
U Podgorici je danas u organizaciji Zavoda za školstvo otvorena dvodnevna regionalna konferencija „Razmjena iskustava o procesu reforme obrazovanja“. U njenom radu učestvuju predstavnici obrazovnih institucija iz Slovenije, Hrvatske, Sjeverne Makedonije, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore.
Cilj skupa je upoređivanje osnovnih principa i ciljeva obrazovnih politika i njihove implementacije u praksi, razmjena iskustava, uspostavljanje bolje saradnje među institucijama regiona, kao i stvaranje pretpostavki za ujednačavanje i unapređivanje kvaliteta obrazovanja.
Pozdravljajući učesnike, direktorica Direktorata za predškolsko, osnovno i inkluzivno obrazovanje i vaspitanje Arijana Nikolić-Vučinić je istakla da Ministarstvo prosvjete kontinuirano radi na poboljšanju postignuća učenika, kompetencija nastavnika i materijalno-tehničkih uslova za rad.
Ona je ukazala da je posljednom reformom obrazovanja 2017. Godine; uvedena nastava na engleskom jeziku; izučavanje drugog stranog jezika je obavezno od VI razreda osnovne škole, a škola treba da im omogući da đaci biraju između najmanje dva jezika; veliki je akcenat na povećanju obuhvatnosti djece predškolskim obrazovanjem i taj broj je iz godine u godinu sve veći; smanjen je broj učenika u odjeljenju; velika pažnja posvećena je inkluzivnom obrazovanju; u cilju podsticanja najbolih, formiran je Fond za talente; u opštoj gimnazija uvedena su odjeljenja specijalističke gimnazije.
Učesnike je pozdravio i direktor Zavoda za školstvo Rešad Sijarić. On je naglasio da vrijeme postavlja velike izazove pred obrazovanje koje mora da se prilagođava stalnim promjenama u društvu.
Učesnici su predstavili karakteristike obrazovnih sistema i nadležnosti institucija koju predstavljaju, prednosti i izazove sa kojima se susreću prilikom implementacije obrazovnih politika, kao i primjere dobre prakse.
O slovenačkim iskustvima govorila je dr Stanka Preskar, zamjenica direktora Zavoda za školstvo Republike Slovenije, a o nadležnostoma i aktivnostima Centra za profesionalni razvoj zaposlenih u obrazovanju Zavoda za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja Republike Srbije savjetnica koordinatorka dr Tanja Šijaković. Viša savjetnica za informatiku, računarstvo i tehničku kulturu u Agenciji za odgoj i obrazovanje Republike Hrvatske Viktorija Vranešić predstavila je obrazovnu politiku te države. O kljućnim apspektima obrazovnih politika država iz kojih dolaze govorili su pomoćnik ministra za obrazovanje Bosne i Hercegovine Sudo Marić i direktor Biroa za razvoj obrazovanja u Sjevernoj Makedoniji Zekirija Hasipi, dok je crnogorsko iskustvo predstavila samostalna savjetnica u Zavodu za školstvo Vidosava Kašćelan.
U fokusu konferencije biće i teme: Utvrđivanje kvaliteta rada u obrazovno-vaspitnim ustanovama i Ključne kompetencije sa posebnim fokusom na implementaciju STEM kompetencija, kao i preduzetničke i digitalne kompetencije.
Lj. V.