Prva izložba „Arhiv cetinjskih bijenala“, kojom je predstavljen dio prikupljene građe i istraživački rad o pet izdanja cetinjskih bijenala, otvorena je na Kruševcu u Podgorici, u prostoru Fondacije „Petrović Njegoš“.
Izložba je osmišljena kao aktivni interdisciplinarni proces otvoren za participaciju istraživača iz različitih oblasti, kako bi se pokrenulo sagledavanje kompleksnog konteksta u kome su se cetinjska bijenala odvijala.
Cetinjsko bijenale, koje je 1989. godine inicirao i pokrenuo arhitekta i aktivista Nikola Petrović Njegoš, veoma brzo je izraslo u međunarodno prepoznatljivu izložbu savremene umjetnosti sa pet izdanja održanih između 1991. i 2005. godine. Istorijski trenutak u kojem se koncipira i realizuje ideja o Cetinjskom bijenalu (1989-1991), kao i period njegovog trajanja (1991-2005), korespondiraju sa društveno-političkim promjenama koje su se reflektovale i na dalji razvoj crnogorskog društva ‒ kazali su organizatori.
Projekat „Arhiv cetinjskog bijenala“ pokrenule su 2017. godine umjetnice Natalija Vujošević i Irena Lagator-Pejović, a sprovode ga Fondacija „Petrović Njegoš“ i Institut za savremenu umjetnost Crne Gore.
Lagator-Pejović se osvrnula na uticaj Bijenala na crnogorsku zajednicu te dodala:
„Nakon izuzetnog primjera emancipatorskog uticaja koje je bijenale izvršilo na lokalnu zajednicu kao i na osavremenjavanje crnogorske umjetničke scene, ovaj period biva potisnut u zaborav usljed nacionalno-neoliberalnog preokreta crnogorske kulture od 2006. godine do danas“, rekla je ona.
Sljedeća izložbena aktivnost „Arhiv in Situ“, planirana je za ljeto 2022. u javnom prostoru grada Cetinja, uz najavljenu podršku Prijestonice Cetinje.
Izvor: CDM