Počelo je rušenje objekta starog hercegnovskog vrtića na Savini i pripremni radovi za novi objekat Vrtića. Gradnja će početi u narednih mjesec dana.
„Rok završetka je godinu dana, te očekujemo dolazak djece u prostorije tokom naredne školske godine. Vrtić će biti kapaciteta za oko 150 djece“, saopštili su ministar prosvjete dr Damir Šehović i direktor direktorata u Ministarstvu ekonomije Marko Radulović.
Kako je saopšteno, procijenjena vrijednost je oko 2,4 miliona eura, od čega će radovi koštati oko 2,2 miliona, dok je za opremanje objekta predviđeno oko 200.000 eura. Prethodno rješavanje problema klizišta značilo je investiciju od oko 620.000 eura. Što znači je riječ o ukupnoj investiciji od oko tri miliona eura.
„U novom vrtiću, predviđeno je devet prostorija sa toaletima za boravak djece, tri kancelarije za upravu vrtića, kuhinjski blok, tehničke i pomoćne prostorije, multifunkcionalni hol, odnosno sala za fizičke aktivnosti, toalet za djecu sa posebnim potrebama, dvorište i parking prostor za zaposlene. Ono po čemu je ovaj projekat tako karakterističan, jeste činjenica da je rađen u fazama, kroz nekoliko projekata. Naime, gradnja vrtića zahtijevala je prvo rješavanje problema klizišta na Savini, koje je u saradnji sa Upravom javnih radova sanirano u prethodnom periodu. Dodatna obaveza bila su ispitivanja u procesu sanacije klizišta. Potpuno odvojeno od toga čekala nas je procedura projektovanja i izgradnje faktički novog objekta. No, ono što je važno da smo sve te procedure sproveli na zakonom propisan način i da će Herceg Novi dobiti jedan od najljepših i najmodernijih vrtića u Crnoj Gori, a ovo je ujedno i najznačajniji projekat u oblasti obrazovanja u ovoj opštini“, rekao je Šehović.
Ova totalna rekonstrukcija izvodi se kroz Program energetske efikasnosti u javnim zgradama sa Njemačkom razvojnom bankom, kojim koordinira Ministarstvo ekonomije, a najveći korisnik je Ministarstvo prosvjete i objekti obrazovanja. Projekat je podijeljen u dvije faze, a ukupna vrijednost je oko 35 miliona.
„Prva faza je počela sa realizacijom 2012. godine i trajala je do kraja 2015. godine i ona je uključivala 20 osnovnih i srednjih škola i jedan studentski centar i bila je vrijedna oko 15 miliona eura. Druga faza počela je sa implementacijom 2016. godine i planirana je do kraja 2020, a uključuje 13 obrazovnih objekata“, naglasio je Radulović.
Dakle, u okviru ovog projekta vrši se primjena mjera energetske efikasnosti u 33 obrazovne ustanove.
„Uz aktuelnu gradnju vrtića u Rožajama, te gradnju vrtića u Pljevljima i Bloku 6 koja počinje u narednih mjesec dana, siguran sam da ćemo jednakim tempom nastaviti sa značajnim projektima u predškolskom obrazovanju i obrazovanju uopšte. Zato cijenim da će prosvjeta biti kako mjesto novih projekata, tako i mjesto koje će činiti sve da, kroz te projekte, bude važan element oživljavanja privrednih aktivnosti“, zaključio je Šehović.