Otvorena izložba dječjih radova urađenih u programu „Moje vrijednosti i vrline“: ISTINSKA SLOBODA ZAHTIJEVA ODGOVORNOST

Sloboda kojom ste danas okruženi, nije prava sloboda ako ne znate za mjeru. Nije sloboda ako ne znate za granicu. Nije sloboda ako ne znate za dobro drugog, već samo za sopstveno dobro. Nije sloboda ako ste puki konzument svega nekvalitetnog. To je, djeco, ropstvo. I zato ste vi slobodni samo onoliko koliko u moru tih mogućnosti izgradite moralni kodeks i koliko se obrazujete“, poručio je ministar prosvjete dr Damir Šehović na današnjem otvaranju izložbe dječjih radova urađenih u programu „Moje vrijednosti i vrline“. Radovi prikazuju vrline koje su kroz program učenici osnovnih i srednjih škola dodatno razvijali poput timskog rada, optimizma, kreativnosti, poštenja, samopouzdanja, empatije, zahvalnosti, tolerancije i samokontrole.

 „Svaka situacija u kojoj smo se našli, uticala je na nas onako, kakav nam je bio stav prema njoj. Možemo imati sve ono što se smatra uspjehom u današnjem društvu, a ipak biti nezadovoljni. Možemo pak živjeti skromnim životom i biti istinski srećni i ispunjeni. Šta je onda to što pravi tolike razlike među nama. Šta je to što istu situaciju nekome čini rješivim problemom, a nekome tragedijom? Samo i isključivo naš pogled na nju.

 

VRIJEDNOSTI I VRLINE: TO SMO MI

 

Naše vrijednosti i vrline dakle, mnogo su više od floskule ili naziva nekog projekta. To je čitav sistem unustar nas, moralni i razumski kompas, koji ne samo da usmjerava odnos prema drugima, već i čitav unutrašnji život čovjeka. Drugim riječima: vrijednosti i vrline: to smo mi. To je naša bit i osnova ličnosti. Na njima mi gradimo identitet i razlikujemo se od svakog drugog“, istakao je ministar, i dodao: „Baš zato što danas imamo mogućnosti više nego ikad u istoriji, mnogo je lakše da sve loše, površno i prazno dođe do nas. Tu na scenu stupa ta naša bit. Vrijednosti koje smo usvojili. Vrline koje cijenimo. Sloboda je zato djeco, najbolja, i najosjetljivija stvar na svijetu. Najbolja, jer možete da čujete i vidite mnoge stvari i budete dio njih. A najosjetljivija jer istinska sloboda zahtijeva odgovornost, prema sebi prvenstveno. Odgovornost da kažete ’ne’ kad znate da je nešto pogrešno. Da kažete ’ne’ nekvalitetnim sadržajima.“

On je kazao da je ponosan sam, „jer znam da smo ovim projektom, uz ogromnu i nesebičnu pomoć UNICEF-a, doprinijelo stvaranju mladih naraštaja, koji znaju bolje. Bolje od svih onih koji se diče agresijom i neznanjem. I ponosan što smo projektom ’Moje vrijednosti i vrline’ pokazali djeci da slobodu valja osvojiti: učenjem, prijateljstvom i tolerancijom.“

Izložbu su otvorili i šef predstavništva UNICEF-a u Crnoj Gori Osama Kogali, zamjenica gradonačelnika Glavnog grada Slađana Vujačić, poznati crnogorski umjetnik Roman Đuranović, zajedno sa predstavnicima djece i mladih koji su pohađali ova progam − Jovanom Mijanović i Amarom Đulamerovićem.

 

POBOLJŠAN ODNOS IZMEĐU UČENIKA I NASTAVNIKA

 

„Danas smo se okupili da bismo proslavili kreativnost učenika iz 46 škola iz sve tri regije Crne Gore koje su svojim radovima izrazili vrijednosti kojima teže, ali i saopštili ko su njihovi heroji, kako vide svoju ulogu u ovom svijetu i kako im obrazovanje može pomoći da budu dio promjene koje žele da vide“, kazao je Kogali.

On je podsjetio da, kao što je navedeno u Konvenciji o pravima djeteta, svako dijete ima pravo na obrazovanje, koje, uz to, mora da podržava razvoj socijalnih i emocionalnih sposobnosti, tako da djeca budu u stanju da prave bolje izbore za sebe same, ali i da grade bolje odnose s drugima, kako za vrijeme školovanja tako i nakon toga. Da bo se to ostvarilo, potreban je adekvatan odgovor obrazovnog sistema ove države.

Kogali je zahvalio Ministarstvu prosvjete i Zavodu za školstvo što su prepoznali važnost ovih vještina koje će djeci pomoći da se bolje snađu u svijetu koje karakterišu brze promjene, a posebno učenicima i njihovim školama, direktorima, nastavnicima i psiholozima i pedagozima, jer upravo zbog njihovog entuzijazma, znanja i brige o djeci ovaj program ima čvrste temelje.

„Evaluacije pilot programa već su obavljene u osnovnim i srednjim školama i pokazale su pozitivne efekte kako na nivou odjeljenja tako i na svako dijete kao pojedinca. Posebno je važno poboljšanje u odnosu između učenika i nastavnika, što je veoma ohrabrujuće, jer upravo taj odnos igra ključnu ulogu u procesu učenja“, ukazao je Kogali i izrazio nadu da će se ovaj program proširiti na sve škole i podržati svako dijete kako bi upravo razvilo te važne vještine za 21. vijek.

 

HEROJI NIJESU  SAMO JUNACI POPUT SPAJDERMENA I BETMENA

 

Ukazajući na važnost i vrlina i da u školi mnogo govore o njima, učenik Amar Đulamerović  je istakao da mu se najviše dopalo kada su govorili o svojim herojima, a onda ih crtali, kao i da je njegov heroj Desanka Maksimović.

„Naučio sam da heroji nijesu  samo junaci poput Spajdermena i Betmena, već da heroj može postati svako pa i ja neko od mojih drugara“; rekao je on i svojim vršnjacima poručio: „Možemo postati heroj svaki put kada ne zaobiđemo prepreku već je savladamo. Stvarajte, ispunite svoje ciljeve i postanete nečiji heroj. Ja sam već razvio bolju samokontrolu i lakše mi je da sačekam da na mene dođe red da nešto kažem. Kada sam ljut, umjesto da vičem, izbrojim do tri i mislim na nešto lijepo. To mi mnogo pomaže. Kad sam u grupi, pažljivije slušam druge dok govore.“

„Naša ideja je i da umjetnost predstavimo i kao ljudsku vrijednost kako bi ljudi shvatili ulogu umjetnosti u našem životu i razvoju ljudskog društva. U ovom programu kreativnost podržava i druge vještine“, rekla Jovana Mijanović.

Ukazujući na značaj Konvencije o pravima djeteta, Slađana Vujačić je istakla da je  za Glavni grad ovo dobra prilika da se intenziviraju aktivnosti koje se odnose na prava djeteta i da se iniciraju i osnaže preventivni programi koji dodatnu promovišu zaštitu djece, istaknu pravne regulative, kao i da se ukaže na odgovornost svih institucija i subjekata prevencije „Za sve to je Glavni grad spreman da pruži podršku i bude konstruktivan partner svim zainteresovanim institucijama. Napravljen je veliki pomak na ovom planu“, naglasila je ona.

„Razvijajte iskreno svoju kreativnost, uvažavajući jedni druge. Na taj način obogaćujete svoje iskustvo, učite jedni od drugih, razvijajući toleranciju  čuvate i svoje pravo na izražavanje“, poručio je učenicima umjetnik Roman Đuranović.

Izložba je organizovana u okviru proslave 30 godina od usvajanja Konvencije Ujedinjenih nacija o pravima djeteta prema kojoj svako dijete ima pravo na kvalitetno obrazovanje i biće otvorena za javnost do 7. juna ove godine.

Trenutno, oko 15.000 učenika u okviru redovne nastave u 46 osnovnih i srednjih škola širom Crne Gore pohađaju Program za razvoj socio-emocionalnih vještina ,,Moje vrijednosti i vrline’’ koji sprovodi Zavod za školstvo Crne Gore u saradnji sa Ministarstvom prosvjete i UNICEF-om od 2015. godine. Ova incijativa usmjerena je na jačanje vaspitne uloge škole s ciljem da kod učenika podstakne  razvoj vrijednosti, vrlina i vještina na kojima se temelji kako uspjeh u školi tako i kvalitet budućeg života i karijere.

Lj. V.

Back to Top