Predsjednik Mense Crne Gore Marko Lakić i dekan Medicinskog fakuleta prof. dr Miodrag Radunović potpisali su sporazum o saradnji koji će studentima i zaposlenima tog fakulteta omogućiti učešće u aktivnostima ove organizacije.
Kako je pojasnio dekan Radunović za „Prosvjetni rad”, Mensa je međunarodna organizacija sa samo jednim uslovom za članstvo - rezultatom na standardizovanom IQ testu višim od 98% ukupne populacije, a to znači da je koeficijent inteligencije (IQ) veći od 130 po Vekslerovoj ili 148 po Katelovoj skali. Njega može da položi samo 2% ukupne populacije. Mensa širom svijeta okuplja hiljade osoba čija utvrđena inteligencija spada u navedenih 2% opšte populacije, s ciljem upoznavanja, druženja i učestvovanja u različitim aktivnostima.
Medicinski fakultet i Mensa su se sporazumom obavezali da uspostave, unapređuju i promovišu saradnju kroz zajedničke aktivnosti koje će doprinijeti ostvarenju individualnih ciljeva obje strane.
Kroz konsultacije identifikovaće oblasti i prioritete saradnje, kao i konkretne aktivnosti, u duhu zajedničkog interesa i međusobnog razumijevanja. Sporazum se zasniva na principima partnerstva, transparentnosti i odgovornosti.
Mensu su osnovali advokat Ronaldo Beril i naučnik dr Lens Ver u Engleskoj sa osnovnom idejom da njeni članovi postaju isključivo osobe sa visokim stepenom inteligencije.
„Kroz kontakte sa Markom Lakićem željeli smo da napravimo kontinuiranu saradnju i zato smo se odlučili da potpišemo ovaj sporazum. U Prethodnom periodu Medicinski fakultet je kroz ustupanje amfiteatra za testiranje kandidata otvorio prostor studentima, saradnicima i nastavnicima Medicinskog fakulteta da učestvuju u ovom interkulturalnom izazovu.
Ovim je stvorena mogućnost testiranja studenata Medicinskog fakulteta i uključivanja u ovu organizaciju, da kao osobe visokih IQ potencijala kroz zajedničke projekte promovišu stimulativne intelektualne i društvene aktivnosti i unaprijede ljudsku inteligenciju radi dobrobiti svih”, naveo je Radunović.
On je istakao da su studenti Medicinskog fakulteta intelektualna elita društva i budućnost zdravstvenog sistema Crne Gore, a time i nosioci razvoja društva u cjelini. „Među njima danas ima članova Mense i njhov IQ je potencijal za ostvarivanje vrhunskih rezultata, što će potvrditi vrijeme. Upravo ovi mladi ljudi utiču na razvoj i napredak zdravstvenog sistema, nauke i istraživanja kako bi odgovorili zahtjevima vremena. Kada jedna visokoškolska institucija ima ovakav potencijal lako je odgovoriti izazovima sa kojima se suočavamo”, naglasio je dekan Radunović.
O. Đ.