Studentski parlament Univerziteta Crne Gore (SPUCG) organizovao je panel diskusiju na temu „Studentski servis”, tj. djelatnost posredovanja Studentskog servisa, prije svega, obrada tržišta studentskog rada i pronalaženje studentskih poslova koji akademcima daju priliku da zarade. Veliki broj studenata tako neposredno, svojim radom i trudom, dođe do novčanih sredstava koja im omogućavaju bolji standard studiranja, rečeno je na skupu.
Po ugledu na studentske servise iz regiona, i na modele koji već postoje koji su dio istraživanja SPUCG o načinu rada i funkcionisanja servisa, otvorena je ova priča kroz panel na kojem su govorili ministarka prosvjete, nauke, kulture i sporta prof. dr Vesna Bratić, vršilac dužnosti generalnog direktora Direktorata za rad Jevrosima Pejović, vršilac dužnosti direktora Uprave prihoda i carina Aleksandar Damjanović, dok je moderator bio generalni sekretar SPUCG Andrej Vukčević.
Bratićeva je isakla da studenti treba da budu slobodni, spremni da ukažu na sve probleme sa kojima se susreću u ovom društvu.
Ona je istakla da prepoznaje značaj studentskog servisa, ali se u svom obraćanju više osvrnula da studenti trebaju da imaju svoja prava, koja će im garantovati zaposlenje i obezbjeđivanje egzistencije za njihove potrebe tokom studija i nakon završetka. Kada je u pitanju uspostavljanje studentskog servisa Bratićeva je naglasila da je to pitanje na kome će se svakako raditi, da li kroz izmjenu postojeće legislative ili donošenje novih zakona.
Jevrosima Pejović pozdravila je osnivanje studentskog servisa i istakla da je ta ideja već postojala mnogo ranije. Ona je ukazala da bi Zavod za zapošljavanje Crne Gore mogao biti nosilac organizovanja studentskog servisa. Osvrćući se na sezonsko zapošljavenje, koje je prema njenom mišljenju bilo značajno za studente, Pejovićeva navodi da bi izmjene zakona i usklađivanje legislative iziskivale mnogo vremena i da bi se na tome moralo raditi dosta dugo.
Aleksandar Damjanović ističe da je tema koju je pokrenuo Studentski parlament višestruko značajna i vidi je kao entuzijazam mladih. Svakako podsjeća da je u periodu 80 –ih godina kada je bio on student, postojao ovakav vid zapošljavanja i da je bio korisnik istog. Damjanović smatra da bi studentki servis imao veliku ulogu u današnjem sistemu studiranja i da je on kao neko ko bi ispred Uprave prihoda i carina, bio spreman da ponudi realan i prihvaljiv model poreskih olakšica prema poslodavcima. Na taj način sigurno bi smo imali postrek i stimulans za zapošljavanje studenata od strane poslodavaca.
Između ostalog napomenuo je da su izmjene zakona svakako značajne, pa čak i donošenje novog zakona koji bi regulisao ovo pitanje.
Na kraju panela postavljena su pitanja i dati komentari koji su se odnosili na to da je osnivanje studentskog servisa ideja koja treba da dobije punu podršku i da je uporedna praksa zemalja regiona da se studentski servisi nalaze u sklopu univerziteta. Takođe da studentski servisi igraju značajnu ulogu ne samo u zapošljavanju studenata, već i u posticanju i razvoju karijernih vještina, sticanju ličnih i profesionalnih kompetencija, znanja, vještina.
Priredila: O. Đ.