Potpisan sporazum o početku projekta „Nastavnik za 21. vijek“: PREKO 400.000 EURA ZA JAČANJE KAPACITETA

Ministar prosvjete dr Damir Šehović i direktorica Britanskog savjeta Vanja Madžgalj potpisali su danas u prisustvu ambasadorke Velike Britanije Alison Kemp sporazum o početku projekta „Nastavnik za 21. vijek“, koji je vrijedan preko 400.000 eura. Kroz ovaj program biće obučeno 4.556 nastavnika osnovnih škola za vještine kritičkog mišljenja, rješavanja problema i kodiranja. Ovim sporazumom proširuje se saradnja na postojećem projektu „Škole za 21. vijek“, koji finansira britanska vlada, a koji se sa Britanskim savjetom realizije već tri godine.

Prema riječima Šehovića,  Vlada je za ovaj projekat izdvojila oko 250.000 eura, dok je ostatak sredstava obezbijedio Britanski savjet. On je kazao da će projekat trajati dvije godine, kao i da je ideja da kroz obuke nastavnici ovladaju vještinama koje su potrebne za nastavu 21. vijeka, te da stečeno znanje prenesu na učenike uzrasta od šest do petnaest godina.

„Vjerujem da će ove obuke biti interesantne našim prosvjetnim radnicima koji su i u ovim, posebnim uslovima, pokazali da su spremni za digitalizaciju u obrazovanju“,  istakao je ministar.

On je ukazao da je ovim sporazumom produžena i saradnja na projektu „Škole za 21. vijek“, koji je, već dao sjajne rezultate.

„Ovaj projekat omogućio je našoj djeci da osnuju mikrobit klubove i po prvi put koriste mikrobit uređaje. Vjerujem da je to bio odličan korak, budući da je mikrobit zainteresovao veliki broj učenika koji su ostvarili zavidne rezultate u njegovoj primjeni“, ocijenio je Šehović, i dodao da će do kraja 2021. godine sve škole u Crnoj Gori imati određeni broj mikrobit uređaja, te da će ih ukupno u našim školama biti oko 4.000. Dodatno, kroz novi projekat, svi klubovi za kodiranje osnovnih škola biće opremljeni osnovnim dodacima mikrobita u cilju kvalitetnijeg i kompleksnijeg programiranja kao vannastavne aktivnosti.   

„Na ovaj način pokazujemo odgovoran odnos prema izazovima koji su pred nama, jer oba projekta imaju za cilj da mladu populaciju pripreme za vrijeme koje dolazi, a koje će biti drugačije u odnosu na ovo kojem danas svjedočimo“, poručio je on.

Ministar je naglasio da ovo nije jedini projekat kada je riječ o digitalizaciji u obrazovanju, te podsjetio da je nedavno sa kompanijom M:tel potpisan sporazum vrijedan oko 250.000 eura kojim je predviđena izrada digitalnih udžbenika za prvi razred osnovne škole iz gotovo svih predmeta, kao dopuna udžbenicima. Plan je da budu u funkciji naredne školske godine, a naziv projekta je „Digitalna učionica“.

Ambasadorka Kemp je rekla da projekat „Škole za 21. vijek“ ima za cilj da mlade ljude uči vještinama koje će im biti potrebne kako bi bili aktivni članovi našeg budućeg digitalnog društva. Ona je zahvalila Vladi Crne Gore što je prepoznala značaj ovog projekta i dala podršku za njegov nastavak.

Direktorica Britanskog savjeta u Crnoj Gori Vanja Madžgalj istakla je da današnje potpisivanje Sporazuma predstavlja novo poglavlje u uspješnoj saradnji Ministarstva prosvjete i Britanskog savjeta.

„Danas, kada se svijet suočava sa zdravstvenom, društvenom i finansijskom krizom, naše partnerske institucije odlučile su da izdvoje značajnu sumu novca kako bismo na sistemski način pristupili modernizaciji nastave i nastavnicima omogućili da steknu ključne vještine koje su za neophodne za modernu nastavu 21. vijeka. Sporazum koji smo danas potpisali zapravo predstavlja širenje projekta ’Škole za 21 vijek’, zato što su Vlada i Ministarstvo prosvjete uvidjeli da je investicija u razvoj digitalnih vještina i inovacija ulaganje u budućnost  i razvoj crnogorskog društva i ekonomije“,  rekla je Madžgalj.

Ona je ukazala da se ovaj projekat bavi upravo vještinama neophodnim za 21. vijek, te da je uloga obrazovnog sistema da iznjedri nove generacije radne snage koje će odgovoriti izazovu nove digitalne ekonomije.

Pripremne aktivnosti za projekat „Nastavnik za 21. vijek“ počeće narednih dana,  a obukama nastavnika prethodiće razvijanje baze lokalnih trenera koji će nastavnicima pružiti kvalitetnu obuku.

 

 

Back to Top