Crnogorska naučnoistraživačka i inovaciona zajednica ravnopravno i uspješno učestvuje u jednom od najznačajnijih programa Evropske unije za finansiranje istraživanja i inovacija vrijednom 95 milijardi eura – programu Horizont Evropa. Crna Gora je pristupila ovom okvirnom programu EU za istraživanje i inovacije (2021-2027) u decembru prošle godine, a učešće Crne Gore u njemu je ključno za rast i dalji razvoj crnogorske nauke i inovacija u skladu sa evropskim vrijednostima i naporima.
„Učešće Crne Gore u programu Horizont Evropa je vjerovatno najintenzivniji oblik saradnje Crne Gore sa EU i u velikoj mjeri doprinosi jačanju znanja i iskustva domaćih istraživača i stvara bolje mogućnosti za njihov dalji rad”, kazala je ministarka nauke i tehnološkog razvoja Biljana Šćepanović na prvom sastanku Horizont Evropa Zajedničkog odbora za istraživanje i inovacije EU i Crne Gore.
Ona je istakla da je Crna Gora veoma posvećena učešću u programu i uključivanju crnogorskih aktera u najsavremenije istraživačke i inovacione projekte, te da je fokus Crne Gore i optimalno korišćenje mogućnosti Horizont Evropa programa za implementaciju prioriteta pametne specijalizacije (S3).
Šćepanovićeva je napomenula da je naša zemlja napravila značajan iskorak u implementaciji S3 u prethodnom periodu, kao i to da zemlje Zapadnog Balkana takođe napreduju u tom procesu, te da se stvara dobra osnova za jačanje regionalne saradnje.
„Fokusiranje inovacionih kapaciteta na specifične prioritete S3 i jasna institucionalna i programska osnova za inovacije otvaraju širok spektar mogućnosti saradnje, posebno sa zemljama koje dijele iste prioritete, gdje možemo iskoristiti naše komparativne prednosti i kreirati mnogo zajedničkih inicijativa, posebno unutar Horizont Evropa”, saopštila je Šćepanovićeva i dodala da je sigurna da ćemo zajedničkim radom doprinijeti postizanju zapaženih rezultata u programu, jer Crna Gora ima naučni i inovacioni potencijal koji treba u potpunosti iskoristiti.
Na sastanku Horizont Evropa Zajedničkog odbora za istraživanje i inovacije, predstavljeno je učešće Crne Gore u različitim aktivnostima Horizont Evropa programa, razmatrana je podrška na nacionalnom nivou u cilju unapređenja učešća Crne Gore u programu kao i budući planovi za kvalitetno korišćenje svih raspoloživih instrumenata u okviru ovog fonda, saopšteno je iz novoformiranog Ministarstva nauke i tehnološkog razvoja.
Ruta Zarnauskaite, šefica za pridruživanje programu Horizont Evropa u Generalnom direktoratu za istraživanje i inovacije Evropske komisije, kazala je da je učešće Crne Gore u ovom programu značajno postignuće i pohvalila uspjeh naše naučnoistraživačke zajednice u prvoj godini učešća. Naglasila je da moramo biti sigurni da nam nauka i inovacije pomažu i čine život, ne samo održivim, već čak i mogućim u nekim oblastima naročito imajući u vidu i da treba da doprinesu dugoročnom socio-ekonomskom poboljšanju regiona Zapadnog Balkana koji je ozbiljno pogođen pandemijom Covid-19.
Pored sastanka Zajedničkog odbora, predstavnici Evropske komisije iskoristili su posjetu Crnoj Gori da sa ministarkom nauke i tehnološkog razvoja na bilateralnom sastanku razgovaraju o prioritetima i planovima Crne Gore u oblastima istraživanja i inovacija u narednom periodu. Takođe, predstavnici Evropske komisije su se sastali sa najvažnijim akterima u oblasti istraživanja i inovacija koji su već ostvarili rezultate u Horizont Evropa programu, kao i prethodnom, Horizont 2020 programu.
O. Đ.