U organizaciji Odjeljenja umjetnosti Crnogorske akademije nauka i umjetnosti književnik Pavle Goranović, održao je predavanje „Lirika zemlje i poezija, kao uslov djelovanja i postojanja“, kojim je obilježeno 110 godina od rođenja Radovana Zogovića.
„Malo koji pjesnik sa ovih prostora je na takav način iskusio duh vremena i
karakter prostora kao što je to Radovan Zogović. Rođen na granici, a često se i nalazio pred svakovrsnim limesima u doba kada su se sljedeća brže nego inače mimoilazila rano je došao do pogleda na svijet koji stanuje u duboko proživljenoj, etičkoj i poetičkoj saglasnosti, dosljednosti i nesalomivosti. Po osjećaju i doživljaju vremena i po sluhu za leksiku i prostor Zogović je uvjerljivi i odista posebni izdanak crnogorske zemlje. Nakon 110 godina njegovog rođenja možemo reći da je svojim djelom nadmašio sva ona mahom nenaklonjena mu vremena a da je, što samo rijetki uspijevaju, ostao trajno utemeljen u ovom podneblju. Pronikao je u srž ove zemlje kao što je ova lirika iz njenog vjekovnog jecaja i praroditeljskog grijeha ponikla“, naglasio je Goranović.
Prema njegovim riječima, za Zogovića je poezija bila uslov djelovanja i opstanka. „Ako bi se u jednoj sintagmi moglo svesti njegovo književno i životno bivstvovanje ona bi mogla glasiti: poetika bola i dostojanstva. Nije Zogović ni o čemu pisao što nije prethodno odživio ili bar žestoko bio spreman da proživi. Ideal životnog i pjesničkog jedinstva je uz tešku cijenu ostvario i ostao među onima koji su više dugovali životu nego poeziji. Znajući pjesnikovu čvrstinu nema sumnje da bi i pomislio da učini nešto drugačije. Kako samo nepredvidivim bilom vremena danas odzvanjaju njegove riječi: 'O ne umiri prije no umreš'“, ukazao je Goranović.
On je dodao da je ovaj jubilej prilika da se javnost prisjeti makar jednog dijela Zogovićevog opusa.
Važan je i doprinos CANU vrednovanju i tumačenju njegovog djela. Ova institucija je organizovala dva skupa posvećena djelu njenog istaknutog člana iz kojih su proizašli zbornici radova „Radovan Zogović pjesnik i čovjek“ i „Radovan Zogović život i stvaralaštvo“. Ove publikacije sadrže niz raznovrsnih pristupa Zogovićevom djelu.
Osim toga, ove godine je 80 godina od objavljivanja njegove prve zabranjene knjige poezije „Plameni golubovi“, te 70 godina od druge zbirke pjesama Prkosne strofe“, kao i prve pjesnikove nagrade koju je dobio od Vlade FNRJ. Zogović je, takođe, bio na čelu proslave stogodišnjice „Gorskog vijenca“.
„No važnije od svega toga je što je on neprikosnoveni stub moderne crnogorske poezije“, poručio je, uz ostalo Goranović.
Pavle Goranović (1973. godine, Nikšić) diplomirao je na Filozofskom fakultetu — Odsjek za filozofiju. Književnik je, bavi se poezijom, prozom, esejistikom. Objavio je knjige: Ornamentika noći (Cetinje, 1994), Čitanje tišine (Vrbas, 1997), Knjiga privida (Podgorica, 2002), Kako mirišu knjige (Zagreb, 2008), Tin Ujević i Crna Gora (Zagreb, 2008), Cinober (Sarajevo, 2009), Grad punog mjeseca (Cetinje, 2014) i Imena čežnje (Podgorica, 2015). Za književno stvaralaštvo dobio je niz priznanja i nagrada: Prva nagrada Jugoslovenske poezije mladih 1996. godine, Nagrada „Risto Ratković”, za najbolju knjigu poezije objavljenu u Crnoj Gori, BiH, Srbiji i Hrvatskoj — za 2009. godinu, Nagrada „Vito Nikolić” za najboljeg crnogorskog lirika u 2010/2011. godini, Državna nagrada „Miroslavljevo jevanđelje” u 2014. godini za najbolje književno, istoriografsko, etnografsko i publicističko djelo objavljeno u Crnoj Gori u prethodne tri godine, Nagrada Udruženja književnika Skadra 2017. Knjige i književni radovi prevođeni su mu na više jezika. Zastupljen je u brojnim antologijama crnogorske i eksjugoslovenske poezije i kratke priče, te u antologijama New European Poets (Sjedinjene Američke Države), Antologiji poezije slovenskih zemalja itd. Bio je predstavnik Crne Gore u Komitetu za obrazovanje pri Savjetu Evrope u Strazburu, kao i član Nacionalnog savjeta za kulturu i Savjeta za kvalifikacije. Predsjednik je Upravnog odbora Foruma slovenskih kultura, međunarodne organizacije čije je sjedište u Ljubljani. Magistrirao je na temi „Tin Ujević i ekspresionizam“ pod mentorstvom akademika Tonka Maroevića. Angažovan je na predmetu Savremena poezija na Fakultetu umjetnosti UDG. Direktor je Zavoda za udžbenike i nastavna sredstva. Goranović je bio savjetnik predsjednika Vlade Crne Gore, direktor Zavoda za školstvo Crne Gore, ministar kulture, poslanik u Skupštini Crne Gore i predsjednik Odbora za prosvjetu, nauku, kulturu i sport. Za vanrednog člana Crnogorske akademije nauke i umjetnosti izabran je 18. decembra 2015. godine.
O. Đ.