Osnovne škole spremne da prime đake: IZABRAN MODEL NASTAVE

Škole su ove sedmice organizovale onlajn nastavu. Od ponedjeljka, 25. januara, učenici treba da se vrate u školske klupe. Da li će to važiti za sve ili dio njih, zavisi od toga za koji će se od dva predložena modela, koje je pripremio Radni tim Ministarstva prosvjete, škole opredijeliti. Prvi model podrazumijeva da sva djeca idu u školu uz poštovanje epidemioloških mjera, dok drugi koji je predložen za osnovne škole nalaže da učenici prvog, drugog i trećeg razreda obavezno prisustvuju nastavi u školi, dok đaci ostalih razreda naizmjenično idu u škole.

Preporuka vezana za primjenu drugog modela u srednjim školama je da učenici četvrtog razreda obavezno idu u školu, dok se učenici ostalih razreda smjenjuju u školi.

O tome koliko su zadovoljni predloženim modelima i za koji će se način organizovanja nastave opredijeliti, razgovarali smo sa direktorima više osnovnih škola.

Većina njih je zadovoljna predloženim modelima, jer im je omogućeno da u skladu sa svojim prostornim  uslovima organizuju nastavu.

„Predloženi modeli nastave su, prema našem mišljenju, korektni zato što omogućavaju svim školama da, u skladu sa svojim prostornim i kadrovskim mogućnostima, organizuju rad uz poštovanje epidemioloških mjera“, kaže Stanka Vukčević, direktorica OŠ „Anto Đedović“ u Šušanju.

Istog mišljenja je  i direktorica OŠ „Njegoš“ na Cetinju Vesna Knežević.

„Nijedna škola nije ista, svaka ima svoje specifičnosti  i sigurno će se svaka pronaći u nekom od ponuđenih mogućnosti. Ovo će biti veliko olakšanje kako za djecu tako i za  roditelje,  ali je sigurno veliki izazov za škole“, smatra ona.

 

NASTAVA U ŠKOLI ZA SVU DJECU

 

Većina naših sagovornika je ukazala da su se njihove vaspitno-obrazovne ustanove opredijelile za prvi model organizovanja nastave.

Iako su ograničeni prostornim kapacitetima, u OŠ „Oktoih“ u Podgorici izabrali su model da sva djeca idu u školu.

„Ovaj model izabrali smo zbog naših učenika.Time želimo da im omogućimo pravo na redovno školovanje, vraćanje radnim obavezama, radnim navikama, druženju, socijalizaciji, vraćanju osmijeha na lice, jer su se djeca promijenila, uozbiljila, udaljila jedna od drugih. I prosvjetnim radnicima je lakše da nastavu izvode neposredno u učionici zato što svi nemaju tehičke mogućnosti, ni afiniteta za izvođenje onlajn nastave.Takođe, vodimo računa i  o njihovom fizičkom i mentalnom zdravlju koje je poprilično ugroženo, znajući da su se žalili na probleme s vidom, kičmom, učestalim glavoboljama“, kaže Mirjana Radulović, direktorica ove škole. Ona dodaje da ova vaspitno-obrazovna ustanova ima 21 učionicu u koju treba da smjesti 1.200 učenika od ukupno 1.630 koliko pohađa ovu şkolu i pet specijalizovanih učionica za I i II razred.

Svi učenici pohađaće nastavu iz školskih klupa i u OŠ „Savo Pejanović“ u Podgorici. Kako kažu,  napravili su  raspored tako da sva djeca nastavu prate u školi, dok će se predmeti: Muzička kultura, Fizičko vaspitanje, Likovna kultura i Informatika sa tehnikom izučavati onlajn.

Prvi model izabrali su i u OŠ „Anto Đedović“  u Šušanju.

„Imamo mogućnost da organizujemo nastavu u školi za sve razrede od prvog do devetog. Sva odjeljenja bićr podijeljena u po dvije grupe, a nastava će se izvoditi u dvije smjene sa najviše po četiri časa u trajanju od 30 minuta. U grupama će biti najviše 15 učenika. Za svako odjeljenje i svaku grupu imamo posebne učionice i kabinete koji zadovoljavaju propisane norme. Prilikom izvođenja nastave, dolaska i boravka učenika u školi u potpunosti će biti sprovedene sve epidemiološke mjere kao što je bilo i do sada sa učenicima od prvog do šestog razreda i za vrijeme konsultacija sa učenicima od sedmog do devetog razreda“, ističe direktorica Stanka Vukčević.

Nastavničko vijeće i Savjet roditelja OŠ ⹂Njegoš“ na Cetinju ocijenili su da je prvi model najbolje rješenje za djecu, a u skladu je sa prostornim i kadrovskim mogućnostima, pa će ova vaspitno-obrazovna ustanova primjenjivati ovaj model.   

„Želimo da na taj način svu djecu vratimo u školu. Ova situacija je pokazala koliku ulogu škola i nastavnici imaju u njihovom odrastanju Škola nije smo učenje, već igra, druženje, socijalno i psihološko sazrijevanje djece. Nastavnici ne predaju samo matematiku, jezik, fiziku i ostalo. Oni uče djecu   kako da budu društvena bića, kako da razviju empatiju prema drugima, kako da se igraju jedni sa drugima“, naglašava direktorica Vesna Knežević, dodajući da će škola nastojati da nakon vraćanja svih učenika u klupe nadomjesti sve ono što djeca nijesu uspjela da nauče kroz nastavu na daljinu, a posebno kod onih kojima nijesu bili dostupni onlajn časovi. 

Nastavu u školi za svu djecu organizovaće i u OŠ „Luka Simonović“ u Nikšiću, jer im to dozvoljavaju prostorni uslovi, a dodatno olakšanje je postojanje četiri ulaza, kao i četiri potpuno odvojena dijela školske zgrade, gdje je moguće odvojiti razrede bez ikakvog kontakta. 

„Organizovaćemo rad u dvije smjene, uz poštovanje svim epidemioloških preporuka. Sa ovim su saglasni Savjet roditelja i Nastavničko vijeće. Kao i do sada, posebna pažnja biće posvećena djeci sa posebnim obrazovnim potrebama. Za  đake, koji iz zdravstvenih razloga ne mogu časove pohađati u školi, biće obezbijeđen materijal i organizovan rad“, ističu u ovoj školi.

Isti model primjenjivaće i osnovne škole „Risto Manojlović“ u Kolašinu i „Blažo Jokov Orlandić“ u Baru.

Male seoske škole nijesu bile u dilemi za koji model će se opredijeliti. Njima je odmah bilo prihvatljivo da svi đaci idu u školu.

„U odnosu na broj učenika (19 učenika − 17 u matičnoj ustanovi i  dva u područnom odjeljenju), možemo reći da imamo više nego dobre prostorne kapacitete da se nastava odvija u školi od prvog do devetog razreda. Škola se nalazi na granici sa BiH i većina učenika nema tehničkih  uslova za onlajn  nastavu. Skoro sve porodice nemaju mogućnost da prate crnogorske TV kanale, nemaju računare, imaju po jedan ili dva mobilna telefona u porodici sa malim protokom interneta,  a i česti su prekidi u napajanju električnom  strujom. Sve je to dodatno otežavala nastavu na daljinu. Mobilni tim je učenicima koji nijesu mogli da prate onlajn nastavu redovno dostavljao štampane materijale“, kaže direktorica OŠ „Jovan Gnjatović“ u Vraćenovićima (Nikšić) Tanja Milović.

 

SEDMIČNO ROTIRANJE ZBOG NEDOSTATKA PROSTORA

 

I pored dobre volje zaposlenih, u većim gradskim školama nije bilo moguće prihvatiti prvi model.

 

 

 

  

 

 

„S obzirom na naše ograničene prostorne kapacitete bilo nam je izuzetno teško da  prilagodimo model i ispunimo očekivanja roditelja koja nam je prenijela naša predsjednica Savjeta rodietlja da što više djece krene ponovo u školu“, kaže direktorica OŠ „Radojica Perović“ u Podgorici Mirjana Bošković.

Nakon sastanka Tima za organizaciju nastave (direktorica, dvije pomoćnice direktorice, psiholog, pedagog i predstavnici aktiva svih devet razreda) kojem je prisustvovala i predsjednica Savjeta roditelja i razmatranja ponuđenih modela, Nastavničko vijeće se glasanjem opredijelilo za model nastave koji podrazumijeva uključivanje svih učenika od I do IX razreda u nastavni proces u školi, s tim što će se učenici IV I V razreda nedjeljno rotirati i pratiti nastavu jedne nedjelje u školi, a naredne onlajn. Đaci svih ostalih razreda imaće nastavu u školi, a odjeljenja će biti podijeljena u dvije grupe. 

Nastava će biti organizovana u dvije smjene, po prilagođenom rasporedu časova.   Odjeljenja će biti podijeljena u dvije grupe koje će imati najviše 17 učenika. Časovi će trajati po 30 minuta, sa pauzom za veliki odmor od 10 minuta. Maksimalan broj časova je četiri, a za učenike I i II I III razreda tri.  

„Ovo je za naše nastavnike najteži, ali za učenike najbolji model u ovim okolnostima. Nastavnici su iskazali izuzetnu profesionalnost i posvećenost da za učenike koji 10 mjeseci nijesu išli u školu učine najbolje i daju svoj maksimalan doprinos kako bismo što veći broj učenika vratili u školu“, ocjenjuje direktorica Bošković.

Za drugi model opredijelili su se i u OŠ „21 maj“ u Podgorici.

„U procesu odlučivanja za model rada održane su sjednice svih stručnih aktiva koji su iskazali uvjerenje da kvalitetnom radu ne doprinosi smjenjivanje grupa već smjenjivanje razreda. Sagledavajući sve faktore: interes učenika, kadrovske i, prostorne mogućnosti, kao i aktuelnu zdravstvenu situaciju odlučili smo se za to da učenici od I do V razreda svakodnevno idu u školu. Učenici od VI do IX razreda  su   podijeljeni u grupe, a razredi će se smjenjivati. Jedne nedjelje će u školu dolaziti VI i VII razred, a sljedeće VIII  i IX. Izborni predmeti će se raditi onlajn, a umjetnosti u školi“, ističe direktorica Zdenka Mišković.

OŠ „Pavle Rovinski“ primjenjivaće drugi model organizovanja nastave, koji podrazumijeva svakodnevni boravak učenika mlađih razreda u školi, uz najviše tri časa dnevno, dok će đaci od IV do IX razreda naizmjenično boraviti u školi. Jedna grupa odjeljenja navedenih razreda nastavu će pratiti u učionicama (četiri časa po 30 minuta), a druga grupa od kuće onlajn.

Direktorica Dijana Laković  kaže da je ovo početni model, predložen na osnovu trenutne epidemiološke situacije, te da će on eventualno biti korigovan u skladu sa situacijom.

Lj. V.

 

 

 

 

Back to Top