OTVOREN KONKURS ZA STIPENDIRANJE ISKUSNIJIH ISTRAŽIVAČA – AKCIJE “MARIJA SKLODOVSKA KIRI”

Akcije “Marija Sklodovska Kiri” predstavljaju specifični program unutar okvirnog programa EU za istraživanja i inovacije, Horizont 2020, radi podrške izuzetnih istraživača u bilo kojoj fazi njihove karijere i svih nacionalnosti. Otvorene su za sve oblasti nauke i inovacija, od osnovnih istraživanja, pa do istraživanja namijenjenog plasiranju proizvoda i usluga na tržište kao i kreiranju inovativnih usluga. Kako je saopšteno iz Ministarstva nauke, oblasti istraživanja predlažu sami istraživači (bottom-up pristup).

Projekti iz akcija “Marija Sklodovska Kiri” imaju cilj da opreme istraživče vještinama i međunarodnim iskustvom neophodnim za uspješnu karijeru, bilo u javnom ili privatnom sektoru. Tokom trajanja programa  H2020, ove akcije imaju budžet od 6,2 milijarde eura i očekuje se da će putem njih biti podržano oko 65.000 istraživača.

11. aprila otvoren je konkurs za individualne stipendije istraživača u naprednoj fazi njihove karijere. EU je u ovoj godini opredijelila 249 miliona eura za ovu namjenu, i poziva sve izuzetne istraživače da istraže mogućnosti i prijave projekte za unapređenje vještina i međunarodnu mobilnost. Rok za podnošenje predloga projekata je 14. septembar.

Svrha individualnih stipendija je da podstaknu kreativni i inovativni potencijal iskusnih istraživača koji žele da dopune svoje individualne kompetencije putem naprednog obučavanja, međunarodnu i međusektorsku mobilnost.

Individualne stipendije pružaju prilike za sticanje i prenos znanja, kao i za istraživački i inovativni rad u evropskom kontekstu, kao i izvan Evrope. Projekti posebno podržavaju povratak i reintegraciju istraživača koji su neko vrijeme radili izvan Evrope. Pomažu i istraživačima koji imaju značajan potencijal i ranije iskustvo, da se vrate karijeri naučnika. 

Projekti su predviđeni za individualno stipendiranje izuzetnih istraživača bilo koje nacionalnosti, radi zapošljavanja u EU članici ili pridruženoj zemlji. Bazirani su na prijavi koju zajedno razvijaju istraživač i institucija u kojoj bi trebalo da se zaposli, tj. stiče istraživačko iskustvo. Institucija može biti iz akademskog ili neakademskog sektora.

Stipendije mogu biti evropske ili globalne. Evropske stipendije traju od 12 do 24 mjeseca i podrazumijevaju mobilnost unutar Evrope ili dolazak u Evropu. Globalne stipendije se zasnivaju na privremenom zapošljavanju u zemlji izvan EU/AC, traju od 24 do 36 mjeseci, što uključuje obavezni period povratka od 12 mjeseci kod evropskog domaćina.

Istraživači koji dobijaju individualnu stipendiju, u projekat mogu uključiti i fazu upućivanja na rad unutar Evrope, u neakademskom sektoru. Upućivanje na rad može biti jedinstveni period (od 3 – 6 mjeseci) ili podijeljen u više kraćih perioda mobilnosti, a svrha mu je značajna dodata vrijednost u obuci i usavršavanju istraživača.

Dio svakog projekta – individualne stipendije je Plan unapređenja karijere, koji zajednički uspostavljaju mentor i istraživač. Pored ciljeva u domenu nauke i inovacija, plan treba da obuhvati i potrebe za obukom istraživača uključujući prenosive, meke vještine, planiranje publikacija i učešća na konferencijama.

O. Đ. 

Back to Top