju ovog programa u Podgorici.
Ona je naglasila da škole nisu samo mjesta za sticanje znanja, već prostori u kojima djeca grade vrijednosti, samopouzdanje i međusobno poštovanje, zbog čega je ključno da budu bezbjedna i oslobođena nasilja.
Ministarka je ocijenila da će projeta uz podršku Savjeta Evrope i Savezne Republike Njemačke unaprijediti sistem prevencije i zaštite djece, jačati saradnju svih aktera u obrazovanju i donijeti konkretne mjere za borbu protiv nasilja. Kroz istraživanja, praktične alate i edukaciju nastavnika, škole će dobiti podršku da odgovorno i efikasno reaguju na svaki oblik nasilja.
„Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija ostaje posvećeno dugoročnim promjenama koje će osigurati da škole budu sigurna mjesta rasta, učenja i međusobnog poštovanja“, istakla je ona i zahvalila svim partnerima koji su prepoznali značaj ove inicijative i iskazali spremnost da zajedno rade na njenoj realizaciji.
Projekat implementira Savjet Evrope, a finansira Savezna Republika Njemačka.
Njegova implementacija trajaće dvije godine, a započela je u decembru prošle godine. Cilj programa je unapređenje sistema za prevenciju i zaštitu djece od vršnjačkog, onlajn i drugih oblika nasilja u školama u Crnoj Gori.
Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je glavni institucionalni partner na implementaciji projekta, a planirane aktivnosti će okupiti i predstavnike drugih relevantnih institucija u oblastima obrazovanja, socijalne zaštite, zdravlja, brige o mladima, ljudskih prava, kao i predstavnike nevladinih i međunarodnih organizacija.
Zamjenik šefa Misije u Ambasadi Savezne Republike Njemačke u Crnoj Gori dr Ralf Rojš iskazao je uvjerenje da će projekat „Prevencija nasilja u školama u Crnoj Gori“ dodatno osnažiti ionako jaku reputaciju Crne Gore u oblasti ljudskih prava, te da će to, takođe, biti relevantno za proces pristupanja EU i zatvaranje poglavlja 23 o pravosuđu i osnovnim pravima.
On je podsjetio da se 2025. godine navršava 75 godina od pristupanja Njemačke Savjetu Evrope i od izrade nacrta Evropske konvencije o ljudskim pravima. „Stoga smo veoma zadovoljni što smo u prilici da podržimo Savjet Evrope i Crnu Goru u jubilarnoj godini u ovom važnom projektu“, zaključio je Rojš.
„Savjet Evrope je veoma posvećen rješavanju vršnjačkog i onlajn nasilja koji predstavljaju značajne izazove za naše obrazovne sisteme. Ova oblast je posebno značajna za Odjeljenje za obrazovanje, koje se fokusira na preventivne mehanizme, a naš projekat u Crnoj Gori odražava to opredjeljenje. Želimo da škole budu bezbjedno okruženje gdje djeca mogu da uče, razvijaju se i druže, oslobođena straha od maltretiranja ili nasilja“, istakao je šef Odjeljenja za obrazovanje Savjeta Evrope Vilano Kvirazi.
On je podsjetio i na Izvještaj Savjeta Evrope o održivim sredstvima za rješavanje i prevenciju nasilja u školama, čiji nalazi i preporuke pokazuju da je problem vršnjačkog nasilja problem cijelog društva – porodice, škole, ali i šire društvene zajednice, i da je stoga neophodno da se svi uključimo.
Šefica Programske kancelarije Savjeta Evrope u Podgorici Lejla Dervišagić naglasila je da ta kancelarija pruža podršku i partnersku saradnju Crnoj Gori kroz različite projekte u brojnim oblastima, kao što su pravosuđe, sprovođenje zakona, zaštita prava žrtava, sloboda izražavanja i sloboda medija, antikorupcija, borba protiv privrednog kriminala, kvalitetno obrazovanje za sve, antidiskriminacija, sprječavanje i borba protiv seksualne eksploatacije i zlostavljanja djece na mrežama, integracija Roma i deliberativna demokratija.
„Sve ove oblasti su međusobno povezane, a mi ćemo ih koordinirati sa novim projektom, kao i sa našim domaćim i međunarodnim partnerima i korisnicima“, naglasila je ona.
Ciljeve, aktivnosti i očekivane ishode projekta predstavila je šefica Jedinice za formalno i neformalno obrazovanje iz Savjeta Evrope Vesna Atanasova. Ona je posebno ukazala da je projektom planirano sveobuhvatno istraživanje o prevenciji nasilja u školama, koje će uključiti i onlajn nasilje, a koje će obuhvatiti učenike, kao i njihove roditelje i nastavnike, ali i predstavnike relevantnih institucija i organizacija. Ono će biti osnova za ostale projektne aktivnosti.
Konsultantkinja iz Hrvatske Svetlana Jurko održala je kratko izlaganje na temu „Socio-emocionalno učenje i dobrobit učenika“.
Delegacija Savjeta Evrope razgovarala je sa ministarskom Jakšić-Stojanović i o drugim aktivnostima, projektima i inicijativama na kojima radi Savjet Evrope u oblasti obrazovanja.
Održan je i prvi sastanak Upravnog odbora projekta, koji okuplja predstavnike ključnih institucija i organizacija, a na kojem je detaljnije analiziran plan rada i način rada i saradnje.
Lj. V.
Izvor: Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija
