Prva faza projekta “Škole za 21. vijek”, koje je prošle godine primjenjivana u deset osnovnih škola u Crnoj Gori, bila je veoma uspješna. Njegova promjena nastavljena je i ove godine, a u program je uključeno još deset novih škola, kojima su na ozvaničenju nastavka u Ministarstvu prosvjete u Podgorici, uručeni mikrobit računari.
Ovaj program realizuje Britanski savjet uz podršku Ministarstva prosvjete, a u prvoj fazi dodijeljeno je 300 mikrobit računara.
Direktorica Direktorata za predškolsko Arijana Nikolić-Vučinić zahvalila je Britanskom savjetu što je ovim projektom omogućio učenicima da se upoznaju sa mikrobit računarima.
Ona je rekla da upotreba mikrobita nema za cilj da od djece napravi programere, već mlade ljude koji će kreativno i kritički razmišljati i riješavati probleme. Naglašavajući da učenik pri izlasku iz osnovne škole, pored čitalačke i matematičke pismenosti, mora posjedovati i digitalnu pismenost, Nikolić-Vučinić je ukazala da će korišćenje mikrobit računara poboljšati kvalitet digitalne pismenosti.
Direktorica British Council-a za Zapadni Balkan Kler Sirs govorila je o kontekstu
programa “Škole za 21. Vijek” i pojasnila da je on dio petogodišnjeg projekta koji se bavio novim tehnologijama i obrazovanjem, a koji je uključio sve relevantne strane da zajedno prepoznaju koje su vještine potrebne budućim generacijama. Ona je naglasila da se pitanje digitalizacije dugoročno može unaprijediti samo kroz obrazovni sistem.
Direktorica British Council-a za Crnu Goru Vanja Madžgalj istakla je da vrijeme u kojem živimo diktira kuda obrazovanje treba da se kreće, a to je formiranje vještina za ekonomiju 21. vijeka. Naime, nova ekonomija zahtIjeva generacije koje će biti kreativne, fleksibilne i sposobne, ne samo da koriste tehnologiju, već i da stvaraju nove sadržaje i rješenja. Upravo, mikrobit daje šansu učenicima uzrasta od 10 do 14 godina da uđu u svijet programiranja i u konačnom, budu krativni nosioci ekonomskog razvoja.
Madžgalj je ukazala na ulogu direktora obrazovnih ustanova u ovom procesu, a to su, pored ostalog: razmijevanje ključnih vještina i ishoda učenja, kreiranje pozitivnog ambijenta za kontinuiranu primjenu u svim predmetima, mapiranje ključnih vještina kroz predmetbne programe, monitoring i podrška nastavnicima, mjerenje ishoda, obezbijeđivanje dugoročnosti ove inicijative i preuzimanje odgovornosti za ostvarivanje ciljeva.
O pozitivnim iskustvima tokom ovog programa govorili su nastavnici osnovnih škola „Vuk Karadžić“, Berane (Milun Čukić) i “Risto Ratković” (Milena Kuč i Elza Numanović), čiji su timovi učenika osvojili treće, odnosno četvrto mjesto na regionačnom takmičenju u okviru Sajma novih tehnologija u Beogradu.
Milun Čukić je istakao je primjenom ovog programa povećana motivisanost učenika, više su angažovani, aktivniji su, samostalno istražuju i trude se da sami rješavau neke probleme. Ovo je, prema njegovom mišljenju dobar način da djeca uče programiranje u osnovnoj školi
Nastavnice Milena Kuč i Elza Numanović pokazale su da se mikrobit računari mogu primjenjivati i u nastavi drugih predmeta, osim informatike, u ovom slučaju crnogorskog jezika i književnosti i muzičke kulture. One su navele prednosti ovog načina rada. Pored ostalog, pojačano je samopouzdanje učenika, pokrenut je njihov stvaralački potencjal, osnažen preduzetnički duh, učenje je postalo dinamično, nova je atmosfera u učionici, učencii su više zainteresovani, razmišljaju samostalno i na inovativan način rješavaju probleme, kreativni su, unaprijeđena je komunikacija, aktivirani su pasivni đaci. Takođe su i nastavnci unaprijedili način rada i kompetencije.
Učenici OŠ „Vuk Karadžić“ − Miro Marjanović i Milo Šekularac predstavili su projekat „Plastenik“, sa kojim su osvojili treće mjesto, a đaci OŠ „Risto Ratković“, Bijelo Polje − Milica Marković i Marko Marković svoj rad „Jezička igrica“ sa kojim su osvojili četvrto mjesto, kao i specijalnu nagradu žirija za najkreativniji i projekat predstavljen na takmičenju.
Mikrobit računari uručeni su osnovnim školama: “Maksim Gorki”, Podgorica, “Salko Aljković”, Pljevlja, “Njegoš”, Cetinje, “Radomir Mitrović”, Berane, “Božidar Vuković Podgoričanin”, Podgorica, “Marko Nuculović”, Ulcinj, “Srbija”, Bar, “Mileva Lajović-Lalatović”, Nikšić, “Dašo Pavičić”, Herceg Novi i “Dušan Obradović”, Žabljak.
Lj. V.