Izabrani su pobjednici nagradnog konkursa „Maskota po mjeri“ koji je Zavod za metrologiju organizovao od 21. aprila do 18. juna, u cilju podrške kampanji „Ostani doma“. Učestvovala su djeca do 12 godina.
Prema ocjeni žirija (predsjednik dr Milun Lutovac, profesor Fakulteta umjetnosti na Univerzitetu Donja Gorica, te predstavnice Zavoda za metrologiju Gordana Bajić i Tamara Bošković-Begenišić), prva nagrada dodijeljena je Veljku i Nikolini Škuletić (devet i šest godina) iz Podgorice za rad pod nazivom „Metrik“.
U obrazloženju žirija, pored ostalog, stoji da se ta instalacija sastoji od uzajamno sastavljenih, raznovrsnih materijala iz svakodnevne upotrebe, lišenih narativnog karaktera. Spoj međusobno divergentnih elemenata čine ovu umjetničku kreaciju i, konceptualno i, spiritualno uspješnom.
Drugo mjesto pripalo je Mini Lukolić (osam godina) iz Bara koja je izradila makete sata i metra.
Žiri je u svom obrazloženju ukazao da su ovi radovi dio maketarstva, jedne po svemu specifične profesije, ali i hobija, kojim se bave izuzetno kreativni ljudi, čija mašta i vješte ruke predmete obične upotrebne vrijednosti, pretaču u estetske kategorije (suvenir, maketa, minijatura…).
Trećeplasirani je Dejan Cvijanović (deset godina) iz Teslića (Republika Srpska).
Kako ističe žiri, Cvijanović je iznošenjem svoje kreacije u otvoreni prostor, istoj dodao iluziju pokreta (kibernetička umjetnost), to jest, neophodnu manipulaciju, nastalu ljudskim reakcijama u prostoru, što ovaj rad čini, u ukupnom doživljaju, potpuno usaglašenim sa zadatim tematskim okvirima i ciljevima konkursa.
Dodijeljene su i dvije specijalne nagrade − Petru Jašoviću iz Berana i Sari Kopitović iz Podgorice.
Ove nagrade, kako je naveo predsjednik žirija Lutovac, odabrane su zbog posebno inovativnog tumačenja teme, kao i truda, koji je morao biti uložen da bi se došlo do originalnog rješenja.
Za osvojeno prvo mjesto nagrada je polaroid fotoaparat, za drugo akciona kamera i društvena igra, kao i knjiga uz školski pribor za treće mjesto.
Na konkursu je učestvovalo 119 djece iz Podgorice, Tuzi, Nikšića, Danilovgrada, Cetinja, Ulcinja, Bara, Tivta, Kamenara, Herceg Novog, Igala, Pljevalja, Berana i Plava. Ukupno je stiglo 130 radova, a osim iz Crne Gore, Zavodu su stigli i radovi iz Vladičinog Hana i Čačka iz Srbije i Teslića iz Republike Srpske.
Cilj konkursa bio je podsticanje učenja i zabave kroz kreativne aktivnosti, kao i podizanje svijesti o značaju metrologije. Učešćem na konkursu djeca su mogla vrijeme koje provode kod kuće da ispune zabavnim sadržajem i ujedno da nauče više o mjerenjima i Međunarodnom sistemu jedinica (SI).
Lj. V.