OSNOVNIM ŠKOLAMA IZ ULCINJA I BARA URUČENA OPREMA ZA PROGRAMIRANJE

Britanski savjet uručio je u OŠ „Maršal Tito“ u Ulcinju opremu za programiranje osnovnim školama iz Bara i Ulcinja u okviru projekta „Nastavnik za 21. vijek“ koji sprovodi i finansira zajedno sa Ministarstvom prosvjete, nauke, kulture i sporta.

Svečanoj dodjeli prisustvovali su britanska ambasadorka Karen Medoks, predsjednik opštine Ulcinj Aleksandar Dabović i v.d direktora Direktorata za evropske integracije, programiranje i implementaciju EU fondova, i međunarodnu saradnju u Ministarstvu prosvjete, nauke, kulture i sporta Goran Drobnjak.

Svi nastavnici iz 14 osnovnih škola iz ove dvije opštine nedavno su završili obuku za nastavu kritičkog mišljenja, rješavanja problema i kodiranja mikrobitom. Uz dodatnu opremu koja im je uručena stvoreni su odlični uslovi za snažan razvoj digitalne pismenosti i kreativnosti kod učenika. Primjenjujući algoritamski način mišljenja, djeca programiraju nove uređaje koji rješavaju konkretne probleme u zajednici. Na ovom događaju, učenici su predstavili i nekoliko inovativnih projekata kao što su „Zvonobit“, „Grijanje u školi“, „Regulacija dozvole plivanja na plaži“ i „Pametni parking“, koji pomažu da se određene radnje automatizuju kroz sistem pametnog uvezivanja uređaja kojima upravlja mikrobit. Projekat „Nastavnik za 21. vijek“ je obuhvatio sve osnovne škole u Crnoj Gori i svu djecu uzrasta od šet do 14 godina koji prave prve korake programiranja pomoću mikrobit tehnologije, koja je uvedena u škole širom svijeta kao pristupačna i jednostavna, ali moćna tehnologija.

Ambasadorka Karen Medoks istakla je da je britanska vlada izuzetno ponosna što podržava ovaj projekat.

„Ujedinjeno Kraljevstvo je jedna od najinovativnijih zemalja u svijetu, a najvažniji razlog za to je naš obrazovni sistem. U britanskim školama vjerujemo da djeci od malih nogu treba dati prostora da budu inovativna, da izraze svoje ideje i da postavljaju izazovna pitanja tome kako stvari funkcionišu. To je upravo ono što naši programi  Škole za 21. vijek” i ,,Nastavnik za 21. vijek” imaju za cilj. Ovi projekti pomažu djeci da razviju praktične vještine programiranja, a takođe i da prošire svoju sposobnost pronalaženja kreativnih rješenja i da razviju kritičko mišljenje“, rekla je ona.

Direktorica Britanskog savjeta Vanja Madžgalj ukazala je da je kodiranje osnova digitalne pismenosti i da ga treba posmatrati kao učenje stranog jezika koji nam je potreban da bismo razumjeli kako funkcioniše moderni svijet tehnologije koji dominira našim životima, ali i da bi mladima otvorilo mnogo bolje mogućnosti u karijeri.

„Kodiranje uči djecu da misle i snažno razvija njihov logički mozak i kreativnost. Ovakvim pristupom u nastavi, djeca bolje razumiju apstraktne koncepte i rješavaju kompleksne probleme. Zato svako dijete treba da uči kodiranje“, objasnila je Madžgalj.

Aleksandar Dabović izjavio je da na mladima svijet ostaje i svaki korak ka njihovom obrazovanju i usavršavanju jeste korak ka boljem i plemenitijem društvu.

„Veoma sam ponosan što su učenici iz našeg grada dobijali jako zapažene nagrade na nacionalnim i regionalnim takmičenjima za kodiranje i jako me raduje što je interesovanje za ovakve programe veliko“, naglasio je on.

Goran Drobnjak je istakao da su u Ministarstvu provjete, nauke, kulture i sporta svjesni značaja digitalnih kompetencija svih građana kako bi aktivno, kontinuirano i odgovorno doprinosili društvu na svim nivoima.

„Neumorno i predano ćemo raditi na unapređivanju infrastrukturnih uslova u obrazovno-vaspitnim ustanovama, na razvoju sistema za samostalno onlajn učenje, korišćenje online alata u učenju i primjenu digitalnih tehnologija u nastavi. Zadatak nam je i da unaprijedimo Informacioni sistem obrazovanja, zatim digitalizovanje svih administrativnih poslova u obrazovanju, razvoj međuresorske saradnje sa svim ustanovama koje imaju registre, kao i kreiranje niza novih elektronskih usluga“, rekao je Drobnjak.

Direktori škola, koordinatori za profesionalni razvoj nastavnika i mentori učenika diskutovali su o razvoju učenika kroz primjenu aktivnih pristupa u nastavi kao što je projekni i istraživački rad i istakli važnost projekta „Nastavnik za 21. vijek“ koji posebno razvija kreativnost i analitičko mišljenje kod djece. 

Ministarstvo i Britanski savjet će i tokom narednih mjeseci nastaviti posjete školama radi dodjele opreme i razgovora sa novim rukovodstvom škola u cilju upoznavanja sa programom i značaju njegovog punog integrisanja u nastavu kao dio šireg procesa digitalne transformacije društva.    

Lj. V.

 

Izvor: mpnks.gov.me

 

 

 

Back to Top