Ministar prosvjete dr Damir Šehović i predsjednik Privredne komore Velimir Mijušković potpisali su danas Sporazum o saradnji Ministarstva prosvjete i Privredne komore − zajedno do dodatnog kvaliteta srednjeg stručnog obrazovanja čiji je cilj unapređivanje praktičnog obrazovanja i podsticanje učenja kroz rad. Potpisnici će zajedno raditi na stvaranju uslova za razvijanje vještina i kompetencija učenika relevantnih za tržište rada, što će doprinijeti kvalitetu i efikasnosti srednjeg stručnog obrazovanja
„Obazovnog sistema koji će biti više u funkciji ekonomskog i društvenog razvoja ne može biti bez kvalitetnije saradnje poslodavaca i obrazovanja, bez promocije stručnog obrazovanja, bez podsticaja svim poslodavcima koji učestvuju u dualnom obrazovanju, kao i bez praćenja učenika i njihove karijere u stručnim školama koje pohađaju, a sve to i još dosta toga definiše ovaj sporazum“, kazao je ministar prosvjete Šehović.
On je ukazao da je Ministarstvo prosvjete započinjanjem javne rasprave povodom izmjena osam zakona iz oblasti obrazovanja otpočelo sveobuhvatnu reformu našeg obrazovnog sistema sa ciljem da stvori efikasniji, kvalitetniji, ali i dostupniji obrazovni sistem, kako bi se školovali oni koji znaju a ne oni koji imaju.
“Važan segment te reforme je reforma stručnog obrazovanja zato što cijenimo da obrazovni sistem treba više da bude u funkciji ekonomskog i ukupnog društvenog razvoja naše države, a takvog obrazovnog sistema ne može biti bez kvalitetnog stručnog obrazovanja. Narednih dana biće raspisan konkurs za stipendiranje 80 deficitarnih kvalifikacija u Crnoj Gori, čime na simboličan način pokušavamo da promovišemo važnost stručnog obrazovanja i na konkretan način podstičemo učenike koji su voljni da upišu srednje stručne škole koje će rezultirati produkcijom kadra koji će biti sposoban za tržište rada“, naglasio je ministar Šehović.
On je izrazio zahvalnost i poštovanje za spremnost Privredne komore da zajedno sa Ministarstvom unapređuje obrazovni sistem kako bi školovali kadar za tržište, a ne za biro rada.
Predsjednik Privredne komore Velimir Mijušković rekao je da Sporazum precizno definiše zajedničke aktivnosti u vezi sa obrazovanjem i ukazao na važnost uključivanja privrede u sistem obrazovanja, prvenstveno putem iskazivanja potreba za kadrovima, jer je jedan od velikih problema danas neusklađenost kadrova sa potrebama tržišta rada. I to nije to samo specifičnost u Crnoj Gori.
“Zajednički treba da ukažemo na to koji su to kadrovi neophodni privredi, industriji, uslugama, a obrazovni programi treba da budu prilagođeni potrebama privrede na određenim područjima, tj. opštinama. I do sada je bilo pokušaja da se učenci podstiču da završavaju programe koji su vezani za privredu na određenom području. Sa Ministarstvom prosvjete realizovali smo program stipendiranja tih učenika koji je djelimično dao rezultate, ali ne u očekivanoj mjeri. To ne znači da nećemo to ponoviti. S druge strane, treba razmisliti i o tome da Vlada daje određene podsticaje kompanijama koje podstiču školovanje kadrova za njihove potrebe i kasnije ih zaposle”, istakao je Mijušković. On je naglasio da dopune obrazovnih zakona koje regulišu dualno obrazovanje treba da definišu i licenciranje preduzeća koje imaju potencijal za tako nešto i pojedinaca koji mogu da se uključe u obrazovanje tih kadrova tokom školovanja.
Lj. V.