
Izložba proizvoda nastalih u okviru programa Ministarstva kulture „Kreativna Crna Gora” održana je sinoć na platou ispred budućeg objekta Muzičkog centra Crne Gore u Podgorici.
Tokom programa, svoje radove iz sfere kreativnih industrija predstavilo je 11 autora, među kojima i dva čije su ideje iz programa „Kreativna Crna Gora” nedavno dobile prestižno regionalno priznanje „Big SEE” u Ljubljani.
Tokom izložbe, stvaraocima i posjetiocima obratio se predsjednik Crne Gore Milo Đukanović, koji je kazao kako su ekonomika kulture i kulturna održivost sadržani u veoma zahtjevnim kulturnim politikama i modelima savremenog društvenog razvoja, kao i stalnih emancipatorskih procesa.
„To što ovaj projekat postaje konkurentan na širem tržištu i što, kako sam obaviješten, već imamo ustanovljenih 11 takozvanih novih 'kulturnih biznisa ‒ upravo je dobra početna satisfakcija i prava poruka za dalju podršku u razvoju ovakvih kulturnih politika. Zato koristim priliku da i ovom prigodom istaknem da će stvaranjem institucionalnih okvira i produkovanjem javnih politika u kreiranju crnogorskog kulturnog identiteta i autentičnog crnogorskog kulturnog proizvoda, stvaraoci i menadžeri u kulturi u državi uvijek imati saveznika i partnera. Čestitam autorima, kao i Ministarstvu kulture i Vladi Crne Gore, na uspješno savladanoj prvoj etapi dugoročnog projekta 'Kreativna Crna Gora'“, istakao je on.
Ministar kulture Aleksandar Bogdanović naglasio je kako je Vlada Crne Gore program „Kreativna Crna Gora” pokrenula sa ciljem da poveže umjetnost i preduzetništvo, te da slijedi drugi konkurs, tokom kojeg će biti opredijeljen još izdašniji budžet.
„Početkom godine raspisali smo prvi konkurs, nudeći mladim autorima sredstva za opremu i prostorne kapacitete, odnosno mogućnosti za plasman proizvoda na tržištu. Uslov je bio da dobijemo dobre ideje – inovativne, ali i one koje proističu iz naše tradicije. Ideje koje će ujedno afirmisati i same autore i državu iz koje dolaze. U okviru prvog konkursa dobili smo 11 proizvoda iz različitih oblasti, a ova noć potvrđuje da naši autori posjeduju i kreativnost i viziju. Stoga, uz podršku Ministarstva kulture, znatan dio stvaralaca već je našao i put do tržišta, a dio proizvoda iz programa 'Kreativna Crna Gora' danas je vidljiv na javnim površinama, na prestižnim međunarodnim filmskim i drugim smotrama, ali i kod različitih distributera i izdavača, koji su sa izuzetnim zadovoljstvom prihvatili ova djela kao inovativan segment prezentacije Crne Gore“, naglasio je on.
Program „Kreativna Crna Gora” podržao je i Program Ujedinjenih nacija za razvoj (UNDP), čija je stalna predstavnica Danijela Gašparikova istakla da kreativne industrije u našoj državi jesu nov sektor koji nudi niz razvojnih potencijala.
„Večeras smo svjedoci buđenja novog sektora koji nudi pregršt razvojnih potencijala. Kultura i kreativne industrije su jedan od nedovoljno iskorišćenih resursa koji mogu biti zamajac inkluzivnog ekonomskog rasta. Sve to doprinosi smanjenju nejednakosti i u konačnici ‒ postizanju Ciljeva održivog razvoja i Agende 2030. I pored uspjeha tradicionalnih pristupa kulturnom nasljeđu, koje Crna Gora primjenjuje u sektoru turizma, kreativna industrija otvara nove horizonte. Pomaže efikasnom prelasku na inovativnu digitalnu ekonomiju i ostvarivanju prihoda, a istovremeno omogućava i tranziciju od sive ka zelenoj ekonomiji, primjenu eksperimenata i inovativnih rješenja za aktiviranje mladih na tržištu rada“, navela je ona.
Izložba je protekla uz dobru posjetu i veliko interesovanje za proizvode, što je ujedno bila i najava za sljedeću etapu programa „Kreativna Crna Gora”.