Obrazovanju odraslih u Crnoj Gori posvećuje se velika pažnja, a jedan od prioriteta je povećanje stope učešća odraslih u programima cjeloživotnog učenja, zaključeno je na Završnoj konferenciji “Profesionalizacija u obrazovanju odraslih” u Podgorici.
Otvarajući konferenciju, ministar Šehović je kazao da se Crna Gora za relativno kratak period uključila u evropske tokove primjenjujući savremena dostignuća u oblasti obrazovanje odraslih. On je istakao da je u cilju približavanja nacionalnih vrijednosti evropskim standardima nužno ostvariti međuresornu saradnju i kreirati ambijent koji će institucije sistema, kompanije i preduzeća, kao i ustanove NVO sektora učiniti organizacijama koje uče.
„Crna Gora mora imati zaposlene visoke stručnosti, koji mogu stati rame uz rame sa zaposlenima u zemljama Evropske unije. Zato se u narednom periodu od sistema obrazovanja odraslih očekuje mnogo, jer je on mehanizam brzog usmjeravanja na poslove kojim se podstiče društveni i ekonomski rast i razvoj“, naglasio je minisatr Šehović i dodao da su to uslovi koji zahtijevaju od zaposlenih visoku sposobnost i spremnost za brze promjene radnih mjesta, kao i aktivno učešće u programima cjeloživotnog učenja.
„Stoga je jedan od pet prioritetnih ciljeva Strategije obrazovanja odraslih povećanje kompetencija zaposlenih u cilju postizanja bržeg privrednog rasta“, zaključio je on.
Ukazavši da je ovaj skup organizovan u okviru 16. Dana obrazovanja odraslih, direktor Centra za stručno obrazovanje Duško Rajković rekao je da je Centar za stručno obrazovanje kao nosilac projekta “Nacionalni koordinator za učenje odraslih, radni plan: Crna Gora”, koji je realizovan od novembra 2015. godine do novembra 2017. godine, uspio da donese značajna dokumenta i alate za podršku obrazovanju odraslih.
On je podsjetio da je Centar 2016. godine izdao Vodič kroz sistem neformalnog obrazovanja odraslih, u kome su objedinjene informacije o svim provajderima ove vrste obrazovanja na nivou Crne Gore, kao i da je otvoren internet portal koji se odnosi na obrzovanje odraslih.
Prema njegovim riječima, u Crnoj Gori radi oko 100 provajdera obrazovanja odraslih čiji su sertifikati cijenjeni i u zemljama Evropske unije.
Načelnica Direkcije za stručno obrazovanje u Ministarstvu prosvjete Zora Bogićević ukazala je na strateške dokumente kojima je uređena ova oblast obrazovanja.
Ona je naglasila važnost motivisanja pojedinca za stalno učenje, prilagođavanja sistema obrazovanja potrebama pojedinca, kao i kontinuirano profesionalno savjetovanje.
Nacionalna koordinatorka za učenje odraslih Gordana Bošković predstavila je komparativnu analizu u obrazovanju odraslih i Izvještaj ekspertske grupe na ovu temu.
Učesnici Konferencije su, pored predstavnika Ministarstva prosvjete i Centra za stručno obrazovanje, i predstavnici Ministarstva rada i socijalnog staranja, Ministarstva sporta, Zavoda za izvršenje krivičnih sankcija i dr.
Lj. V.