Potpisivanjem memoranduma između Britanskog savjeta, Ministarstva prosvjete i Zavoda za školstvo, otvoren je prijekat “Škole za 21. vijek” u okviru kojega će u naredne tri godine biti dodijeljeno 4.000 mikrobit džepnih računara, zahvaljujući čemu će ih imati svaka osnovna škola u Crnoj Gori, a za njihovo korišćenje biće obučeno 700 nastavnika. Takođe će biti unaprijeđen predmetni program Informatika sa tehnikom i radiće se na razvijanju kritičkog mišljenja u školama.
Ovaj projekat je dio šireg programa Britanskog savjeta „Škole za 21. vijek“ koji se odnosi na Zapadni Balkan, a u čiju realizaciju britanska vlada usmjerava 10 miliona funti. Njegova realizacija ima za cilj da više od milion učenika Zapadnog Balkana, uzrasta 10 do15 godina, ovlada vještinama kritičkog mišljenja, rješavanja problema i vještinom kodiranja.
Ukazujući da djeca iz škola neće izlaziti samo informisana, a bez ideja, ministar prosvjete dr Damir Šehović istakao je da je uloga škola da od djece načine inovatore koji će biti u stanju, ne samo da stiču potrebna znanja i vještine koji se podrazumijevaju nastavnim planom i programom, nego se neće plašiti da razmišljaju i van ustaljenih šablona i obrazaca, jer su svi oni djeca tzv. Z generacije.
“To znači da su rođeni i odrastaju u digitalnom dobu, pa se i ne sjećaju vremena prije mobilnih telefona i društvenih mreža, zbog čega je za njih biti “cloud” odnosno “u oblaku” prirodna stvar. Virtuelna radost je mjesto gdje ova generacija rješava probleme, gdje uči, ali i izgrađuje svoj karakter”, kazao je Šehović, i dodao: “Zato i nećemo okretati glavu, već raditi na obrazovanju u kome će tabla i kreda, ali i dobra knjiga, zauzimati i dalje mjesto koje im pripada, ali ćemo paraleno biti svjesni da moderno doba u kojem živimo traži nov – moderan način razmišljanja ali i učenja”.
Ministar je ukazao da mikrobit računar zapravo omogućava korišćenje djelova hardvera preko softvera, otvarajući tako neograničene mogućnosti za inovaciju, nije samo jednokratna investicija, već pravi razvojni projekat čiji je osnovni cilj: naučiti djecu da promišljaju. “Kritičko mišljenje je stoga naš cilj, i postižemo ga kako Mikrobit projektom, tako i podrškom drugim projektima koji za cilj imaju digitalizaciju u obrazovanju”, naglasio je on.
Ambasadorka Velike Britanije u Podgorici Alison Kemp rekla je da je ovaj program je jasan znak kontinuirane podrške Ujedinjenog Kraljevstva regionu, te da se nijedna zemlja nije toliko posvetila razvoju obrazovanja na Zapadnom Balkanu i budućnosti mladih u regionu.
Direktorica Britanskog savjeta u Crnoj Gori Vanja Madžgalj podsjetila je da je Savjet sproveo pilot fazu ovog projekta tokom prošle godine i da su rezultati bili ohrabrujući: “Nastavnici su uvidjeli važnost primjene kritičkog razmišljanja i rješavanja problema u nastavi, dok je kod učenika uočeno povećano interesovanje za programiranje. Ovo je do sada najveća investicija britanske vlade u neki obrazovni projekat na našim prostorima”, smatra ona
Madžgalj je ukazala da definicija digitalne pismenosti ne podrazumijeva samo korišćenje tehnologija već, prije svega, kreiranje novih rješenja, inovativnost i spremnost da se na inovativan i fleksibilan način nalaze rješenja za različite probleme u poljoprivredi, medicini, građevinarstvu... “Stoga je uvođenje programiranja kao vještine kreiranja sadržaja u obaveznom osnovnom obrazovanju veoma važno za sticanje elementarne digitalne pismenosti stanovništva, kao i za stvaranje baze za budući razvoj inovacija. Ovaj projekat doprinosi unapređenju kvaliteta obrazovanja kroz snažniju primjenu kritičkog mišljenja, analitičkog mišljenja, rješavanja kompleksnih problema, programiranja, kreiranja rješenja, što će kao benefiti donijet razvoj intelektualnih kapaciteta učenika”, naglasila je ona.
Ukazujući da je jedan od važnih ciljeva obrazovanja u Crnoj Gori da se kroz redovan obrazovni sistem izgradi i formira ličnost učenika koji su funkcionalno pismeni, odnosno posjeduju skup vještina i kompetencija koje će im omogućiti da se uključe u društvo znanja, inovativnosti i konkurentnosti, direktor Zvaoda za školstvo Rešad Sijarić kazao je da kvalitetno obrazovanje i osposobljavanje za život i učenje nije moguće bez digitalnih kompetencija koja predstavljaju preduslov za aktivno građanstvo, zapošljavanje...
“Digitalna kompetencija je od suštinskog značaja za sve zaposlene i građane i preduslov za razvoj moderne ekonomije i ukupnog razvoja društva. Ona omogućava učenicima pouzdanu i kritičku upotrebu tehnologija za rješavanje problema u svim aspektima života. Takođe uključuje i mnogo znanja, vještina i stavove koji se odnose na funkcionalnu pismenost i pristup informacijama i podacima, sigurnost u rješavanju problema i ključna je za učenje, rad i aktivno učešće na tržištu rada”; istakao je Sijarić, i dodao da je uvođenje digitalne pismenosti neophodno na svim nivoima obrazovanja, što nameće nove izazove obrazovnom sistemu, a nemjerljiv doprinos tome je ovaj projekat Britanskog savjeta.
Povodom početka programa obratio se video linkom britanski ministar za Evropu i Ameriku Ser Alan Dankan, ističuči da mu je zadovoljstvo da otvori program Škole za 21. vijek”.
“Ova inicijativa nastala je iz želje da pomognemo da ovaj region postane stabilniji i prosperitetniji, a razvijanje vještina za 21.vijek podstaćiće nove generacije tehnoloških preduzetnika, kao i stvaranje novih zanimanja”, kazao je on.
Kreativna direktorica BBC Learning Keris Grifits govorila je o tome kako mikrobit može pomoći djeci da bolje uče.
Mikrobit je ručni uređaj u potpunosti programiran, mikro-kompjuter koji može da se koristi za različite zanimljive kreacije − od robota do muzičkih instrumenata. Riječ je o velikom projektu BBC-a koji razvijen u saradnji da 25 organizaicja.
Ovaj mali džepni računar podstiče djecu da steknu osnovne vjšetine kodiranja i programiranja. Sadrži LED diodu i ima ugrađen kompas i USB konekciju. Da bi prgramirali učenci treba da povežu ovaj uređaj na kompjuter i dodaju nekoliko jednostavnih redova koda kako bi kreirali ono što žele.
Oko 90 odsto učenika reklo je da su mikrobit uređaji pokazali da svako može da kodira, 86 odsto izjasnilo se da su im ovi uređaji učinili zanimljivim časove iz informatike. Polovina nastvnika koji su koristili ove uređaje kaže da sada imaju više samopouzdanja u nastavi.
Na događaju su bili izloženi i mikrobit projekti crnogorskih učenika. Takođe, prikazan je film “Primjeri dobre prakse upotrebe mikrobita u crnogorskim i britanskim školama”.
Lj. V.